A szombathelyi megyéspüspök szerint fokozott szeretet és odafigyelés illeti meg a hajléktalanokat

BZ 2018-11-12 11:20:00
Bűn-e a hajléktalanság? Bűn-e azt szankcionálni? Ilyen kérdésekre kerestük a választ.

Nagy port kavart nyáron, amikor a kormány elfogadta, még nagyobbat, amikor néhány hete életbe léptette a hajléktalanságot szabálysértéssé változtató, azt szigorúan szankcionáló jogszabályt.

Azóta tilos hajléktalan életmódot folytatni.

Mivel az elesettek segítése a keresztény egyházak egyik évezredes jelmondata, nem meglepő, hogy Székely János szombathelyi megyéspüspök már a nyáron is megszólalt az ügyben.

“Ha valaki alkoholt fogyaszt, beül a gépjárművébe és balesetet okoz, akkor mentőhelikopter megy érte, mindent megteszünk, hogy ha vétkes is az ember, de megmentsük az életét. Nem kérdezünk, hanem cselekszünk, gyógyítunk, még ha több millió forintos is a végszámla. A hajléktalan ember esetében pont fordítva működik minden. Kérdések, legtöbbször ítéletek sokasága záporozik, aminek az a végkövetkeztetése, hogy ő tehet az állapotáról, hogy ebbe a helyzetbe került, hát segítsen magán. Vagy egyből magunkhoz mérve sokszor megugorhatatlan feltételeket szabunk: ha lesz munkája, ha..., ha... akkor majd segítünk.

Az a kérésem a jogalkotóinkhoz, hogy ha szigorítják a közterületen való életvitelszerű tartózkodásra vonatkozó részét a törvénynek, akkor az Alaptörvény XXII. cikkelyének első két pontját is szigorítsák, amely pedig az állam és az önkormányzatok kötelességét fogalmazza meg: »Magyarország törekszik arra, hogy az emberhez méltó lakhatás feltételeit és a közszolgáltatásokhoz való hozzáférést mindenki számára biztosítsa. Az emberhez méltó lakhatás feltételeinek a megteremtését az állam és a helyi önkormányzatok azzal is segítik, hogy törekszenek valamennyi hajlék nélkül élő személy számára szállást biztosítani.”« - írta a szombathelyi püspök júniusi nyílt levelében.

A hajléktalanságot szankcionáló rendelet életbe lépése, valamint az első bírósági tárgyalások kapcsán megkérdeztük dr. Székely János püspököt.

Bűn-e a hajléktalanság?

Sokfajta oka lehet annak, hogy valaki mélyszegénységben él, és végül az utcára kerül. Van, aki – legalábbis részben - magának köszönheti, hogy ilyen helyzetbe jutott, de van, aki betegségek, állami gondozásban való nevelkedés, családi tragédiák vagy más külső okok miatt sodródik ebbe az állapotba.

Megdöbbentő elolvasni pl. „A szegénység 100 arca” (Budapest 2015) című könyvet, amely 100 – igen gyakran szívszorító – életsorsot vonultat fel, honfitársainkat, akik óriási szegénységben és kilátástalanságban élnek, többnyire nem a maguk hibájából.

Bűn-e kriminalizálni a hajléktalanságot?

Természetesen nem jó az, ha egy szegény ember a városok főterein, vagy az aluljárókban „lakik”. Nem jó a városban élőknek, de nem jó az illető rászoruló embernek sem.

Nagyon fontos azonban, hogy a sok helyen (főként Budapest egyes terein, aluljáróiban) kialakult helyzetet nagy odafigyeléssel, a minden embert megillető tisztelettel és reális kivezető utak felkínálásával oldja meg a magyar állam.

Lehetőséget és megfelelő eszközöket valamint időt kell adni a szociális munkásoknak, akik név szerint ismerik az utcán élőket, ismerik a sorsukat, a lehetőségeiket, egészségi állapotukat, hogy felajánlhassanak reális felemelkedési utakat, megoldásokat az utcán élő embertársainknak. Fontos megteremteni a megfelelő számú pszichiátriai férőhelyet is a kérdés megoldásához.

Mit mond a Biblia az éhezőkről és a hajléktalanokról?

A Biblia arra tanít, hogy különleges, fokozott szeretet és odafigyelés illeti meg a társadalom legsebezhetőbb tagjait. Az Isten terve és álma a társadalom nem egy piramishoz hasonlít, ahol mindenki tör fel a csúcsra. A helyes társadalom alaptörvénye nem a szabad verseny. Az ember nem arra született, hogy önmagának gyűjtsön, hanem arra, hogy szeressen. Az Isten álma és szándéka szerinti társadalom olyan, mint egy emberi test. Ha az egyik tag szenved, a többi vele együtt szenved, ha az egyik tag örül, a többi vele együtt örül (1 Kor 12).

A Magyar Katolikus Egyház és a Szombathelyi Egyházmegye mit tud, illetve mit fog tenni, hogy az utcára került embereken segítsen?

A Katolikus Egyház az iskolái és a családközösségei által igyekszik segíteni abban, hogy megelőzze a mélyszegénységbe jutást, valamint a szenvedők iránt érzékeny, segítőkész fiatalokat neveljen. A szinte minden településen jelen levő karitász csoportok élelmiszer, ruha és tüzelő segélyekkel enyhítik a legnagyobb bajban levők szegénységét.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Csak Egyet Szolgálat és néhány más hasonló egyházi intézmény nagyon sok hajléktalan embertársunknak segítette már az utcáról való visszajutását az emberhez méltóbb, teljesebb, boldogabb életbe. A Szombathelyi Egyházmegyei Karitász a Vas Megyei Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségének segítségével kb. 450 megváltozott munkaképességű (hallás és látássérült, mozgássérült, értelmi sérült, szenvedélybetegségből kigyógyult) embertársunknak nyújt munkalehetőséget plébániaépületekben.

Egy krízis otthonban sokfajta rászorulónak (gyermeket egyedül vállaló krízishelyzetben levő édesanya; hajléktalan; pszichiátriai kezelésre szoruló egyedülálló és mélyszegénységben élő ember stb.) nyújtunk 1-2 évre átmeneti szállást, otthont.


 

Szólj hozzá!

Egymillió új szelektív kukát oszt ki a MOHU 2025 végéig

Az edények fele az élelmiszer-hulladékok, a másik félmillió pedig a papír-, műanyag- és fémhulladék szelektív gyűjtésére szolgál majd.

A nappali berendezését ne hamarkodjuk el!

Amikor új lakásba költözünk, vagy felújítjuk a meglévőt, akkor a nappali berendezése az, amely a legtöbb dilemmát okozza. Nem mindegy, milyen ülőbútort választunk ide – alapos tervezést kíván minden lépés.

Szex ígéretével csalt ki több százezer forintot egy győri nő

Egy chat oldalon ismerkedett meg áldozatával.

Decembertől a büki művelődési házat vezeti Prieger Szabolcs

A szombathelyi önkormányzat kulturális és városi nagyrendezvény koordinátori posztjáról vált az ismert zenész.

Baleset történt Győrben

A Nagymegyeri útra vonultak a tűzoltók. A baleset egy sávon akadályozza a forgalmat.

A körmendi polgármester munkáját segíti a Szombathelyi Fidelitas elnöke

Kocsis Gergő a polgármesteri hivatalban kapott munkát.

Egyéni vállalkozóként szeretnél webáruházat üzemeltetni? Lehetséges ez?

Ha egyéni vállalkozóként szeretnél webáruházat üzemeltetni, akkor előtted a lehetőség, mert a válasz: igen, indíthatunk és üzemeltethetünk webáruházat, abban az esetben is, ha az egyéni vállalkozói formát szeretnénk.

Elvette a telefonját, rendszeresen bezárta és bántalmazta a barátnőjét egy soproni férfi

Megütötte, nyakánál megragadta, a sértett fejét a falhoz ütötte a gyanúsított azért, mert belenézett a nő a telefonjába.

Hogyan kössünk megfelelő lakásbiztosítást?

Vannak olyan biztosítók, amelyek az egész országban jelen vannak, már régóta működnek és a legtöbben ismerik a tevékenységeiket.

Nemzetek Ligája - tényleg Haaland lesz a gólkirály?

Javában zajlik a 2024-2025-ös UEFA Nemzetek Ligája, ami immáron a negyedik lesz, amit az Európai Labdarúgó-szövetség szervezett.

Étrend-kiegészítőkkel a szervezetünk roborálásáért

Egyértelműen kijelenthetjük, hogy az étrend-kiegészítők és a mesterséges vitaminok a modern táplálkozás szerves részévé váltak. Ha azonban a kezünkbe veszünk egy ilyen készítményt, minden esetben megtaláljuk rajta azt a figyelmeztetést, hogy nem helyettesíti a változatos étkezést.

KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer 400 forint volt

Ez 12,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.