Kampányba kezdtek, hogy elérjék: a kormány ahelyett, hogy további – a lakosságot olcsó, de rossz szénnel ellátó – lignitbányák nyitására adna engedélyt a borsodi szénmedencében, gondoskodjon a lignit kivezetéséről a lakossági tüzelőanyagok piacáról. De úgy, hogy ezzel ne tolja még inkább az ingyen elérhető, de még durvábban egészségkárosító hulladék elégetése felé a legszegényebbeket.
Két éve hosszú riportban foglalkoztak az Abcúgon a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében található Sajó-völgy légszennyezettségi problémáival, aminek elsősorban a város legszegényebb lakossága issza meg a levét. Rossz anyagi helyzetük miatt ugyanis ők kénytelenek a legrosszabb minőségű tüzelőanyagokat elégetve fűteni otthonaikat.
Tél közepére-végére sokaknak már csak a súlyosan egészségkárosító füstöt produkáló műanyagszemét vagy ruhaanyag marad erre a célra. De találkoztunk olyan családdal is, akik leselejtezett vasúti talpfákkal voltak épp kénytelenek begyújtani – beszívva a bevonására használt kátrány égésekor felszabaduló méreganyagokat.
Abban a cikkben azonban nem ejtettek szót egy problémáról, ami akkor is rontaná a térség földrajzi adottságai miatt is sokkal gyorsabban szmogosodó levegőjét, ha hirtelen az itt élő szegényeknek nem kéne tovább szeméttel fűteniük, hogy ne fagyjanak meg pocsékul szigetelő otthonaikban.
Nevezetesen, hogy a környék egyik legnépszerűbb, helyben, és a fához képest olcsón hozzáférhető tüzelőanyaga
A Sajó-völgyi szénmedencékben bányászott, a feketekőszénhez és a barnakőszénhez képest alacsonyabb fűtőértékű lignit a környék településein működő tüzép-telepeken szerezhető be. És a lakosság mellett ezekről a tüzépekről vásárolják azt meg a települések önkormányzatai is, amelyek a 2011 óta országszerte működő szociális tüzelő-program keretében a rászorulóknak adják ingyen tüzelőként. (Ha bővebben kíváncsi a szociális tüzelő program működésére, ezt az Abcúg-cikket olvassa el: Két kézzel osztja tűzifát az állam, csak nem oda, ahova kellene.)
Talaj egy kis bányában a Sajó-völgyben | Fotó: Magócsi Márton
Ráadásul, mióta a másik legfőbb szilárd tüzelőanyag, a fa ára meredeken (az elmúlt 5 év során mintegy 33 százalékkal) nő, valószínűleg egyre gyakrabban.
Ennek a gyakorlatnak az azonnali megszüntetését, és a lignit lakossági árusításának korlátozását kérik a felelős kormányzati szervektől hazai civil szervezetek:
- a Habitat for Humanity
- a Nonprofit Szektor Analízis Egyesület (NOSZA),
- a Magyar Szegénységellenes Hálózat,
- az Esély Labor Egyesület,
- a Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata (Kötháló),
- és a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség (Női Érdek),
akik Elosztó Projekt néven indítottak együttműködést az energiaszegénység problémájának napirenden tartására. Az indulása óta az Elosztó Projekt független laborban bevizsgáltatta a Sajó-völgyben megvásárolható szénféleségek minőségét és vegyianyag-tartalmát. Így jutottak a fent kiemelt megállapításra, miszerint az eladásra kínált lignit – lelőhelytől függően eltérő mértékben – de egészségre ártalmas anyagokat tartalmaz.
Az Elosztó Projekt tagjai egy december közepi Sajó-völgyi sajtóúton mutattak be néhány bányát azok közül, ahonnan a rossz minőségű lignit érkezik:
- egy bükkábrányi és egy visontai bányát, amik a Mátrai Erőmű Zrt. tulajdonában vannak, és főként az erőmű fűtőanyagát biztosítják, de közben a lakosságnak is adnak el lignitet,
- és egy sajókápolnai bányát, aminek a megnyitására alig néhány éve adott engedélyt a bányászatra az illetékes kormányhivatal, de jelenleg – részben civil nyomásra – szünetelteti a működését.
A Mátrai szénerőmű egyik, visontai lignitbányája | Fotó: Magócsi Márton
A szénvizsgálat kimutatta, hogy a bükkábrányi lignit brikett hamutartalma száraz állapotban 40 százalék feletti volt a mérés alapján, de a sajókápolnai lignité is 30 százalék fölött volt. Ezzel szemben a német barnaszén értéke 3,9 százalék. Az Elosztó Projekt szerint “különösen aggasztó” a hazai szénféleségek magas kéntartalma (3,29 százalék -4,6 százalék) a német termékhez képest, ami csupán 0,36 százalék volt. A legmagasabb kéntartalmat a sajókápolnai minta mutatta.
Utóbbival kapcsolatban az Elosztó Projekt egyik szervezője, a Kötháló képviseletében F. Nagy Zsuzsanna az Abcúgnak elmondta:
“Ameddig az állam engedélyezi a Sajó-völgyben újabb és újabb lignitbányák nyitását, miközben tudvalevő, hogy az onnan – különösen a kisebb, úgynevezett “zsebbányákból” – kitermelt lignitet szinte biztosan a lakosság használja, addig aktívan hozzájárul a lakosság légszennyezés miatti esetleges egészségkárosodásához.”
Az Elosztó Projektben részt vevő civil szervezetek szerint a következő lépéseket kellene sürgősen megtennie a kormányzatnak ennek a helyzetnek a megszüntetéséhez:
- Tiltsák be a lignit tüzelőanyagként való értékesítését és a völgyben az újabb lignit bányák nyitását, valamint vizsgálják felül az ásványi nyersanyag minőségét.
- Piacfelügyeleti szervként a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat indítson vizsgálatot a lakossági forgalomba hozott szénféleségek ellenőrzése érdekében, vizsgálja ki a lakossági tüzelésre értékesített ásványi nyersanyagok mennyiségét, fajtáját, a felhasználás, hasznosítás módját.
- A fogyasztóvédelmi hatóság vizsgálja meg a kereskedelmi forgalomban lévő tüzelőanyagok teljes körét (megfelelőségi tanúsítványok, származási bizonyítványok).
- Vizsgálják felül az önkormányzatok szociális tüzelőanyag támogatási gyakorlatát, a lignitet, a magas kéntartalmú szeneket vegyék ki a támogatható tüzelőanyagok köréből.
- Hogy a lignit használatának kivezetése ne súlyosbítsa a legszegényebbek helyzetét, és ne tolja őket még inkább a cikk elején már említett, még durvábban egészségkárosító fűtőanyagok használata felé,
“indokolt egy támogatási alap létrehozása a hatékonyabb szigeteléshez és hatékonyabb tüzelőberendezések vásárlása érdekében, súlyozottan a hátrányos helyzetű, energiaszegénységben élő csoportok számára (utóbbiban akár 80 százalékos támogatással)”
– írják a honlapjukon, (és a sajtóúton is hangoztatták) az Elosztó Projekt szervezői.
A cikkben megszólított hatóságokat, néhány borsod megyei települési önkormányzatot is megkérdezett az Abcúg ezekkel a felvetésekkel kapcsolatban, illetve a Miniszterelnökséget is megkérdezték arról, hogy amennyiben a nyilvánosságra hozott szándékai szerint a kormány valóban megvásárolja Mészáros Lőrinc cégétől a Mátrai Erőművet, tervezik-e az erőműhöz tartozó bányákból kitermelt lignit lakossági értékesítésének leállítását. Amint bármelyik szereplőtől válasz érkezik, a cikk frissülni fog.
(Neuberger Eszter / Abcúg)
Szólj hozzá!
Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.
Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.
A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.
Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.
A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban.
A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.
A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek.
3 milliárd forinttal károsították meg a költségvetést.
Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.
A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.
Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.
Egyelőre kérdőjeles a beruházás.
Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.
Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.
Talán mindannyian eljátszottunk már a gondolattal, hogy milyen lenne, ha a saját udvarunkon várna minket egy medence munka után, ahol kedvünkre fürödhetünk, hűsölhetünk a nagy nyári kánikulában.
A gyanúsított a kísérlet előtt pár hónappal szabadult a börtönből.