“Ha nem gerjesztenék újra ezt a témát, már senki nem beszélne róla” – mondta Nagy István (Fidesz-KDNP) agrárminiszter az RTL Híradónak, a bábolnai dögtemető-ügyről Tusványoson, majd hozzátette: “Gyakorlatilag semmi nem fog megvalósulni” a korábban beígért támogatási csomagból. A miniszter ezzel lényegében hivatalosan is kijelentette, hogy a kormány nem tervezi betartani Lázár János (Fidesz-KDNP) építési és közlekedési miniszter korábbi ígéretét, miszerint 1,5 milliárd forinttal kárpótolják a várost az ATEV telephelyén eltemetett több ezer állati tetem miatt.
Éles kontraszt Nagy István kommunikációjában egy szintén Tusványosról jegyzett posztja, amiben a szokásos kormányzati hurráoptimista hangulatban ígért segítséget a gazdáknak.
“Egy gazda sincs egyedül a bajban. Ennek jegyében írtunk alá együttműködési megállapodást az erdélyi és az anyaországi gazdaszervezetekkel közösen. Érkezzen bármilyen kihívás, akár természeti vagy gazdasági, a termelők mindig számíthatnak ránk!” - jelentette ki az agrárminiszter.
Mindenki. Kivéve Bábolna?
Nagyon nehéz magyarázatot találni Nagy István szenvtelen kijelentésére, hiszen nem volt az olyan régen, amikor óriási volt a baj Bábolnán, és az agrárminiszter akkor és ott is minden segítséget megígért.
Mint arról több cikkben az Ugytudjuk.hu is beszámolt, a település határában még áprilisban helyeztek el több mint ötezer marhát, miután egy száj- és körömfájás-járvány miatt megsemmisítették az állományt. Mindezt úgy, hogy Bábolna lakosságát erről nem tájékoztatták előzetesen, a helyiek csak akkor értesültek a tömeges elhullásról, amikor már megindultak a szállítmányok a dögtemető felé. A polgármester, Horváth Klára (független) akkor úgy fogalmazott: “Bábolnának volt egy jó híre. Most a mezőgazdaság dögtemetője lett.”
A helyiek tiltakozása élőlánccal, lakossági fórummal és az agrárminiszter kifütyülésével folytatódott, majd jött a kormányzati ígéret, Lázár János májusban bejelentette, hogy a kormány összesen 1,5 milliárd forintos kárpótlást nyújt a városnak. Ennek része lett volna 1 milliárd forint fejlesztésekre, 200 millió az ATEV-től, illetve három éven át évi 100 millió forint civil támogatás. A bábolnaiak azonban azóta sem láttak egyetlen fillért sem ebből az összegből.
Bohózat, amin senki sem nevet Bábolnán
Lázár később videóban vádolta meg a várost azzal, hogy “telhetetlenek” és visszautasították a kormány segítségét, amit Bábolna vezetése közleményben cáfolt, miszerint nem utasították vissza az ajánlatot, sőt! Készek tárgyalni, ha valaki végre ténylegesen tárgyalni akar és nem csak nyilvános performanszban üzengetni. A város szerint valódi egyeztetés azóta sem történt, Lázár János pedig már nem beszél az ügyről.
Ugyanakkor a település vezetése részletes fejlesztési terveket vázolt, úthálózat - és energetikai fejlesztés, tanuszoda megvalósítása, városimázs (újra)építés, ezek lettek volna a kártalanításból finanszírozva. Ehelyett maradt a politikai porhintés, a partneri viszony hiánya és az egyoldalú kijelentések. Az, hogy Nagy István most már hivatalosan is lemondott az ígéretek betartásáról, gyakorlatilag lezárta az ügy egyik fejezetét, és megnyitotta a következőt: Bábolna elindul a jogi út irányába.
Horváth Klára utolsó esélyként Orbán Viktor miniszterelnöknek írt levelet, de ha arra sem érkezik valódi válasz, jöhet a pereskedés. A város nem szeretne ‘dögtemetőként’ szerepelni a közvéleményben, és mindent megtesz azért, hogy megőrizze agrár hagyományait, lakói méltóságát és gazdasági jövőjét. A kérdés már csak az, hogy mit ér egy vidéki város szava a központi hatalommal szemben, és mennyit ér egy miniszteri ígéret.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |