Az elmúlt hetek rémálmai után momentán csend honol a bábolnai dögkút körül, Nagy István agrárminiszter szerint a ragadós száj - és körömfájás járvány véget ért, a régió lakosaiban azonban pattanásig feszültek az érzelmek. Nem csoda, hiszen bármiféle előzetes információ nélkül döntött a kormány a fejük felett egy, akár generációk életét befolyásoló témában. A valós anyagi és erkölcsi károkat még felbecsülni is nehéz, de egy biztos, az elmúlt hetek történései sosem látott egységbe kovácsolták Bábolna, Bana, Ács, Bőny és Gönyű lakóit.
“Lehet engem szidni és nem szeretni. Azt értsétek meg, azt értsük meg, hogy Bábolnáért és a környező településekért most együtt kell tennünk és kiállnunk! Szavazzatok, buzdítsátok szavazásra az ismerőseiteket, akkor lesz eredmény! Ha valahol újra kitörés lesz, és ide akarják hozni a tetemeket, akkor ki kell menni az utcára! Mindenkinek!” - ezzel az erős felütéssel nyitotta meg a lakossági fórumot Horváth Klára (független), Bábolna polgármestere.
Nem jöhet több tetem Bábolnára!
A mostani kiállás fő célja a kártalanítás volt, és annak elérése, hogy ha bárhol az országban lesz még járvány kitörés, akkor azokat a tetemeket Bábolna már nem fogadja. Jól szemléltette a bizonytalanságot az a történet, mely szerint Csemezpusztán azt beszélik, hogy az ott elföldelt 3000 szarvasmarhát kihantolják, és Bábolnára hozzák, mert negatív lett a helyi vízminta.
Ruskó József (független) önkormányzati képviselő, ebben a kérdésben ugyan megnyugtató választ tudott adni, hiszen forró drótjuk van az ottani károsultakkal, egy cipőben járnak, biztos tájékoztatást kapnak onnan, ha a kihantolás felmerül. De jól mutatta az elkeseredettséget a képviselő mondata: “Akárcsak a Jóisten is, de valaki álljon mellénk!”
Alapvetően határozza meg a helyi közhangulatot a tény, hogy Bábolna semmilyen tájékoztatást nem kapott az operatív törzstől a hantolás körülményeiről. “Van valakinek fogalma arról, hogy egyáltalán fertőtlenítettek-e az elföldeléskor? Ha szabályos volt az eljárás, miért nem engednek be egy hatósági állatorvost? Miért döntenek a fejünk fölött?” - kérdezte emelt hangon egy helyi lakos.
Miközben valaki arra buzdított, hogy: “Ha kell akkor lánccal és bilinccsel odakötjük magunkat az autókhoz! Ez ugyanis azt jelenti a hatóság számára, hogy nem támadólag lépünk fel! Nem akartam katód gyárat! Nem akartam dögöket! Van 50 ezrem, ha elvisznek!”
Régiós probléma - közös fellépés
A fórumon nem csak bábolnaiak vettek részt, szép számmal voltak jelen a környező települések lakói is. Mivel közös vízgyűjtő terület fölött élnek, a tetemek okozta természeti károk az ácsi horgásztavat is veszélyeztetik. A tulajdonos szerint teljes a szakmai inkompetencia, 30 éves halállománya került most veszélybe, és arra keresett választ, hogy a saját forrásból fúratott monitoringkútjának költségét vajon megtéríti-e valaki.
Érzelmekben nem volt hiány, volt néhány egészen felemelő pillanat, mely jól mutatja, hogy milyen erőt ad egy közösségnek amikor a hatalom átnyúl a fejük fölött. A jelenlévők egy emberként tapsoltak meg egy férfit, aki korábbi meggondolatlan kirohanásai miatt bocsánatot kért a polgármestertől, de szem nem maradt szárazon akkor sem, amikor egy közel 80 éves asszony biztosított szolidaritásáról, aki ha kell, a bilincset is vállalja a jó ügyért.
Az Ugytudjuk.hu-n korábban megírtuk, hogy a helyiek az elmúlt hetekben keresték Czunyiné Bertalan Juditot (Fidesz-KDNP), a térség országgyűlési képviselőjét, nem sok sikerrel. “Szarrá tették a településünket! Ezt mondtam Czunyinénak mikor fel tudtam hívni!” - emlékezett a polgármester. Szerinte a képviselő hiába próbálkozott, országos szinten alulmaradt a hatalommal szemben. Horváth Klára úgy érezte, hogy a képviselő embereileg annyit viszont megtehetett volna a helyiekért, hogy a szolidaritásáról biztosítja őket, ha már a költészet napján Kisbérről tudott posztolni.
A vége felé békésebb mederben folytatódott a fórum, a helyiek leginkább a szakmai kérdésekre adott válaszokat hiányolták. Nincs információ a sebtében ásott dögkútról, nem tudják, hogy megfelelő-e a védekezés a fertőző csurgalékkal szemben. Szerintük az ATEV telepen csak simán gödörbe lökik a tetemeket, és nem történik meg az ártalmatlanítást, így ennek fényében felmérhetetlen az eddig okozott kár mértéke.
Izgalmas témakör volt a monitoring kutak kérdése is. Jól mutatja az állammal szembeni bizonytalanságot, hogy a helyi erők a kutak vízmintáját, saját felelősségre, független szakértőkkel is be fogják vizsgáltatni, és elképesztően riasztó számukra, hogy nem tudják, hogy egy negatív minta esetére van-e központi protokoll!
Érdekes adalék volt a végére a polgármester azon gondolata, hogy az a 25-30 helyi cégvezető aki első szóra vállalta velük a szolidaritást, vajon tudja-e, hogy milyen kockázatot vállalt fel ezzel. Nem túl hízelgő felvetés ez az államra nézve, de úgy tűnik a vállalkozók látják a magasztosabb célt. “Senkit nem érdekelt, mindenki beleállt, átléptük a Rubicont!” - zárta harcos gondolatait a polgármester. Az ellenállás folytatódik, jövő hétre különleges néma tüntetéssel várják az agrárminisztert.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |