2025-ben Győr lett a legnagyobb szolidaritási hozzájárulást fizető vidéki város. Mint ismert, a folyók városa 2025-ben immár nettó befizetője lett az államkasszának, 200 millió forinttal több pénzt fizet be a közösbe, mint amennyi érkezik onnan. 14 milliárd 700 millió forint az állami támogatás, ezzel szemben pedig 14 milliárd 900 millió az állami elvonás, amiből 12 milliárd 500 milliót szolidaritási hozzájárulás néven költhet el Nagy Márton minisztériuma ellenőrizetlenül, és 2 milliárd 400 millió megy el a Versenyképes Járások programra, aminek egy részét kemény és összehangolt munkával, bizonyos fejlesztésekkel vissza lehet hozni Győrbe.
A héten újra a győri politikai diskurzus középpontjába került a hozzájárulás, hiszen Fekete Dávid (Fidesz-KDNP) frakcióvezető egyik videója most nem az országgyűlési képviselőjelölti kampány területén készült országjáró etűd lett, hanem a Győrt sújtó szolidaritási hozzájárulás mértékéről tartott matekóra. Fekete Dávid szerint az elmúlt 8 évben városunk 21 milliárd forinttal több pénzt kapott a központi költségvetésből, ahhoz képest, mint amit befizetett.
Ezt az információt ugyan nem támasztotta alá hitelt érdemlően, de arra sem tért ki, hogy 2018 óta azután a 49 milliárd 900 millió forint után is ki kellett fizetnie Győrnek a szolidaritási hozzájárulást, amit be sem szedett, hiszen Győrben az iparűzési adó 1,6 százalék, nem pedig 2 százalék, amit az állam adó számítási képlete ‘nagyvonalúan’ nem veszi figyelembe.
Ezek fényében döntött úgy a győri polgármester, hogy az Országgyűlés elé viszi a szolidaritási hozzájárulás kérdéskörét. Nem Győr az egyetlen nagyváros, ahol vitatják az adó mértékét, és igazságosságát, jól jelzi a szürke zónát, hogy az Alkotmánybíróság és a Kúria sincs azonos állásponton egyes jogi kérdések kapcsán a témában. Pintér Bence szerint nem egyértelmű és nem transzparens a képlet sem amivel számolják a hozzájárulás mértékét, és szerinte a probléma valódiságát jól példázza, hogy nem egy fideszes város vezetősége is vitatja az adó tisztességességét.
Pintér szerint országosan látszik, hogy a szolidaritási hozzájárulás rendszerét egyértelműbbé, átláthatóbbá kell, kellene tenni. Budapest egész egyszerűen nem fizette be az adót, de elmondása szerint Győr nem készül ilyen drasztikus ellenállásra, és nem célja az iparűzési adó emelése sem, hiszen a plusz bevételből még többet vonna el az állam. Az viszont védhetetlen, hogy eddig egyik minisztérium sem tudta bizonyítani, hogy az elvont forrás, az valóban régiós szinten hasznosul.
A közgyűlésen egymást érték a fideszes hozzászólások, amikből kiderült, hogy szerintük alapvetően jó döntés a szolidaritási hozzájárulás megfizetése, hiszen abból fejlődik a régió, ami nélkül Győr nem lenne az a prosperáló város, mint ami. A vidék fejlesztése szerintük közös felelősségvállalás kell, hogy legyen. A városvezetés azon kritikája, hogy az semmilyen formában nem bizonyítható, hogy a várostól elvont milliárdokból a régió profitál, az süket fülekre talált a Fidesz frakcióban.
Fekete Dávid frakcióvezető egy módosító, határozati javaslatot terjesztett elő amiben azt deklarálták, hogy a települési szolidaritási hozzájárulás megfizetése Győr stratégiai érdeke, és a régió fejlődésének záloga. Szerinte közös cél, hogy a városnak több pénze legyen, szolidaritási adó, ide vagy oda, együtt kell dolgozniuk Győr sikeréért, még akkor is ha poliktikai viták vannak közöttük. A képviselő felajánlotta segítségét a polgármesternek, majd elmondása szerint egy olyan fontos fővárosi egyezetetésre sietett, ahol olyan ügyekben tárgyal, ami sok forrást jelenthet Győrnek.
Az időnként személyeskedésbe forduló vita során az derült ki, hogy a jobboldal szerint nincs itt semmi látnivaló, a városvezetés ne ilyen semmiségekkel foglalkozzon, hanem dolgozzon. Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) képviselő szerint a város érdekképviselete pártsemleges kell, hogy legyen, és arra biztatta a polgármestert, hogy ne adja fel: tárgyaljon, házaljon, és próbáljon minél több pénzt szerezni Győrnek. Fűzy András (Fidesz-KDNP) képviselő végül konszolidáltabb hangot ütött meg, aki szerint a hozzájárulás ötlete, amkor és amire kitalálták, jó volt, viszont a hasznosulását és az esetleges felülvizsgálatát érdemes lehet átgondolni.
Fekete Dávid módosító javaslatát Pintér Bence nem fogadta be, ennek ellenére a közgyűlés megszavazta azt, és végül 12 igen szavazattal 5 fő tartózkodása mellett a frakcióvezető módosító, határozati javaslatát fogadta el. Mostantól Győrnek tehát papírja van arról, hogy az ellenőrízetlenül elvont pénz az a város érdkeit szolgálja.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |