Pénteken tartotta az év utolsó közgyűlését a győri képviselőtestület. Az ülés több napirendi pontnál is maratoni vitát hozott. Sőt, olyan napirend is volt, amit a fideszes többség tárgyalni sem volt hajlandó.
Ezekről írt legutóbbi Facebook-posztjában Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester.
"1) VISSZAMENŐLEGES FIZETÉSEMELÉS
A Fidesz-frakció Fekete Dávid vezetésével az elmúlt három hónapban úgy szórta a pénzt, mintha nem lenne holnap:
- Érdemi kérdések és információk nélkül megszavaztak 300 millió forint támogatást a Győr Projekt Kft-nek egy rejtélyes tartozás kiegyenlítésére, aminek a létezése, brutális összege még a céget felügyelő fideszes politikusokat is meglepte; bár az is kérdéseket vet fel, hogy miért nem tudtak erről.
- A Fidesz-frakció megajándékozta magát egy frakcióirodával a városházán, miközben így is hely szűkében van a hivatal, és amúgy is van már legalább két irodájuk a belvárosban.
- A frakcióirodába frakció-asszisztenciát, január elsejétől pedig képviselői fizetésemelést szavazott meg magának.
- De ez sem volt elég, most egy október-december közötti 375 százalékos fizetésemelést szavaztak meg maguknak utólag.
Én és a Tiszta Szívvel a Városért frakció tagjai nemmel szavaztunk erre a javaslatra. Lehet szó önkormányzati képviselők fizetésemeléséről, de azt a korábbi megállapodás alapján a hivatali dolgozók fizetésemeléséhez időzítettük volna. A hivatali dolgozók bére a jövő évi költségvetés elfogadása után, visszamenőlegesen, január 1-től fog majd emelkedni.
2) LAKOSSÁGI INFORMÁCIÓS IRODA
A decemberi rendes közgyűlésen derült ki, hogy már a napirend összeállítását sem engedi a Fidesz frakciója, és hosszú kavarásba kezdett már az ülés elején napirendi pontok levételével és azok sorrendjének megváltoztatásával.
A Fidesz-frakció a polgármester jogköreit korlátozó bosszú SZMSZ elfogadásával egy időben, indoklás nélkül megszüntetett Lakossági Információs Irodákat. Balog-Farkas Renáta november 28-án a Közigazgatási és Pénzügyi Bizottságnál kezdeményezte a szentiváni iroda újranyitását, ezt a bizottság fideszes többsége nem támogatta.
Természetesen a kezdeményezést én magam támogatom, ezért a decemberi Közgyűlés napirendi pontjai közé fel is vettem az iroda újranyitásának javaslatát. A Közgyűlés megnyitásakor azonban a Fidesz-frakció jelezte, hogy leveteti ezt a napirendi pontot, mert egy civilnek hazudott - valójában a volt szentiváni fideszes jelölt által indított - aláírásgyűjtés eredményét akarják megvárni a döntésük előtt. Az aláírásgyűjtés témája egyébként egy szolgáltatói ügyfélszolgálati iroda létrehozása, ahol hagyatéki és szociális ügyeket, kedvezményes bérletek kiadásához szükséges igazolások igénylését a továbbiakban már nem lehetne intézni. Hogy ennek mi értelme van? Nem tudjuk.
Az Ipari Parkkal kapcsolatos győrszentiváni petíció indulásakor és az aláírások átadását követően a Fidesz-frakció pl. hallani sem akart a lakosság véleményéről, most pedig még a hivatalosan megválasztott képviselő előterjesztésénél is előbbrevalónak tartják azt.
3) ALPOLGÁRMESTER-VÁLASZTÁS
Győrnek alpolgármesterekre van szüksége a megfelelő működéshez, ezért napirendi pontként javasoltam felvenni az alpolgármester-választást, de a javaslatot a győri Fidesz-frakció leszavazta.
A győri Fidesz a választások óta azt képzeli, hogy Győr egy kistelepülés, nem pedig egy megyeszékhely. Lenézik a polgármestert, lenézik a lakókat és mindent eltitkolnának.
Győr irányítása, működtetése nem egyemberes feladat, 130 ezren élünk a városban, a környező településekről további 30 ezer ember dolgozik győri munkahelyen. Több mint 160 ezer ember használja tehát Győr útjait, óvodáit, kulturális és egyéb intézményeit. Városunk céghálózata kiterjedt (Győr-Szol, Távhő) szolgáltatási köre (közösségi közlekedés, óvodai hálózat, színház) sokrétű. Pontosan tudják ezt a Fidesz-frakció tagjai is, nem véletlen, hogy 2024. szeptember 24. előtt 3 főállású alpolgármester segítette a polgármester munkáját.
Fekete Dávid, a Fidesz frakcióvezetője nyáron ígéretet tett arra, hogy egynél több alpolgármestert fognak megszavazni, és informálisan egyetértett az általam jelölt második személlyel. A Fidesz-frakció folyamatosan azt kéri számon, hogy minél több tapasztalt, pártoktól független szakember legyen a városvezetésben. Ezeknek a feltételeknek a jelöltem hiánytalanul megfelelt, mégis leszavazta a választást a Fidesz-frakció.
4) HITELKERET
A Fidesz-frakció szándékosan, vagy hozzá nem értésből nem volt képes megkülönböztetni a hitelKERETET a hitelFELVÉTELTŐL, így leszavazták a már tavaly és azelőtt is - általuk - megkötött 3,5 milliárd forintos hitelKERETET. Belegondolni is szörnyű, hogy vajon hogyan szavazták meg teljesen ugyanezt az intézkedést a korábbi évek közgyűlésein, ha a tartalmával csak most szembesültek. Elolvasták egyáltalán, hogy miről szavaznak?
A hitelKERET intézménye egyébként nagyon egyszerűen leírható és indokolható: a városnak az adóbevételei és kiadásai különböző időpontokban keletkeznek, így biztonsági hálóként, hogy mindig legyen elég pénz a számlákon, a Gazdálkodási Főosztály évek óta javasolja, hogy a következő költségvetési évre a város kössön egy hitelKERET szerződést. Ezt eddig a Fidesz-frakció, lehet tudtukon kívül, de minden egyes alkalommal meg is szavazta. Kivéve akkor, amikor nem ők adják a polgármestert.
A Fidesz-frakció tehát tudatlanságtól vagy tudatos gonoszságtól vezérelve a város napi működését is akadályozza. Kevesebb jelenjen meg"
Címlapon: Fekete Dávid, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője (forrás: Fekete Dávid Facebook-oldala)