A Szombathelyi Médiaközpont munkatársai, élükön az akkori igazgatóval, Koczka Tiborral, és a főszerkesztővel Lovass Tiborral 2014-ben alapították meg a Savaria Filmszemlét. Már az első szemlén komoly szakmai képviselet volt jelen. A megnyitón a Nemzeti Médiahatóság, a Filmalap és a Művészeti Akadémia küldöttei mondtak beszédet. A filmszemle weboldala szerint is, a szervezés ekkor még a Szombathelyi Médiaközponthoz tartozott.
A Filmszemélt aztán minden évben megrendezték, csakhogy 2019 és 2020 között komoly változás állt be a szervezésben.
2019-ben még a Médiaközpont, 2020-ban pedig már a - 2020. január 24-én alapított - Savaria Filmakadémia Egyesület volt az esemény lebonyolítója.
Érdemes ezek mellé a dátumok mellé venni a Szombathelyi Médiaközpontban bekövetkezett változásokat.
2014-ben Koczka Tibor - későbbi Fidesz-KDNP színekben alpolgármester - volt a Médiaközpont ügyvezetője. Őt 2014 novemberében váltotta Lovass Tibor, aki 2019 március 18-ig volt cégvezető, őt pedig Halmágyi Miklós váltotta fel. Mindez a szombathelyi közgyűlésben bekövetkezett erőviszonyok változásával volt összefüggésben. 2014-ben a Fidesz-KDNP nyerte az önkormányzati választást, 2019 januárjában pedig többséget szerzett a baloldal, így Lovasst a közgyűlési többséghez lojális Halmágyi került a helyi közmédia élére.
2019. májusában még Halmágyi és Lovass aláírásával küldte ki a Médiaközpont a sajtómeghívót a 6. Savaria Filmszemlére. 2020-ban, a 7. szemlén azonban jött a váltás, a filmszemle weblapja szerint is, ebben az évben már az egyesület volt a szervező. Igaz az egyesület elnöke Lovass Tibor, a covid miatt online megtartott szemle köszöntőjét még Horváth Soma (Éljen Szombathely!) szombathelyi alpolgármesterrel közösen ejtette meg.
Nyolcadik alkalommal került megrendezésre Szombathelyen a Savaria Filmszemle. Sok jó film, sok jó alkotó. Köszönet Lovass Tibornak! - ezt pedig már Hende Csaba (Fidesz-KDNP) Szombathely és térségének parlamenti képviselője posztolta 2021-ben a Facebook-oldalán egy olyan fotó társaságában, amely arról árulkodik, hogy Hende és Lovass jó kapcsolatot ápol egymással.
Meglendültek a támogatások
Ettől az évtől kezdve folyamatosan több millió forintos támogatást kapott az egyesület a három napos filmszemle megrendezésére.
2021-ben 16 millió forintot,
2022-ben 25 millió 666 ezer forintot,
2023-ban 25 millió 800 ezer forintot,
2024-ben 28 millió 974 ezer forintot ítélt meg a Filmintézet.
2023-ban tettük fel a kérdést Lovassnak, hogy mire költik el a több mint 25 és félmillió forintos támogatást. Az elnök azt mondta, hogy az egyesület alkalmazottainak egész éves bérét is ebből a támogatási összegből fizetik ki. A maradék pénz a terembérletre, vendégek utaztatására, zsűri díjára, díjazottak pénzjutalmára megy el.
Felkerült a birosag.hu-ra az egyesület 2023-as beszámolója. Eszerint összesen 41 millió 5 ezer forint bevétele volt az egyesületnek. A Filmintézeti támogatáson túl is folyt még be támogatási pénz, összesen 32 millió 399 ezer forint szerepel ezen a soron. A személyi jellegű ráfordítások soron pedig 26 millió 185 ezer forint szerepel.
Annak ellenére, hogy a tavalyi évet 1 millió 688 ezer forintos mínusszal zárta az egyesület, az Opten cégnyilvántartró adatai szerint folyamatosan nő az alkalmazotti létszám. A standard 3 fős alkalmazotti csapat, idén februárban előbb 5, majd áprilisban 7 főre nőtt.
Érdemes ránézni Lovass egy másik egyesülete, a hirekplusz.hu-t kiadó Nyugati Régió Kommunikációs Egyesület 2023-as beszámolójára. Az egyesület ugyanis feltünteti, hogy szintén közreműködött a Savaria Filmszemle szervezésében. A beszámoló szerint pedig a 2022-es 4 millió 638 ezer forintos évvégi mínuszt, 2023-ra 6 millió 474 ezer pluszra hozták.
Kié a Filmszemle?
Érdekes kérdés egyébként, hogy tulajdonképpen kié is a Savaria Filmszemle, már ha egyáltalán egy filmszemlét lehet birtokolni. Az biztos, hogy a fesztivál ölteténél ott volt Lovass, noha az intézményi hátteret a városi cég, a Médiaközpont biztosította.
Az egyelőre kérdéses, hogy Lovass kivel egyeztetett, kinek az engedélyével vitte át a szervezést a Savaria Filmakadémia Egyesületbe. Hogy képbe kerüljünk kérdéseket küldtünk neki:
Mikor került át a fesztivál rendezésének joga a Savaria Filmakadémia Egyesülethez?
A Szombathelyi Médiaközpont milyen feltételekkel adta át a Fesztivál jogait?
A Szombathelyi Médiaközpont, vagyis jelenleg az AGORA kap-e bármilyen szerepet a Filmszemle szervezésében, a filmek zsűrizésében?
Mivel a Fesztivál nevében szerepel a Savaria szó, a város nevének szerepeltetéséhez pedig közgyűlési döntés szükséges, a szervezői struktúra megváltozásáról kapott-e tájékoztatást a közgyűlés?
A szervezői változás után is jóváhagyta-e a testület a névhasználatot?
Az elmúlt években a szervezők kértek-e, és kaptak-e pénzbeli hozzájárulást a szombathelyi önkormányzattól a Savaria Filmszemléhez?
Kérdéseinkre válaszokat egyelőre nem kaptunk, de amint érkezik vissza levél jelentkezni fogunk.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |