Pintér Bence a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje lesz a 2024-es önkormányzati választáson.
2020-ban nagy csinnadrattával indult el Győrben a Közterület Felügyelet helyén Városrendészet, amelytől Dézsi Csaba András polgármester (Fidesz-KDNP) ezt várta:
„Egy olyan ütőképes, hatékony csapatot állítottunk össze, amelyik odamegy és rendet tesz, ugyanis vannak emberek, akik csak abból értenek, ha megmondják nekik, hogy mit nem szabad csinálni. Fontos feladatuk lesz az illegális hulladéklerakás terén a szelektív hulladékgyűjtő szigetek környékének ellenőrzése is. Azt ígértem, rend lesz Győr városában, ezt most egy szervezettel biztosítjuk.”
Négy év távlatából azonban érdemes feltenni a kérdést: sikerült elérnie a célokat az eleinte a polgármester sofőrje által vezetett intézménynek? Ehhez pedig a legtanulságosabb dolog előszedni a két szervezet – az egykori Közterület Felügyelet és Mezei Őrszolgálat, illetve a Városrendészet – legfrisebb elérhető intézkedési statisztikáit, amelyek a két szervezet beszámolóiban érhetők el itt és itt:
Mint láthatjuk, a két szervezet arányaiban pontosan ugyanazt csinálja, nagyságrendileg ugyanannyi közlekedési szabálysértést kezelnek, ehhez képest a többi ügy jóval kisebb esetszámmal jelenik meg, bár feltűnő, hogy
köztisztasági ügyekben a Városrendészet jóval alacsonyabb számban lépett fel, mint korábban a Közterület Felügyelet, pedig a fenti idézet szerint kiemelt cél volt az ilyen jellegű intézkedések erősítése.
A távollétes helyszíni bírság a Városrendészet esetében kerékbilincset jelent, ennek a száma is hasonló (ebből ugye a városnak van bevétele), míg a helyszíni bírságok, közigazgatási bírságok száma alacsonyabb. A közterület engedély nélküli használata (utcai illegális árusok, koldulás) statisztikáit nézve szintén egy szinten van a két szervezet, egyedül a közterületi alkoholfogyasztás szankcionálásában jár előrébb a Városrendészet: 2021-ben 288, 2022-ben 86 esetet tudnak felmutatni az előszervezet 16 és 20 esetéhez képest.
A két szervezet tehát első ránézésre nagyjából ugyanolyan és ugyanannyi „intézkedést foganatosított”, a szeméttel kapcsolatos ügyekben még rosszabb is a Városrendészet. Van azonban köztük egy jelentős különbség: a Városrendészet működése már indulásakor kétszer annyiba került, mint a közterület-felügyeleté.
A Közterület Felügyelet és Mezei Őrszolgálat az utolsó évben 250 millió forintjába került a városnak. Ehhez képest a Városrendészet
- 2021-ben 599 millió;
- 2022-ben 503 millió;
- 2023-ban 482 millió;
- 2024-ben 552 millió
forintból működött, vagy működik majd. Emellett külön működik az elődszervezet másik fele, a Mezőőri és Parkőri Szolgálat
- 2021-ben 87 millió,
- 2022-ben 85 millió;
- 2023-ban 87 millió;
- 2024-ben 105 millió forintból.
Tehát ugyanazokat a feladatokat, pontosan ugyanolyan formában, amelyeket 2020-ban 250 millió forintért látott el egy szervezet, azóta két szervezet látja el évente 569-686 millió forintért – pontosan ugyanolyan statisztikákkal, mint korábban.
Jóval többet költeni a területre tehát sikerült, de hogy eközben sikerült-e a város közbiztonságát vagy köztisztaságát javítani, az nyitott kérdés marad.