Volt egy pult a bolt elején-a bal ajtón keresztül lehetett egyszerre odajutni-,ahol cukrászsüteményeket lehetett kapni. "Női szeszélyért"/málnahabos krémes/ szoktam bemenni. A 80-as években 4-5 Ft körül volt az ára - írja egy kommentelő a Facebookon, egy a szombathelyi Fő téri Nagycsemegét a 70-es években ábrázoló fotóhoz, amit egyébként mi is címlapra választottunk.
Amikor szóba kerül a Nagycsemege sokakban kelt nosztalgikus érzéseket. A Fő téren két meghatározó élelmiszer üzlet volt. Az egyik a tér közepén a “Nagy”, a másik a mostani Tourinform iroda helyén a “Kis” Csemege.
Mindig kávé illat volt. A bejárattól balra, két kávédaráló és egy mákdaráló volt emlékszem az illatra. Ja, és mikulás előtt itt állt sorba a nagyikám banánért meg narancsért..pult alól - írja egy másik kommentelő.
Az egykori Nagycsemege fénye megkopott, a korábban szombathelyi viszonylatban kurrens árukat kínáló üzlet a rendszerváltás után hanyatlani kezdett, az üzletteret nem újították fel, a sok esetben az osztrák élelmiszer áruházakban rendre megforduló vásárlóközönség számára nem volt vonzó a légkör és az árukínálat.
A Nagycsemegét egészen pontosan 10 évvel ezelőtt, 2013-ban adta el az akkori fideszes városvezetés. Az eladás előtti utolsó bérlője az akkor még létező Match volt. 890 ezer 220 forint + ÁFA bérleti díjat kértek a cégtől havonta, ám végül már ezt sem tudta kifizetni, és a bérleményt visszaadta.
2010 és 2019 között a fideszes városvezetés alatt került magánkézbe a Csemege. Akár csak a Fő tér 9. alatti egykori patika, a Kossuth utca 2. (jelenleg Fórum) és az egykori Művészetek Háza, amit ma már mindenki inkább Art Caféként ismer.
2013. április 25-én tárgyalta részletesen a Nagycsemege eladását a szombathelyi városvezetés. Akkor egyébként az ellenzéki képviselők, élükön Czeglédy Csaba, a baloldali frakció vezetőjével azon az állásponton voltak, hogy az önkormányzat nincsen rászorulva az eladásból származó bevételre. Akkori véleményük szerint sokkal inkább azt kellett volna szorgalmazni, hogy a város találjon egy olyan üzemeltetőt, akár nyomott bérleti áron, aki vissza tudja állítani az egykori élelmiszer üzlet fényét és továbbra is ki tudja szolgálni a belvárosi lakókat.
Végül a fideszes városvezetés végigvitte szándékát és meghirdette a 657 négyzetméter alapterületű helyiséget. Ezt végül 200 millió forint + ÁFÁ-ért vásárolta meg a Fő tér Kft., valamint az Interalp Kft. A helyiségben pedig jelenleg a Telekom ügyfélszolgálata üzemel.
A Fő tér 9-et, ahol korábban a Szentlélek patika működött a Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) vezette városvezetés 76 millió 900 ezer forint + ÁFÁ-ért adta el 2012-ben a Invest Eastern Europe Ingatlanhasznosító és Beruházó Kft.. A helyiség 409 négyzetméter.
Az egykori Fő téri Művészetek Házát 251 millió forint + ÁFÁ-ért adta el a város, szintén az Invest Eastern Europe Ingatlanhasznosító és Beruházó Kft.-nek, 2013-ban.
Az egykori városházi menza épületét a Kossuth Lajos utca 2-ben pedig 2018-ban 153 millió 100 ezer forint + ÁFÁ-ért adták el Puskásék.
Mindeközben ez volt az az időszak, amikor Szombathely
a Szent-Márton terv első ütemére 8 milliárd 700 millió forintot,
a Képtár felújításra 1 milliárd 500 millió forintot,
a Sportliget felújításra 1 milliárd 100 millió forintot,
az új orvosi alapellátóra 700 millió forintot,
Romkert-passzázsra 300 millió forintot,
Schrammel-múzeumra 280 millió forintot költött el a városvezetés.
Egészen biztosan indokolt volt a Fő téri közös vagyon kiárulása?
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs is. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |