Horváth Balázs, a Széchenyi István Egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar dékánja volt a Kisalföld podcastjának vendége.
A szakember elmondta: a dugók és a károsanyag-kibocsátás legjobb ellenszerének azt látná, ha a gyalogos-, biciklis- és tömegközlekedés olyan infrastruktúrával csalogatna, hogy ne legyen kedvünk autóba ülni.
Kifejtette, hogy az autó a legkárosabb közlekedési alternatíva, azt kell elérni, hogy aki szeretne gyalogolni vagy kerékpározni, annak legyen biztonságos, kényelmes lehetősége eljutni a céljához, minél kevesebb közbevetéssel, aki pedig nem szeretne vagy nem tud gyalogolni vagy biciklizni, annak megfelelő alternatíva legyen a tömegközlekedés. Nem olyan kerékpáros, gyalogos infrastruktúrát kell építeni tehát, ami az autósokat „védi” a kerékpárosoktól, hanem fordítva – olyat, ami a fenntartható közlekedési módokat preferálja.
Szerinte az egyensúly a lényeg, hogy aki megteheti, szívesen üljön fel a kerékpárra,
amivel egyébként egy hétköznapon gyorsabban ér be a városba, mint autóval.
A szakértő beszélt arról is, hogy Győr harminc éve még egy kifejezetten kerékpárorientált város volt, emlékeztetett: a Vagongyár mellett a kerítés teljes hosszában fedett kerékpártároló volt, a Célgépgyárnál kétszintes kerékpár-parkolóház volt, míg a Richards-nál egy egész teleknyi fedett parkoló volt. A város nagyon jól bejárható a kerékpárral, sík, a legtöbb része egy 6-8 kilométeres körön belül van.
Korábban a tömegközlekedést is rengetegen használták, 1998-ban még 140 ezer felszálló volt naponta a buszokon, csak az autóbuszos hálózat nem fejlődött megfelelő léptékben a várossal, sőt, vissza is fejlődött, ezért az emberek is elfordultak tőle. Mindez erősen hozzájárul a reggeli-délutáni torlódásokhoz.
Elmondta: a kötöttpályás közlekedés, a villamos, elővárosi vasút rövid távon nem reális alternatíva,
főleg azért, mert az emberek mára annyira elfordultak a tömegközlekedéstől, hogy egyszerűen nem érné meg megcsinálni. Hosszabb távon lehet gondolkozni rajta, de a környező településeken a legtöbb helyen a falu szélén van a vasútállomás, ha még van. Szerinte ennél olcsóbb, rövid távon látványosabb eredményeket produkáló megoldások vannak. A vízi közlekedés szintén kevésbé fontos Győrben, mivel nagyon kevés lakóterület vagy közlekedési célpont van a vizek mellett.