A Szombathelyi Járásbíróság ma hozott elsőfokú, nem jogerős ítéletet a Szombathelyi Médiaközpont korábbi ügyvezetőjének ügyében.
Korábban büntető végzéssel már elítélték a férfit, ám a vádlott azt kérte, hogy a bíróság azt az ítéletet helyezze hatályon kívül, és tárgyalás megtartásával ítélkezzen.
A tesültet ennek megfelelően járt el. Ám egy tételt leszámítva így is maradt a korábbi ítélet.
A korábbi ügyvezetőt egy rendbeli folytatólagosan elkövetett csalás bűntette, egy rendbeli elkövetett sikkasztás bűntette, és egy rendbeli közvetett tettesként folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználása vétségben találták bűnösnek.
A bíróság 1 év 3 hónap börtönbüntetést, 2 évre felfüggesztve szabott ki.
Továbbá 360 ezer forint pénzbüntetést és 512 ezer 463 forint vagyonelkobzást mondott ki.
Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, a vádlott és védője 3 nap gondolkodási időt kért.
A mai tárgyaláson az ügyész többek között azt mondta el perbeszédében, hogy a vádlott kinevezését követően másfél hónappal már nekilátott annak a tevékenységnek, amit aztán eltávolításáig folytatott is, és amivel megkárosította a munkaadóját. Álláspontja szerint sok esetben olyan kiküldetéseket fizetettet ki, amik nem voltak valósak, ezt a vádlott telefonjának cellainformációi alapján állította.
A volt ügyvezető egy kegyeleti szolgáltatást is igénybe vett, amit a cég bankkártyájával rendezett. Az ügyész arra hívta fel a figyelmet, hogy a vádlott és a Médiaközpont bankkártyája küllemre nem is hasonlít és a PIN kódjuk sem egyezik, így aligha lehetett véletlenül összekeverni őket.
A férfi két alkalommal fizetetett ki hotelszámlát a Médiaközponttal. Amit az ügyész szerint nem tudott hitelt érdemlően megmagyarázni, hogy az mi módon szolgálta a Médiaközpont érdekeit, és miért kellett arra közpéznt elkölteni.
A védő leginkább azt domborította ki, hogy az útiköltségek elszámolásánál havi 30 ezer forintos tételről beszélünk. Ami olvasatában olyan csekély, hogy már önmagában is tisztázza a vádlottat, hogy semmiféle komoly anyagi haszonszerzés nem lehetett a tevékenysége mögött.
A vádlott az utolsó szó jogán azt mondta el, hogy hibázott akkor, amikor a cég ügyvezetését elvállalva nem járt utána pontosan, hogy milyen szabályok vonatkoznak a kiküldetésekre, a szabadságokra. Azokat a korábbi gyakorlat szerint, az előző ügyvezető útmutatása alapján végezte el.
Elmondása szerint a két szállást azért a Médiaközpont fizette ki, mert ezek mond informális tárgyalások voltak. Ahol ellenzéki városok helyi médiáinak vezetői voltak jelen. Azt próbálták kitalálni, hogy milyen szervezett formában tudnának közösen együtt erősebben dolgozni.
Ezekről az informális találkozókról azonban egy tanút sem tudtak megidézni. A vádlott és védője is azt mondta, hogy egyik újságíró sem vállalta azt, hogy a rendőrségen, esetleg a bíróságon megjelenjen. Még akkor sem, ha ezzel egyébként tisztázhatták volna a korábbi ügyvezetőt a vádak alól.