Korábban a szombathelyi Schaefflerrel kapcsolatban írtuk meg, hogy bérfejlesztési megállapodásra jutott a szakszervezet a gyár vezetésével.
Legutóbb pedig a TDK helyi üzemének dolgozói szakszervezeténél érdeklődtünk, hogy hogyan állnak a 2023-ra vonatkozó bértárgyalások.
Németh Attilával, az Elektronikaipari Dolgozók Független Szakszervezete elnökével beszélgettünk.
Németh Attila: Példaértékű, hogy a TDK-val 2021-2022 évre vonatkozóan négy alkalommal sikerült bérmegállapodást kötnünk.
A jelenleg kialakult gazdasági helyzetben a saját utunkat járva, belső megegyezés szerint, nem eltörölhető rezsitámogatás biztosítása a célunk, hanem visszavonhatatlan alapbér emelésben gondolkodunk.
Napi aktualitás az, hogy a 2023-ra vonatkozó bértárgyalás sorozatunk eredményesen zárult, erről munkatársaink a napokban kaptak tájékoztatást. Az elmúlt években rend szerint az volt a tendencia, hogy az átlagos fizetésemelések az infláció mértékét alaposan meghaladták. Bár a TDK konkrét számokat üzletpolitikai okokból nem közöl, az nem kétséges, hogy a mostani rendkívüli gazdasági helyzetben is úgy határoztuk meg a bérmegállapodás sarokszámait, hogy mi is pontosan tudjuk és érezzük az infláció milyen hatással van a kollégáinkra.
Ezek az alapbéremelések a gyár valamennyi, mintegy 2500 munkavállalóját érintik.
Mi alapján tudnak tárgyalni – mint mondja – rendre eredményesen a vezetőséggel?
Németh Attila: A vállalatnál működő reprezentatív Elektronikaipari Dolgozók Független Szakszervezete (röviden EDFSZ) fő célja a munkavállalói érdekek érvényesítése. Ezt szem előtt tartva a munkáltatóval folyamatos párbeszédet folytatunk, aminek az alapjait a 2000-es évek legelején raktuk le. Felismerve, hogy a sikereket csak közösen érhetjük el, a szakszervezet és a munkáltató is partnerként tekint egymásra. Fontos hangsúlyozni az egymásrautaltságot, hiszen a vállalatnak képzett, elkötelezett dolgozókra van szüksége, míg a munkavállalóinknak stabil, a család eltartását biztosító munkahelyre.
Úgy érzem, hogy az elért eredmények nem csak a munkáltatói nyitottságot, de a munkavállalók egységes fellépését is mutatják.
Németh Attila:Itt emelném ki a szakszervezet feladatát: meg kell tudnunk fogalmazni azokat a dolgozói igényeket, amelyek teljesítése elégedett, motivált munkavállalói réteget eredményez.
Az egyeztetéseink során elengedhetetlen, hogy mindkét fél igyekezzen a közös érdekek mentén win-win megállapodást kötni.
Jelenleg a munkaügyi kapcsolataink rendezettek, a TDK vezetése bevonja az érdekképviseleteket a döntései előkészítésébe. Megállapodásainknak összefoglalója az érvényben lévő, mindenkire kiterjesztett Kollektív Szerződésünk (KSZ), amelynek részét képezik a bérmegállapodásaink, illetve ebben rögzítjük közösen a munkavégzésre és juttatásokra vonatkozó belső szabályokat, de ebben határoztuk meg a 13. havi fizetés feltételeit, és a szintén mindenkinek járó cafeteria keretet is.
Úgy gondolom, egyik oldalról a Kollektív Szerződések megkötése kell, hogy a szakszervezetek legfontosabb célkitűzése legyen, a másik oldalról szükséges, hogy a munkáltató értékként tekintsen az alkalmazottakra. Ezt támasztja alá a KSZ kötési hajlandóság, valamint annak tartalma.
Sikerült a fizetésemelésen kívül esetleg más juttatásban is megállapodni?
Németh Attila: Kiemelném még a TDK Gondoskodás Programunkat, amely új elemmel is bővült. Ebben a már létező, munkatársakra kötött, magasösszegű élet-, baleset-, és kritikus betegség biztosításunk mellé magánegészségügyi szolgáltatóval is szerződést kötött a vállalat, amely a munkatársakon túl gyermekeikre is érvényes. Ezzel is hozzájárul a vállalat a munkavállalók egészség-, lét-, valamint a családok anyagi biztonságához!