A kormány augusztus 4-én megjelent rendelete szerint a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva eltörölte az erdők védelméről szóló törvények egy részét. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy fűtési célból egész erdőségeket lehet tarra vágni. A tüntetések és a fokozódó társadalmi nyomást érzékelve Nagy István agrárminiszter miniszteri rendeletben kivette a védett erdőket a szabályozásból, tehát úgy tűnt, hogy legalább a legértékesebb őshonos erdeink megmenekülnek.
A baj az, hogy a rendelet nem szabályozza külön a magánkézben lévő védett erdőket. Jelenleg Magyarországon 95 ezer hektár Natura 2000-es természetvédelmi erdő van magánkézben.
A tulajdonosok keze eddig kötve volt a szigorú erdővédelmi törvények által, de most szabad a vásár. Félő, hogy busás anyagi haszon reményében elkezdik kivágni a fákat, ami pótolhatatlan veszteségeket okoz.
Eközben ötven ellenzéki képviselő az Alkotmánybíróságon támadta meg a kormányrendeletet. Azt szeretnék elérni, hogy a testület semmisítse meg a rendelkezést, mert az megnyitja az utat ahhoz, hogy az erdőgazdálkodók helyrehozhatatlan károkat okozhassanak természeti védelem alatt álló, őshonos vagy egyéb rendeltetésük miatt védelemre érdemes erdőkben.
Nyitóképünk illusztráció.