A múlt héten számoltunk be arról, hogy a győri kórházban 5500 forintot kell fizetni azért, hogy valaki láthassa elhunyt hozzátartozóját. Ami egy nehéz anyagi helyzetben lévő családtagnál nyilván megnehezíti a dolgot. Az ügy berobbant az országos sajtóba, illetve a közösségi médiában (például a Győr összefog Facebook-csoportban) is rendkívüli érdeklődést, illetve felháborodást keltett.
Az Országos Kórházi Főigazgatóságnál lévő forrásaink sem tartották etikusnak ezt a gyakorlatot, Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő pedig arról beszélt: az elhunyt megtekintése közfinanaszírozott tevékenység. Végül pénteken az országos kórház-főigazgató megtiltotta a győri kórháznak, hogy pénzt kérjen az elhunytak láthatásáért a hozzátartozóktól.
Cikkünk után az országos kórház-főigazgató megtiltotta a győri kórháznak, hogy pénzt kérjen a hozzátartozóktól az elhunytak láthatásáért
Csütörtökön írtunk róla, hogy ha a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban, ha egy hozzátartozó még a kórházból való elszállítás előtt látni akarja elhunyt rokona, családtagja holttestét, akkor ezért (az elhunyt testének megtekintéséért) 5500 forintot kell fizetnie. S ez alól csak a kórház dolgozói mentesülnek.
A lentebbi (a Blikk által feltárt), a szolnoki kórházban történt eset is arról tanúskodik: rendkívül fontos, hogy a családtagok minden nehezítő tényező nélkül láthassák, továbbá azonosítsák a kórházban elhunyt szerettük földi maradványait az onnan történő elszállítás, valamint a kegyeleti szertartás, illetve a temetés vagy a hamvasztás előtt.
Mennyi fájdalmat és csapást kell még elviselnem?
– teszi fel a kérdést a riportban Kissné Csomor Mária, aki nem elég, hogy hamvak hiányában tíz hónapja nem tudja eltemeti édesanyát, most a rendőrség is egy számára elfogadhatatlan döntést közölt vele, szól a Blikk riportja.
A hatóság álláspontja szerint nem bűncselekmény, hogy a kórházban elcserélték egy másik beteggel, majd elkeverték idős anyukája hamvait, így az ügyben megszüntették a nyomozást. Tették ezt úgy, hogy egy pillanatig sem vitatják, hogy betegcsere, majd a földi maradványok összekeveredése is megtörtént. Mária - bár jelenleg teljes mértékben reményvesztett - titkon bízik benne, hogy a rendőrség újra nyomozni fog az ügyben és kiderítik, hogy ki hibázott a kórház részéről, illetve kinél vannak imádott anyukája hamvai?
– írják a bulvárlap cikkében.
Tavaly november óta tart ez a rémálom, aminek talán soha nem lesz vége
– mondta a Blikknek az elhunyt lánya, hozzátéve:
Édesanyámat a Covid-osztályra szállították, telefonon minden nap érdeklődtem az állapota felől. Megnyugtattak, hogy jól van, átszállították a krónikus osztályra. Végre bemehettem, amikor azt láttam, hogy az ágyban, ahova kísértek, nem az anyukám fekszik. Az orvos nem hitte el, hogy a néni nem az anyám, csak amikor változtatott az álláspontján amikor egy rendőr jelenlétében a telefonomban megmutattam neki anyu képét. És ez még csak a kálváriánk kezdete volt
– sírta el magát a Mária.
Mivel senki nem tudta kideríteni, hogy az idős néni hol van, egyáltalán él-e még, a lánya bement a főigazgatóhoz. Kiderült, hogy az idős asszony valószínűleg már a Covid-osztályon meghalt, miközben őt, a legközelebbi hozzátartozóját minden nap megnyugtatták, hogy jól van. Ezután már csak azt szerette volna, ha a hamvait megkapja és méltóképpen eltemethesse. De a riport szerint ez sem történt meg:
Közölték, hogy három beteg hamvait összecserélték, és anyukámat valaki már eltemethette. De, hogy ki, arra a mai napig nincs válasz. A rendőrség nyomozást indított, bíztam benne, hogy végre kiderül az igazság. Majd egy évig nyomoztak, majd közölték, hogy nincs itt semmiféle látnivaló. Persze nem így írták, de a lényeg ez
– mondta el a hozzátartozó.
Ami vicc, hogy megállapították: elcserélték anyut valaki mással, de az egyéb betegségei és a covid miatt így is, úgy is meghalt volna. Aztán rátérnek a halott vizsgálati irataira, és kihozzák, hogy az azt kiállító orvos sem tévedett. Miközben egy másik ember adatai alapján írta meg. Szóval nyomozás nincs, mivel bűncselekmény sem történt. Én már csak annyit kérdeznék csöndben: ha mindenki ilyen remekül végezte a munkáját, mikor, hol és miben halt meg az anyukám? Illetve talán annyihoz még valami közöm lehet, hogy hol találom a hamvait? Én csak szeretném eltemetni. Azt hittem, ez alanyi jogon jár az embernek
– fogalmazott Blikknek Mária, akinek az ügyvédje sem érti, hogy miért szüntette meg a rendőrség a nyomozást.
Nagyon remélem, hogy újranyitják az aktát, hiszen valaki csak hibázott ebben az ügyben. Szerintem nincs jó üzenete, hogy a hatóság szerint nem számít bűncselekménynek, hogy valaki tíz hónapja nem kapja meg a szerette földi maradványait
– mondta el a bulvárlapnak Mária ügyvédje, Dr. Lichy József.
A Blikk megszerezte a rendőrség határozatát, melyben a nyomozás megszüntetésről döntenek.
A hatóság foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségének megalapozott gyanúja miatt indította az eljárást az ügyben. Szakértőt rendeltek ki, aki megállapította: a betegcsere nem járult hozzá Cs. Miklósné halálához, súlyos állapota és kísérő betegségei valamint a Covid-fertőzése következtében halála bekövetkezett volna. Az intellektuális közokirat-hamisítás vétsége pedig azért nem megalapozott, mert a halott vizsgálati iratát kiállító orvos a már korábban rögzített beteg adataiból dolgozott.
Mindehhez az Ugytudjuk halottláthatási ügyben publikáló cikkírójaként annyit tennék hozzá: úgy tűnik, a halotti ügyintézésbe súlyos rendszerhibák csúszhatnak. Ezért is lényeges, hogy a családtagok díjmentesen láthassák elszállítás előtt a holttestet, illetve minden, szerettükkel kapcsolatos információhoz hozzáférjenek. Cikkemmel is ezt próbáltam elősegíteni.
Címlapképünk illusztráció, forrás: Pixabay.