Miközben sorra dőlnek meg a helyi hőségrekordok Franciaországban, a tűzoltók egy hete küzdenek a délnyugati Gironde megyében két erdőtűzzel, amely a prefektúra keddi közlése szerint eddig csaknem 20 ezer hektárnyi fenyőerdőt pusztított el.
A Bordeaux-tól negyven kilométerre délre fekvő Landiras településnél csaknem 13 ezer, míg La Teste-de-Buch településnél, Európa legnagyobb homokdűnéinek közelében, az Atlanti-óceán partján több mint 6 ezer hektár zöld terület vált egy hét alatt a tűz martalékává.
A környékről 34 ezer embert - lakosokat és nyaralókat - telepítettek ki az elmúlt napokban a két tűz miatt, amelynek nincsenek áldozatai. Az Arcachon-medence 850 állatnak otthon biztosító állatparkjából - ahol a prefektúra tájékoztatása szerint a forróság és a stressz miatt tucatnyi állat elpusztult - 363 állatot átszállítottak a bordeaux-i állatkertbe. A nagyobb állatokat nem mozdították el lakóhelyükről, de őket nem veszélyezteti közvetlenül a tűz.
Az oltásban immáron kétezer tűzoltó és tíz repülőgép vesz részt. A tűzoltók munkáját "a kritikus meteorológiai körülmények, a forróság és a szélsőséges szárazság nehezíti" - mondta kedden Eric Brocardi, a franciaországi tűzoltók országos szövetségének szóvivője a France Inter közrádióban. "Korábban a tűzoltási stratégiánkat semmi nem kérdőjelezte meg, még a magas hőmérséklet vagy a szárazság sem, most viszont nehézségekkel küzdünk" - tette hozzá.
A füstöt keddre virradó éjjel a szél a 250 ezer lakosú Bordeaux felé fújta. A város nincs veszélyben, de a lakosokat kedd reggel meglepte a mindent elborító, füstszagú szürke köd, s a barna égbolt.
Mindeközben a melegrekordok az Atlanti-óceán partján fekvő 64 településen megdőltek hétfőn a Météo France jelentése szerint. Nantes városában 42 Celsius-fokot, Biscarosse-ban 42,6 fokot mértek.
Franciaország jelenleg érvényes hőségrekordját három éve jegyezték fel 46 Celsius-fokkal; ezt a déli Vérarques-ban mérték 2019. június 28-án. A hőség kedden keleti irányba, Normandia és a főváros felé vonult, Párizsban délután 40 fok várható, kisebb enyhülést szerdától jeleznek előre a meteorológusok.
Szakértők szerint az üvegházhatású gázok kibocsátása által súlyosbított, egyre hosszabb ideig tartó hőhullámok egyértelműen a klímaváltozásnak tudhatók be.