Diplomáciai nagyüzem volt az elmúlt tíz napban – mondta Orbán Viktor a Kossuth rádióban péntek reggel a NATO-csúcs és az EU-csúcs után, az interjúnak álcázott beszédet a Telex szemlézte.
Elhangzott, hogy Brüsszelben megadták az uniós tagjelölti státuszt Ukrajnának, de a tárgyalások megkezdéséhez az ukránoknak teljesíteniük kell a magyarok elvárásait is, ami jó hír lehet a kárpátaljai magyaroknak. Azt azonban "nem sikerült elérnie Orbánnak" az osztrákokkal, szlovákokkal az EU-csúcson, hogy Bosznia is megkapja az uniós tagjelölti státuszt.
A NATO egy súlyosabb eset volt
– mondta Orbán. Míg az uniós csúcson csak figyelmeztetéseket kellett adnia a szankciós politika miatt, a NATO-csúcson az derült ki számára, hogy a szövetség tagjai még nem néztek szembe a realitásokkal.
Mindenki az ukránok oldalán áll természetesen
– jelentette ki a miniszterelnök.
Hozzátette: a megtámadott félnek szurkolunk.
Akármilyen viták is voltak szerinte Ukrajna és Oroszország között, semmiképp sem lehet elegendő indok arra, hogy egy ország megtámadjon egy másikat.
A miniszterelnök kifejtette, hogy a fegyver csak egyik része a hadviselésnek, és az ukrán katonák fogytán vannak. Hiába kaptak fegyvereket nyugati országtól, és harcolnak hősiesen az ukrán katonák, Orbán szerint „lassan a katonai realitások érvényre jutnak”. Most még nem volt arról szó NATO-csúcson, hogy mi lesz akkor, ha összeomlik az ukrán front, de a helyzet egyre rosszabb miniszterelnök szerint. Minden nap 100-1000 ukrán katona esik el vagy sérül meg, ezzel harcképtelenné válva.
Bár úgy tűnik, hogy nagyon messze vannak a harcok, a háborús zóna sokkal gyorsabban közeledik Magyarországhoz, mint amire a rádiót hallgatók nagy része gondol
– tette hozzá.
A NATO is érzi, hogy baj van
– fogalmazott Orbán, ezért arról döntöttek, hogy megerősítik a szövetség keleti szárnyát, így Magyarországot és Lengyelországot is.
Az elmúlt időszakban a magyar kormány több Oroszország elleni szankciót is megvétózott. De a vétó szó egyébként félrevezető kijelentés Orbán szerint. Minden döntés akkor jön létre, ha minden tagállam egyetért.
Nélkülünk nincs döntés
– tette hozzá.
Orbán továbbra is azt gondolja, hogy nem szankciókra lenne szükség, hanem azonnali tűzszünetre és béketárgyalásokra. Az elszálló inflációt is csak a békével lehet megfékezni.
Elérkezettnek látta a pillanatot a miniszterelnök, hogy megszervezzék a „határvadász rendszert”.
Pintér Sándor belügyminiszter két hónapot kapott az új szervezet felállítására. A határvadász egységekhez 2-4 ezer új embert kell felvenni, és ki is kell őket képezni, írják.
A cikk szerint ha Pintér sikerrel jár szeptemberig, akkor a Belügyminisztérium szervezetén belül működnek majd a határvadász egységek, de arra is van terve Orbánnak, hogy milyen más módon lehetne felállítani a szervezetet.
Magyarán a cél az, hogy szeptemberre a rendőrség keretein belül működő, de nem rendőrökből és katonákból álló új testület álljon fel, ami kizárólag a határvédelemmel foglalkozik.
Címlapkép: Kelemen Zoltán Gergely / MTI/MTVA