Rendkívüli képviselőtestületi-ülést tartottak kedden délelőtt Sárváron. Az ülésen a megjelent képviselők mindössze egy határozati javaslatot tárgyaltak, amely a város településrendezési eszközeinek módosításáról szólt.
Kondora István (Fidesz-KNDP) polgármester elmondta, hogy az ülés előtt mind a 10 képviselővel egyeztetett, mivel a módosításra azért van szükség, mert
a Flex egy munkásszálló építését tervezi.
A cég a Lenovotól északra építené fel a munkásszállót, a polgármester szerint már a látványtervek is elkészültek. Ez viszont ipari területnek minősül, ahhoz, hogy a lakások megépülhessenek, változtatni kell a város településrendezésén. A polgármester szerint a jelenlegi módosítás egy négy lépésből álló folyamat első része lesz, egyfajta egységesítésként szolgál majd a határozat. Benne például konkretizálják azt is, hogy az 1500 négyzetméternél nagyobb területek már alkalmasak az ipari tevékenységre.
A polgármester felidézte azt is, hogy nemrég a Sága ügye miatt kellett hasonló módosításokat végrehajtani. Kondora egyébként az ülésen elmondta azt is, hogy nemrég ellátogatott a Sága bontási területére, és arra a telekre, ahol hamarosan felhúzzák majd a cég új gyáregységét. A polgármester beszámolója szerint mindkét területen grandiózus tervei vannak a Ságának, hamarosan látványterveket is kap majd arról, hogy a bontási területen milyen épületeket húznak majd fel.
A határozatról szóló szavazás előtt azonban még Klimits István, független képviselő szólalt fel, aki az aggodalmát fejezte ki a munkásszálló miatt. Klimits rákérdezett arra, hogy vannak-e már információk arról, hogy milyen nemzetiségű vendégmunkások érkeznének a szállóba. Kondora erre azt válaszolta, hogy eddig az ukrán ügyet nagyon ekézték az ellenzékiek, most viszont Kelet-Magyarországról azt hallotta, hogy indonéz és filippínó munkaerő érkezik, a polgármester szerint fegyelmezett munkaerő érkezhet majd Sárvárra a jövőben.
Klimits arra is rákérdezett, hogy Kondora szerint mi lehet a sárváriak véleménye a tervezett munkásszállóról. A polgármester azt válaszolta, hogy a választásokon egyre több fideszes képviselő jut be a testületbe, így támogatást éreznek. Emellett viszont van egy kisebb réteg, akik a Facebookon sarkított véleményeket jelentetnek meg. Kondora emlékeztetett, hogy azután, hogy egy ukrán vendégmunkás felgyújtott két kocsit a városban, olyan közhangulat alakult ki a közösségi oldalakon, mintha minden napra jutott volna egy ilyen gyújtogatás. Kondora szerint viszont
a vendégmunkásokkal együtt kell élni, mert kevés a magyar munkaerő. Sőt, a magyar dolgozók kezdik átvenni azt a nyugat-európai felfogást, miszerint egy szint alatti munkát már nem hajlandóak elvégezni, helyette inkább külföldön dolgoznak.
Kondora szerint egyébként törekednek arra, hogy a nyugalom megmaradjon a városban, már többször volt szó a rendőrökkel, a polgárőrökkel, a halőrökkel, és egy helyi biztonsági céggel való együttműködésről, ezeknek köszönhetően a polgármester azt mondja, megpróbálják kordában tartani azokat, akik bűnös szándékkal érkeznek Sárvárra.
Klimits aztán végül afelől érdeklődött, hogy van-e lehetőség arra, hogy a Flex a város egy más pontján építse fel a munkásszállót. Kondora elmondta, hogy korábban volt szó arról, hogy az Alkotmány úti lakótelep mellé kerüljön egy szálló, ám a polgármester nem állt mellé ennek az ügynek. Klimits aztán felelevenítette, hogy Kondora mégis támogatta azt, hogy a kertvárosba, az Ungvár utcába kerüljön egy több száz fő befogadására képes szálló. Kondora ezt úgy pontosította, hogy az Ungvár utcában nem tömegek befogadására képes munkásszállás létesült volna, hanem egy igényesebb, családcentrikusabb épület. A polgármester szerint egyébként a Flex most szintén hasonló épületen dolgozik, ahol nem nyolc munkásnak kell osztoznia egy-egy lakáson, hanem privát szférája is lenne a dolgozóknak. Az összes lehetőség közül egyébként a polgármester szerint a Flex megoldása tűnik a legjobbnak.
A fideszes képviselők végül megszavazták a határozatjavaslatot, így a Flex által tervezett munkásszálló zöld utat kapott a várostól. A határozatot a megjelent képviselők közül csak Klimits nem szavazta meg, ő tartózkodással jelezte az aggályait.