Jelentősen drágulhat júliustól a parkolás Győrben, jövőre új területek is fizetősek lesznek

Pintér Bence 2022-06-21 15:38:00
400 forint helyett 520, 200 helyett 440, 100 helyett 320 forint lesz az óránkénti díj júliustól. A lakossági parkolóbérlet háromszor, a sima bérlet kétszer annyiba fog kerülni.

Miután nem sikerült tavaly titokban, Dézsi polgármester egyszemélyi döntésével megemelni a parkolási díjakat Győrben, illetve kiterjeszteni a fizetős zónát,

a júniusi közgyűlésen várhatóan a közgyűlés elé kerül a parkolási díjak jelentős emelése, illetve a fizetős övezet kiterjesztése.

A Pénzügyi Bizottság elé került rendelettervezet nem csak a parkolásról rendelkezik, hanem megemeli a temetői díjakat, módosítja az önkormányzati tulajdonban élők számára a közösköltség-fizetést, illetve még pár területen (pl. anyakönyvvezetés, közterület-használat) emel díjakat, első sorban az inflációra és arra hivatkozva, hogy sok díjtétel akár tíz éve sem módosult – ilyen a parkolás is, ezt utoljára 2011-ben módosították.

A parkolást szemügyre véve – a többire külön cikkekben térünk még vissza – a legfontosabb, már júliustól érvényes változás a díjak növekedése:

  • az I. övezetben 400 forint helyett 520 forint;
  • a II. övezetben 200 forint helyett 440 forint;
  • a III. övezetben 100 forint helyett 320 forint lesz.

A célkitűzés ezzel az, hogy növeljék a „forgási sebességet”, a parkolójegy ára ösztönözzön a közösségi közlekedés és a parkolóházak igénybevételére, és a bevétel megfelelő fedezetet biztosítson a szolgáltatás színvonalának fenntartására.

A bérletek tekintetében újdonság – az óradíjak növekedése miatt növekvő árukon kívül –, hogy a III., eddig minden peremkerületi övezetet magában foglaló övezetet városrészenként bontják fel, és a bérletek így adott városrészekre lesznek majd érvényesek.

Áprilistól pedig bővül majd a fizető övezet is, főleg Nádorvárosban és Adyvárosban, de máshol is, mutatjuk:

A lakossági parkolóbérlet eddig évente 3900 forintba került, most havonta 1000 forintba fog kerülni. A rendelet elég bonyolultan fogalmaz, elsőre nehéz kibogozni, de

az éves lakossági parkolóbérlet így vagy 12 ezer forint lesz, vagy 10 500 forint – valószínűleg az előbbi.

Ez egyébként olcsóbb, mint a tavaly tervezett, majd visszavont hatszoros drágulás: csak háromszoros, és így nagyjából egy szintre kerül Szegeddel és Veszprémmel. Második autóra a sima parkolóbérlet árának ötven százalékáért lehet majd parkolóbérletet váltani.

A nem lakossági, tehát sima parkolóbérlet havi ára a másfél-kétszeresére nő majd minden övezetben:

  • a belvárosban (I. övezet) havonta 14 250 helyett 28 800 forint;
  • a II. övezetben havonta 8550 helyett 19 200 forint;
  • a III. övezetben havonta 7100 helyett 12 000 forint;
  • a IV. övezetben, a parkolóházakban pedig havi 10 000 forint lesz.

Hogy ez éves szinten hogy alakul, az ismét attól függ, hogy melyik szorzó érvényes ide, ami elsőre nem teljesen világos, de ha jól értelmezzük, akkor a „kedvezményesebb” szorzó, avagy a negyedéves díjat 2,8-szoros szorzóval kell számolni, az éveset pedig, 10,5-szörössel. Tehát a belvárosban a negyedéves bérlet 80 640, az éves bérlet pedig 302 400 forint lesz. Ez az ár egyébként most 39 900 és 142 500 forint.

Hamarosan jelentkezünk a többi ár- és díjemeléssel – a temetkezéshez kapcsolódó díjak emelkedéséről már beszámoltunk.

Szólj hozzá!

Megvannak Kolossváry Balázs utódai a Győr Plusznál

Egyszerre ketten kellenek, hogy betöltsék a volt vezérigazgató hagyta űrt.

Édeshármas: hogyan válasszunk harmadik szereplőt?

Az édeshármas lehetősége felizzíthatja a mindennapok szürkeségét, és sokak fantáziáját megmozgatja. De hogyan is döntsük el, hogy ki legyen a harmadik személy?

Feltörték a szombathelyi adventi vásár egyik bódéját

Sonkát és pénzt lopott a betörő. Elkapták.

V.Németh Zsolt szerint a TISZA jelölte csúfosan kikapott a nagykőrösi időközi választáson, pedig a párt nem is indított jelöltet

A világraszóló Fidesz győzelemmel megszerzett 371 szavazat a testület egyetlen mandátumát jelenti.

Nőtt a Tisza előnye, megtorpant a Fidesz

A 21 Kutatóközpont mérése szerint decemberre visszaállt a nyári állapot: a Tisza vezet, a kormánypárt viszont nem tudott előrelépni.

A hordozható energiaforrások új korszaka

Valószínűleg mindannyiunkkal előfordult már, hogy egy hosszabb szabadtéri tevékenység vagy akár otthoni áramszünet közepette akadt meg az élet, mert nem állt rendelkezésre elegendő energia.

16 millió forint gyűlt össze a győri Bagolyvár karácsonyfája alá

Példás összefogással újulhat meg az otthon sivár udvara. 

Világátlag felett nőtt a magyar szabadalmi aktivitás

A friss nemzetközi adatok szerint egyre több hazai vállalkozás lát értéket a szellemi tulajdon védelmében.

Napelemes kiserőművel gazdagodott a győri jégkorong klub

A beruházás a klub fenntartható működését és gazdasági stabilitását erősíti.

Színes karácsony Győrben – több száz gyerekrajz érkezett az adventi pályázatra

Három korosztályban összesen több mint 370 alkotás született, a legjobbak díjat, a közönségkedvencek élményt nyertek.

Pintér Bence szerint „Győr nem fideszes fellegvár”  

A polgármester kifejezetten örülne egy időközi választásnak. 

Ismert kézilabdázó nőket zaklatott egy férfi Győrben

A két sértett el is költözött a vádlott miatt, de az új címen is megtalálta őket.  

84 millió forintért tervezik meg a 87-es főút Kám-Szombathely-Kőszeg közötti egy szakaszának felújítását

Felújítják a 86-ost a Rédics-Szombathely-Mosonmagyaróvár útvonalon, valamint Csepreg és Szombathely között is új aszfaltot kap a közút. Több vasi útszakasz is érintett.

4 hónappal Vígh Ferenc távozása után ismét van vezetőedzője a Haladásnak

Simon Ádám eddig sportigazgatóként, és megbízott vezetőedzőként dolgozott a klubnál, január 1-től előléptetik. Frissítve!

A buborék rendben, a címke már kevésbé - rozé pezsgőket vizsgált a Nébih

A Szupermenta teszt szerint inni lehet, olvasni viszont nem mindig volt mit: jelölési hibák miatt öt terméknél indult eljárás.