Gál-Binger Lívia Erzsébet civil szervezete, a Női Erőforrás Társaság Egyesület idén 11 millió forint közpénzt kapott a kormányzati Városi Civil Alapból. Ez az a rendszer, amit a civil egyesületek támogatására létrehozott Norvág Alap kiűzése után indítottak.
Csakhogy míg korábban a Norvég Alapból a pályázati alapon akár 2-300 ezer forintot is lehetett nyerni, most csak milliókat osztogatnak, főleg fideszes egyesületeknek. Ez azért is probléma, mert sok egyesület csodákat tesz akár pár százezer forintból is, a fideszes egyesületek viszont sokszor a semmiért kapnak milliókat.
Gál-Binger neve egyébként onnan lehet ismerős, hogy ő a szombathelyi Fidesz alelnökének, Gál Sándornak a felesége. Az egyesület célja a hivatalos leírás szerint
a nők vállalkozási kedvének elősegítése, jogkövető és törvénytisztelő vállalkozási kultúra megismertetése olyan célból, hogy ezáltal az üzleti élet egyenjogú és piacképes szereplőivé válhassanak.
A szervezetnek ugyan van honlapja, az viszont jó ideje nem frissült már. Mivel nincsenek időpontok a megjelenített "híreknél", így az egyszeri olvasó nem tudja, hogy a láthatóan kormányzati promószövegek tulajdonképpen milyen időpontra érvényesek. De nem csak az összeollózott hírek vannak magukra hagyva, a weboldal szerint az egyesület utolsó rendezvénye 4 éve volt. A Galériában 5 kép szerepel, ebből 2 Hende Csaba fideszes országgyűlési képviselőt ábrázolja.
De hagyjuk is a honlapot, hiszen Facebook-oldaluk is van. Itt azonban szintén még tavaly tavaszi az utolsó bejegyzés.
Gál-Binger egyesületét 2016-ban alapították, és már 2017-ben, azaz egy év múlva rögtön 200 milliós pályázatot nyertek el a Savaria Család és Karrierpont nevű konzorcium létrehozására. A tömörülés tagja a Női Erőforrás Társaság Egyesületen kívül a Szülőföld Kulturális, Sport Pénzügyi Fogyasztóvédelmi és Örökségvédelmi Egyesület, a Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Közhasznú Nonprofit Kft., illetve a Vas Megyei Kormányhivatal. Saját magukról azt írják, hogy
hozzá kívánunk járulni a nők foglalkoztatottsága növeléséhez, egyben a gyerekvállalási kedv fokozásához egyaránt. Küldetésünk, a nők munkavállalásának elősegítése, a család és munka összeegyeztetésének előmozdítása, a munka és magánélet egyensúlyának megteremtése.
A "CsakPont"-nak szintén van honlapja, ám ez is magára van hagyva, a "Rendezvényeink" menüpontban egy 2019-es esemény a legfrissebb, igaz, a pandémia sok tervet átírt a közelmúltban. A 200 millió forintba kerülő kvázi programsorozat jelenlegi működéséről azonban nem vagyuk meggyőződve.
A 200 millió megszerzése után 2021-ben 8 millió, idén pedig a cikk elején említett 11 millió forint közpénzt nyerték el. Ez egyébként a maximálisan kiosztható összeg, ugyanis ingatlanra, felújításra, programszervezésre és kommunikációra legfeljebb ennyit lehet odaítélni, míg eszközbeszerzésre 6, gépjármű vásárlásra pedig 7 milliós az adható közpénz.
Arról, hogy jelenleg mivel foglalkozik a Női Erőforrás Társaság Egyesület és a CsakPont, illetve mire fogják konkrétan fordítani a megítélt milliókat, e-mailben érdeklődtünk. Ez azonban nem is volt olyan egyszerű, mivel az egyesület fellelhető e-mail címe sem él már, onnan visszapattant a levelünk. Így kénytelenk voltunk egy másik, Gmail-es címre is elküldeni levelünket, azonban válasz innen sem érkezett.
De akad még olyan Fideszhez köthető egyesület, akik szintén kaptak pénzt az idei alapból.
Ahogyan tavaly, idén is jutalmazták a Polgári Egyesület Szombathelyért nevű szervezetet. Róluk írtunk már bővebben, képviselője az a Horváth Csaba, aki korábban szintén a Fidesz szombathelyi alelnöke volt, 2010 és 2014 között pedig önkormányzati képviselő is. Ők a tavalyi 8 millió után idén szintén a maximálisan adható 11 millió forinttal gyarapodtak ebből a kalapból.
De itt van a Polgárok a Városért Egyesület is, akik 7 millió forintot szereztek meg. A szervezet szintén több szállal kötődik a kormánypárthoz, szűk egy hónappal a 2019-es önkormányzati választás előtt alakult meg Szombathelyen. Képviselője Horváth Zsolt, aki 1998 és 2010 között bent ült a városi közgyűlés fideszes frakciójában, két évig pedig a Fidesz szombathelyi elnöke is volt. Helyettese, Breznovits István alelnök egy ideig ugyancsak a Fidesz városi elnöke volt, illetve a megyei közgyűlés fideszes elnökének személyi titkáraként is dolgozott. A szervezet egyébként a legutóbb a Nemzeti Összetartozás Emlékhelyének kiválasztásáért kampányolt az aktuális, helyi fideszes politikusokkal.
A különös pénzosztás a legutóbbi, májusi szombathelyi közgyűlésen is téma volt. Putz Attila (Éljen Szombathely) önkormányzati képviselő szerint ugyanis ismét politikai alapon lettek ezek a pályázatok elbírálva.
A szombathelyi civil egyesületek nagy része nem jutott hozzá párszázezer forintos kérésükhöz. Helyettük ismét több millió forintos nyertesek lettek. Szombathelyen nagyon jó, ha egy egyesület neve "polgárival" kezdődik
– mondta a Kulturális, Oktatási és Civil Bizottság elnöke.
Szombathelyen egyébként van egy másik támogatási lehetőség azon egyesületek számára, akiknek a kormány nem oszt lapot. Az Önkormányzati Támogató Rendszerban (ÖTR) közel 300 alapítvány és egyesület van regisztrálva, akik kaptak vagy kapnak valamilyen támogatást a várostól. Szombathely Civil Alapja jelenleg 12 millió forint összesen, ami ugyan nem sok, és erre nagyjából 80 egyesület pályázik. Viszont a többségük, azaz szinte mindenki nyer is valamennyi pénzt.