Most is nagy sikerrel vetítik a tévék az ezredforduló sztársorozatát, a Harmadik műszakot (Third Watch). Ez a New York-i rendőrök, tűzoltók és mentők – helytelenül: mentősök – életét, munkáját hozta képernyőre.
Nálunk nincs New York, de van emelkedő bűnözés, társadalmi nyugtalanság és összeomló egészségügy. Nincs olyan tűzoltó (katasztrófavédelmis), aki ezt slagozni tudná...
De nem ez a kissé borús kép uralta a Körmendi Rendvédelmi Technikum négy osztályát kibocsátó ünnepségét. 2019-hez képest feltűnt, hogy kevesebb a végzős, azaz kevesebb a leendő rendőr és a szakterületen dolgozni kívánó fiatal. Ez persze messze nem körmendi probléma.
Ugyanis az elmúlt években, az úgynevezett Y- generáció belépésével alapvetően megváltozott a helyzet a rendvédelmi képzésében is. Egy korábbi, szintén körmendi nemzetközi konferencián hangzott el szlovén és osztrák rendőri vezetőktől, hogy küzdenek a létszámhiánnyal és egyre nehezebb erre a pályára csábítani a fiatalokat.
Tény, hogy míg a covidos korszak előtt akár válogathattak is a jelentkezők közül - ha valaki kiesett, volt „tartalék" – ma már nincs így.
Az okokra a kibocsátó ünnepség szónoka, Molnár Gábor rendőr dandártábornok adott némi eligazítást. Kijelentette a 2 éves képzést sikerrel letudó végzősök előtt, hogy a „Rendőri pálya nagyon nehéz és ha valaki tudni akarja, hogy milyen a társadalom közérzete, akkor szóljon egy rendőrnek és reális képet alkothat". Mivel ők vannak nap mint nap az utcán, a frontvonalban.
A főrendőr elmondta, hogy a nehézségekért „cserébe" a végzősök egy nagyon összetartó, egymásért kiálló közösségbe kerülnek. A fizetés lehetne több, a körülmények lehetnének jobbak, de amíg ez megvalósul, addig is helyt kell állni.
„Megváltozott a világ. Új, kemény kihívások jelentek meg. Válság, háború, félelem. Ezek nyugtalanságot kelthetnek a társadalomban. Amikor önök kimennek a a szolgálati helyükre, szembesülni fognak a nem mindig pozitív közhangulattal. Önöknek minden helyzetben a jog talaján és az igazság pajzsán kell állniuk".
Hollósi Gábor rendőr ezredes, az intézmény parancsnoka lapunknak elmondta, hogy idén összesen 141 tanulót bocsátottak ki, azaz helyeztek hivatásos állományba. Úgy fogalmazott, hogy a képzésnek szüntelen felelnie kell az új kihívásokra, így állandóan „frissítenek". Hangsúlyozta, a körmendi rendészetiben az elmúlt időszakban jelentős fejlesztések voltak. Az oktatói gárda összeszokott, magas nívót képvisel.
Ugyanakkor tény, hogy egyre csökken az érdeklődés a rendőri pálya iránt. Demográfiai hatások is közrejátszanak ebben, hiszen tavaly például 30 százalékkal csökkent hazánkban az érettségizők száma. A felvételinél megmutatkozik a fizikai felkészültség hanyatlása és egyre több a mentális probléma.
Az ünnepség vége nagy csattanót hozott. Kiszólították Pintér Virág hallgatót a tömegből, majd a végzős Takácsi-Nagy András János őrmester lépett mikrofonhoz. Szerelmet vallott a lánynak, aztán letérdelt és átnyújtotta az aranygyűrűt. Az éljenzésbe beleremegtek a sokat látott intézmény falai...
Vajon mit lépett volna minderre Boscorelli őrmester?