Döntött ma délelőtt a győri önkormányzat Gazdasági és Tulajdonosi Bizottsága, melynek következtében a Széchenyi István Egyetem által 100%-ban tulajdonolt PANNON FAMULUS Kft-hez kerül át a MOBILIS Közhasznú Nonprofit Kft-ben, a város tulajdoni hányadából további 31 százaléknyi üzletrész
– írja Facebook-bejegyzésében Borsi Róbert, a bizottság fideszes elnöke, hozzátéve:
Ennek következtében a cég új tulajdonosi aránya a jövőben a következőképpen néz majd ki:
80% PANNON FAMULUS Kft.
20% Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata
Írtunk róla korábban, hogy hogy túladna az interaktív kiállítási központban őrzött 51 százalékos részesedésének valamekkora részén a városvezetés.
Fontos kérdés volt tisztázni a bizottság ülésén, hogy a mostani üzletrész adás-vétel az ingatlanvagyont nem érinti, az teljes mértékben továbbra is a győri önkormányzat tulajdona marad.
Jelen határozat értelmében kizárólag az üzemeltető cég tulajdonosi szerkezetében áll be változás
– fogalmaz a testület elnöke.
A MOBILIS megalapításakor egy interaktív kiállító teret hoztak létre az alkotók, melyen keresztül érdekes és tudományos installációkat, kísérleteket mutattak be a látogatók, a turisták, valamint a diákok számára egyaránt. Napjainkra inkább jellemző, hogy elsősorban iskolás csoportok látogatják az intézményt, akik ezáltal olyan kísérleteken (fizikai, kémiai) vehetnek részt, melyekre az iskolai oktatás körében nem feltétlenül van lehetőség.
Az egyetem tovább kívánja fejleszteni, bővíteni a MOBILIS-t (melyre a „szerepe” miatt jóval nagyobb lehetősége is van), biztosítani fogja a zökkenőmentes üzemeltetést, ezzel is tehermentesítve az önkormányzat forrásait a fenntartás kötelezettség alól.
Véleményem szerint az oktatási főprofilú vállalkozás az egyetem keretein belül jó otthonra talál majd, még jobban ki tudja majd egészíteni azt a tudományos tevékenységet, mely a SZE-n folyik.
(Azzal együtt, hogy a város továbbra is megőrzi majd az üzemeltető cég 20%-os tulajdonrészét.)
A mai döntés értelmében átalakul a felügyelőbizottság szerkezete is, melybe ezidáig 2 főt delegált a város, 1-et pedig az egyetem, ez az arány most az inverzére változik. A könyvvizsgálatot pedig a Stefano Reddo Kft. fogja végezni
– zárta posztját Borsi Róbert.
Az Új Szó Nálunk szerint rendkívüli bizottsági ülésen két tag, Balla Jenő (Civil Összefogás) és Kun András (DK) emelt szót az üzlet ellen, mindkettőjük gyakorlatilag ugyanazt kérte számon: szerintünk értéket veszít a város azzal, hogy a 31 százalékot 930 ezerért értékesíti. Nem magával az üzlettel és a szándékkal volt bajuk, hisz ők is látták, hogy Győr évről évre kevesebb pénzt tett be a Mobilis működtetésébe, idén pedig már semmit; hanem az, hogy a megállapodást nem előzte meg értékbecslés – szerintük.
A bizottság kormánypárti elnöke, Borsi Róbert, illetve a városháza illetékese is azt mondta ezzel szemben, hogy névértéken adják el a 31 százalékot. Dőry Tibor, a Mobilis ügyvezetője pedig hozzátette: cserébe azért, hogy a kft-ben nyolcvan százalékos tulajdonrésze lesz az egyetemnek, a campus ígéretet tett arra, hogy kiegészíti a működéshez szükséges költségeket, illetve beleteszi a szükséges önrészt a pályázatokhoz, ha kell.
Kun András ezt kevesellte, az ő számításainak alapja a működtető kft tőkéje volt, ami 171 millió forint. Ennek 31 százaléka szerinte 50 millió, így a 930 ezer forint ennél a műveletnél nincs arányban a valós piaci értéknél. Nyilván lehet így is számolni, de az is tény, hogy a város, amely korábban tízmilliós nagyságrendű támogatást adott a működéshez, idén már kiszállt.
Balla Jenő név szerinti szavazást kért a már hivatkozott értékvesztés miatt, a bizottságól ő és Kun szavazott nemmel, a többiek elfogadták az előterjesztést. A Mobilis (az épület és a benne lévő berendezések) továbbra is a város tulajdonát képezik, 2024-ig ezen a tényen nem is lehet változtatni. A működtetés nagyobb hányada lett innentől az egyetemé.