Nemrég számoltunk be róla, hogy az Átlátszó, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország Ez a Minimum! néven 2019-ben meghirdetett átláthatósági programjának keretében megvizsgált önkormányzatok közül a sereghajtók között végzett a győri önkormányzat.
Ezt a tapasztalat is bizonyítja, hiszen az önkormányzat még csak-csak felteszi néha honlapjára azt, amit nagyon muszáj, a városi cégek már alig-alig; közérdekű adatigénylésre pedig a legritkább esetben adnak érdemi választ. Így a győriek nem kifejezetten ismerhetik meg, hogy az önkormányzat, illetve az olyan, évente milliárdos költségvetésből működő városi cégek mire költik pontosan a pénzüket, mint a Győr-Szol vagy a GYHG.
A keddi győri közgyűlés végén Pollreisz Balázs (MSZP) kért szót az ügyben. Megemlítette, hogy a 2019-ben készült, önkormányzatok átláthatóságát javító javaslatcsomagot ő a polgármesteri programjába befogadta, és a járvány miatt elsikkadt, de be akarta nyújtani ezt a közgyűlés elé később is. Most felolvasta azt a három pontot, amit a civil szervezetek Győrnek javasoltak:
- az önkormányzat költségvetését és annak mellékleteit géppel feldolgozható, táblázatos formában tegyék elérhetővé;
- tegyék közzé az önkormányzat által lefolytatott közbeszerzési eljárásokhoz kapcsolódó hirdetményeket, az ajánlatok elbírálását tartalmazó összegzéseket és a megkötött szerződéseket is;
- az önkormányzat az tegye közzé megkötött nagy összegű szerződéseinek listáját az Infotv.-nek megfelelő módon, illetve azok másolatát annak minden mellékletével és módosításával.
Erre Radnóti Ákos azzal válaszolt, hogy a Transparency International külföldről finanszírozott szervezet, az aljegyző pedig azzal, hogy minden törvényi előírásnak eleget tesznek. A polgármester ezután szokásáshoz híven vádaskodott egy sort.
Az ülés végén még Balla Jenő (Összefogás Győrért) szólalt fel több ügyben: dicsérte a Győr-Szolt a szép rendben zajló fűnyírásért, illetve reményét fejezte ki, hogy a kórháznak most megítélt önkormányzati támogatásból vegyenek csaptelepeket is a B-épület földszinti mosdóiba, ahol ilyenek nincsenek. Dézsi Csaba András polgármester jelezte, hogy ezekből a támogatásokból inkább műszereket szoktak venni.
Takács Krisztián is szót kért, a révfalui-belvárosi fideszes képviselő jelezte: sok jelzést kapott arról, hogy ismét nagyon bűzlik a szeszgyár, arra kérte a polgármestert, ismét vizsgálják ki az ügyet. Borsi Róbert (Fidesz) elmondta, hogy május kilencedikén levelet írt a fűnyírásról a polgármesternek, mivel a parkoló autókra sok fűnyesedék, kavics verődik fel, választ még nem kapott, de kedd reggel látta, hogy az autókat fekete lepellel választották le fűnyírás közben – kérte, hogy ha ez tesztüzem, akkor tartsák azt meg.