Az Ugytudjuk.hu nem egy alkalommal számoltunk be arról, hogy Győrben kifejezetten nehéz hozzáférni közadatokhoz:
az önkormányzat még csak-csak felteszi honlapjára azt, amit nagyon muszáj, a városi cégek már alig-alig; közérdekű adatigénylésre pedig a legritkább esetben adnak érdemi választ.
Így a győriek nem kifejezetten ismerhetik meg, hogy az önkormányzat, illetve az olyan, évente milliárdos költségvetésből működő városi cégek mire költik pontosan a pénzüket, mint a Győr-Szol vagy a GYHG – ezek feltárásához arra volt szükség, hogy kiszivárogjanak hozzánk a megfelelő adatok, és mi feltárjuk, hogy pontosan ki és hogyan profitál a két nagy cég működéséből.
Ezután talán nem meglepő, hogy az Átlátszó, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország Ez a Minimum! néven 2019-ben meghirdetett átláthatósági programjának keretében megvizsgált önkormányzatok közül a sereghajtók között végzett a győri önkormányzat.
„Annak érdekében, hogy jobban megismerjük, teljesülnek-e az Ez a Minimum! vállalásai, tavaly ősszel egy több mint 40 szempontból álló audit szempontrendszert dolgoztunk ki a minimumprogram alapján. Az értékelés fókuszába itt már nem az elköteleződés módja és a szabályozás folyamata, hanem a megkövetelt adatok tényleges hozzáférhetősége került”
– írják az eredményeket összefoglaló cikkben. Tizenhét olyan önkormányzatot vizsgáltak, ahol valamilyen módon vállalták a program teljesítését, illetve tizenhárom olyat, ahol nem. Azt vizsgálták, hogy az adott területeken mennyire elérhetőek az adatok egyáltalán, illetve hogy ezek milyen formátumban elérhetőek, kereshetőek-e például.
A harminc vizsgált önkormányzat közül az Ez a minimum! programot egyébként nem bevezető Győr 41 százalékos eredménnyel hátulról a harmadik, míg az azt szintén nem bevezető Szombathely 54 százalékos eredményével a kilencedik lett.
Győr esetében a civilek azt ajánlják, hogy
- az önkormányzat költségvetését és annak mellékleteit géppel feldolgozható, táblázatos formában tegyék elérhetővé.
- tegyék közzé az önkormányzat által lefolytatott közbeszerzési eljárásokhoz kapcsolódó hirdetményeket, az ajánlatok elbírálását tartalmazó összegzéseket és a megkötött szerződéseket is.
- az önkormányzat az tegye közzé megkötött nagy összegű szerződéseinek listáját az Infotv.-nek megfelelő módon, illetve azok másolatát annak minden mellékletével és módosításával.
Szombathelyen is van azért mit javítani:
- a jegyzőkönyvben vagy külön menüpontban tüntessék fel a képviselő-testületi szavazások név szerinti eredményét.
- legyenek elérhetőek naprakészen az önkormányzat által benyújtott pályázatok dokumentumai a honlapon.
- legyen elérhető a honlapon teljeskörű, géppel olvasható, kereshető, táblázatos formájú adatbázis az önkormányzati cégek által megkötött szerződésekről is.
Érdekes egyébként, hogy a vizsgált önkormányzatok esetében nem feltétlenül volt igaz az, hogy a fideszes önkormányzatok kevésbé átláthatóak, míg az országos értelemben „ellenzéki” vezetésű önkormányzatok mind nagyobb hangsúlyt fektetnek az átláthatóságra:
a fideszes Székesfehérvár közvetlenül Szombathely után a tizedik a listán, míg a Márki-Zay Péter által vezetett Hódmezővásárhely éppen csak megelőzi Győrt, ha átláthatóságról van szó.
A harminc vizsgált város, illetve budapesti kerület eredményeiről itt lehet többet olvasni.