Mint nemrég beszámoltunk róla: első körben sikertelenül próbáltunk közadatokat kikérni a Győr-Szoltól és a GYHG-tól, ezen felül a győri képviselők vagyonnyilatkozatát sem kaptuk meg elektronikus formátumban, hiába veszített pert is a győri önkormányzat korábban pontosan ebben az ügyben. A GYHG ráadásul olyan adatok meglétét tagadja lapunknak, amelyekről pontosan tudjuk, hogy léteznek – ezek képezték a kukás cég viselt dolgairól szóló hosszú cikkünk alapját.
Cikkünk megjelenése után közérdekűadat-igénylést adtunk be az Átlátszó KiMitTud rendszerén keresztül a Győr-Szolnak, hogy megismerhessük a GYHG működésének adatait a 2020-as év első felére nézve (az első öt hónapban ugyanis a Győr-Szol leányvállalataként működött a cég), és ha már írtunk, akkor elkértük a Győr-Szol (és leányvállalatai) összes alvállalkozójára vonatkozó adatokat is.
A cég válaszában pontosítást kért: a levél szerint alvállalkozók megbízásait összesítő adatbázissal nem rendelkeznek, ezért arra kérnek, hogy pontosítsuk, mely alvállalkozókkal kötött szerződésekre vagyunk kíváncsiak. Eredeti adatigénylésünkben azonban épp azért kértük el az összes ilyen jellegű adatot, hogy a GYHG-hoz hasonlóan át tudjuk tekinteni, kikkel és milyen összegekért dolgozik a győri városüzemeltetésért felelő cég (illetve leányvállalatai). Válaszunkban jeleztük: abszurd kérés a cég részéről, hogy nevezzünk meg konkrét alvállalkozókat, hiszen adatigénylésünk célja éppen az, hogy a győri publikum megismerhesse: mely alvállalkozók milyen összegekért dolgoztak a Győr-Szolnak tavaly.
Most újabb választ kaptunk a Győr-Szoltól:
a közpénzből működő győri közszolgáltató cég adatigénylésünket nem tudja teljesíteni, mivel szerintük az általunk igényelt iratanyag összeállítása annyi munkaerőt foglalna le, hogy az a közfeladatok ellátását veszélyeztetné.
Csak hogy érzékeltessük, miről van szó: a GYHG esetében lapunkhoz nagyjából két tucat Excel-táblázat jutott el, amiből az összes olyan adat kidrült, amire a Győr-Szol kapcsán is kiváncsiak lennénk. Ilyen fájlokból összefésülni az általunk kért adatokat egy fájlba egy Excelhez értő kollégának nagyjából egy délelőttjét vinné el.
Emellett jelezték: a Győr-Szol honlapján elérhető a szerződések egy bizonyos része – valóban, és a 66 millió forintos mínuszt jelző tavalyi beszámoló is felkerült egyébként –, és a cég egyébként is új honlapot készít, amelyre ezeket az információkat „megújult formában” töltik majd fel. Az itt elérhető szerződések és a beszámoló azonban csak az anyacégre vonatkozik, abból semmi nem derül ki a Győr+ Média költségvetéséről és szerződéseiről, illetve a GYHG tavaly január és május közötti gazdálkodásáról és szerződéseiről.
Mivel felháborítónak gondoljuk, hogy a közpénzből működő cég közadataihoz nem lehet értelmesen hozzáférni, megyünk tovább az üggyel.