Újabb börtönbüntetésre ítélték a Magyarországra szökött egykori macedón miniszterelnököt, Nikola Gruevszkit pénteken. Gruevszkit a szkopjei büntetőbíróság bűnösnek találta hatalommal való visszaélésben, mert 2011-ben elrendelte egy, a politikai riválisának tulajdonában lévő épületének lebontását. Ezt azzal indokolta, hogy annak nem volt rá építési engedélye
A vád szerint Gruevszki miniszterelnökként bízta meg akkori közlekedési miniszterét, Mile Janakieskit, hogy segítsen bosszút állni Fiat Canoski üzletemberen, volt politikuson, amiért annak pártja kilépett a Gruevszki vezette kormányszövetségből. Janakieski három év börtönbüntetést kapott, Szkopje akkori polgármestere Gazi Baba pedig négy évet. A vádlottak ártatlannak vallották magukat.
Az elsőfokú ítélet a „TNT” fedőnevű ügyben hét évvel azután született, hogy az akkori ellenzék, a jelenleg kormányzó szociáldemokraták 2015-ben berobbantották a botrányt. Több rejtett telefonbeszélgetés is kikerült, amikben - feltehetőleg -
Gruevszki és Janakieski beszélnek a „Kozmosz” nevű lakóépület lerombolásáról.
Gruevszki 2018-ban menekült Magyarországra, hogy elkerülje az akkor még csak két évre szóló, luxuslimuzin-vásárlás miatt kiszabott kétéves börtönbüntetést. Idén áprilisban hét évet kapott, amiért pártjához érkezett adományokból sikkasztott el 1,3 millió eurót – írja BalkanInsight-ra hivatkozva a 444.hu.
Az utóbbi ügyről írtuk múlt hónapban, hogy Gruevszki ezt a pénzt 2012 októberétől 2013 szeptemberéig egy Belize-ben bejegyzett offshore cég segítségével vonzó építési telkek megvásárlására fordította Szkopjéban és Krusevóban. A politikus távollétében kimondott ítéletben a börtönbüntetés mellett 3200 eurós pénzbüntetést is kiszabtak
Gruevszkit ezért öt társával együtt állították bíróság elé. A vádlottak között van a keresztapja, Risto Novacevski, az unokatestvére, Saso Mijalkov, a titkosrendőrség korábbi vezetője, Jordan Kamcev üzletember, aki az egyik leggazdagabb macedón, az ő édesanyja, és Nenad Josifovic üzletember.
Gruevszki 2006 és 2016 között autoriter módon kormányozta országát. Bukását egy lehallgatási botrány okozta. Miniszterelnöksége idején, 2006 és 2016 között nagyjából Macedónia minden századik állampolgárát, 20 ezer embert lehallgattak. Amikor ez kiderült, országos tiltakozási hullám kezdődött, majd 2017-ben a Zoran Zaev vezette szociáldemokrata ellenzék került hatalomra, mely albán nemzetiségi pártok támogatásával kormányozza Észak-Macedóniát.
Gruevszki időközben céget alapított Magyarországon, Szijjártó Péter a külügyminisztériumi pedig irodájában fogadja, hogy a Nyugat-Balkánnal kapcsolatos ügyekről beszélgessenek. Orbán Viktor 2018-ban azzal indokolta a Gruevszkinek nyújtott segítséget, hogy „az ember tisztességesen bánik a szövetségeseivel”, Gruevszki ugyanis támogatta Magyarországot a menekültválság kezelésében, azaz a kerítésépítésben.
Idén április 11-én az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szankciók alá helyezte Nikola Gruevszkit. Egy elnöki rendelet alapján ugyanis szankcionálhatók azok, akik a Nyugat-Balkán békéjének, stabilitásának aláásásához járultak hozzá. Gruevszki ennek értelmében nem léphet be az Egyesült Államokba.
Gruevszki ettől nem zavartatva éli a luxusmigránsok életét, múlt hét szombaton a 444.hu fotósa kapta le a budapesti belvárosban.