Ahogyan arról szerdán beszámoltunk, ingatlancserével akar megszerezni egy pincét és egy kapuszínt a kőszeig önkormányzat. Az ezzel kapcsolatos napirendi pontot csütörtökön tárgyalta a város képviselő-testülete.
A Várkör 35-37. alatti ingatlan tulajdonosa nemrég jelezte eladási szándékát. A tulajdonos a társasházban lévő 216 négyzetméteres tároló és 12 négyzetméteres kapuszín területét elcserélné egy önkormányzati lakásra.
Az előterjesztés szerint a kőszegi önkormányzat is jól jött a megkeresés, lévén a pincerész átvételével megoldódhatnak az önkormányzati intézmények részéről sokszor felmerülő tárolási nehézségek, hiszen időközben az önkormányzathoz került múzeum és levéltár révén megsokszorozódtak a tárolási igények.
Cserével jutna önkormányzati lakáshoz Kőszegen, a város egykori fideszes képviselőjének családja
Ingatlan cserével kapcsolatos napirendi pontot tárgyal most csütörtökön a kőszegi képviselő testület. A helyi önkormányzatot azzal a szándékkal kereste meg a Várkör 35-37. alatti ingatlan tulajdonosa, hogy a társasházban lévő 216 négyzetméteres tárolóját és 12 négyzetméteres kapuszín területét elcserélné egy önkormányzati lakásra.
Nem bűn, rosszabb. Hiba!
A csütörtöki képviselő-testületi ülésen, ha éles vita nem is alakult ki, azért több képviselő is szóvá tette, hogy anno talán nem kellett volna eladni az érintett ingatlanokat. Hogy ez ne legyen elég, a cserére felajánlott ingatlan korábban szintén a kőszegi önkormányzat tulajdona volt, amíg 2008-ban, Huber László, fideszes polgármester idején meg nem vásárolta azt Földesi Zoltán, a Fidesz listáról bejutott önkormányzati képviselője.
Az ingatlan máig többször is gazdát cserélt, ám végig Földesi családja maradt a tulajdonos. A földhivatali nyilvántartás szerint az egykori képviselő ajándékozással adta tovább az ingatlant, az új tulajdonos szintén ajándékozott és így tovább. Az ingatlan jelenlegi tulajdonosa Földesi Erzsébet, a korábbi politikus testvére.
A mostani előterjesztés szerint a család egyébként ráfizetne a cserére, mivel az értékbecslés szerint a kiszemelt önkormányzati lakás - amely az anyag szerint egyébként egy félkomfortos, 57 négyzetméteres ingatlan - 12 millió 540 ezer forintot ér, Földesiék ingatlanjainak összértéke viszont 14 millió 880 ezer forintot.
Kiss Zoltán (Összefogás Kőszegért) hozzászólásában közölte: bár megszavazza az előterjesztést és egyetért az ingatlanok cseréjével, ugyanakkor emlékeztetett: ezt az ingatlant a város korábban eladta, most pedig visszavásárolja.
"Ez az eladás az iskolapéldája annak, hogy minden szabályt felrúgott az akkori döntés.
Úgy vélte, hogy a korábbi döntés hibás volt, hiszen "egy attraktív ingatlan alsó részét adták el úgy, hogy tönkretették az ingatlan későbbi hasznosítását".
A képviselő szerint az ingatlan földszintjén ki lehetett volna alakítani okmányirodát, ügyfélszolgálatot, helyette viszont eladták azt.
Hozzátette: nyilván kellett az önerő más projektekhez, ám lehetett volna más megoldást is találni.
Emlékeztetett: az eladás nem bűncselekmény - bár valaki feljelentést tett az ügyben - és nem is történt felelősségrevonás, ám mint mondta:
"Ez nem bűn volt, ez hiba".
Ez egy tanulság, hogy többet ilyet ne csináljunk - zárta felszólalását Kiss Zoltán.
Harkai Norbert (Összefogás Kőszegért) átvéve a szót úgy vélte: rendkívül rossz döntés volt anno "felcincálni" azt az épületet, illetve meg is kérdőjelezte az akkori eladás szükségességét. Feltette a kérdést, miszernit "miért lett egy katolikus iskola közvetlen közelében egy kommunista kocsma, illetve abból az épületből, amely könyvtár volt eredetileg".
Rába Kálmán (Mindenki Magyarországa) hozzátette: nagy horderejű ügyről van szó, hiszen az egyik Vas megyei portál is kiszúrta az előterjesztések között (lapunk két nappal ezelőtt számolt be az ügyről). Mint mondta: megszavazza a cserét, ugyanakkor hozzátette:
"Ez a döntés egy korábbi politikai tandem kooperálásának a szennyese, amit végre a mi képviselő-testületünk tisztába tud tenni".
A jegyzői tájékoztatóból az derült ki, hogy az önkormányzati lakásra vevő is lett volna, ráadásul a most meghatározott 12 millió 540 ezer forintnál többet kínált az ingatlanért.
Básthy Béla polgármester (Fidesz-KDNP) szerint is helyes előterjesztésről van szó, ám emlékeztett: a korábbi eladás a 2006-2010-es ciklusban történt, amikor "nagyon komoly pénzügyi nehézségek voltak", ráadásul akkori környezetben "elfogadott volt", hogy ingatlaneladásokkal próbál az önkormányzat átlendülni a nehézségeken.
Hozzátette: "Mai fejemmel én sem szavaznám meg az akkori előterjesztést"
Mint mondta: "ez az ominózus pince akkor használhatatlan volt, körülbelül 80 centiméteres belmagassága volt. Ebben az akkori vevő látott fantáziát, most igazolódott, hogy nekünk van benne lehetőségünk, hiszen a város két új intézménnyel bővült.".
Mint mondta: az eladáskor nem volt múzeum és levéltár sem, így tárolási igény sem. Hasznát nem látta akkori testület. Akkor ennek a megítélése egészen más volt.
"A mi elsődleges motivációnk ennek a csaerének az összefügésében az intézményi feladatellátás problematikus volta. Nincs helyünk, illetve nem tudunk bejutni a saját intézményünkbe, illetve a saját intézményi villanyóráinkat nem érjük el" - mondta a polgármester.
Úgy vélte: nincs eladási kényszerben az eladó fél. Most vagyunk abban a helyzetben, hogy meg tudjuk venni ezt az ingatlant.
Bár a konkrét szerződés tervezete nem szerepelt az előterjesztés mellékleteiben, a testület így is egyhangúlag szavazta meg a javaslatot.