Az adatvédelmi hatóság szerint törvényesen használták újságírók és politikusok ellen a Pegasus kémszoftvert

ugytudjuk.hu 2022-01-31 18:37:06
Nincs itt semmi látnivaló.

Nem tárt fel jogsértést a Pegasus kémszoftver magyarországi alkalmazásával, illetve engedélyezésével kapcsolatban a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) - közölte a hatóság elnöke hétfői sajtótájékoztatóján, Budapesten.

Péterfalvi Attila elmondta ugyanakkor, hogy a Pegasus alkalmazásával kapcsolatban kiszivárgott, 50 ezer telefonszámot tartalmazó lista, illetve a 300 magyar állampolgár személyazonosító adatait és telefonszámait tartalmazó lista felveti a jogellenesség lehetőségét, ezért feljelentést tesznek.

A NAIH hivatalból vizsgálta a Direkt 36 portál tavaly nyári cikkei nyomán az izraeli kémszoftver magyarországi nemzetbiztonsági szervek általi használatát, illetve igazságügyi minisztériumi engedélyezését.

Pegasus-botrány: Többször is feltörték egy ellenzéki médiatulajdonos telefonját

Idén tavasszal több alkalommal is feltörték a Pegasus nevű izraeli kémszoftverrel Páva Zoltán telefonját, aki korábban az MSZP-ben politizált, most pedig az ellenzéket nyíltan támogató Ezalenyeg.hu nevű hírportált üzemelteti - számolt be róla a Direkt36.

A portál többek között arról írt: 50 ezer olyan telefonszám van, amelyet egy újságírókból álló nemzetközi csapat által elvégzett tényfeltáró projekt szerint az NSO elnevezésű izraeli cég ügyfelei megfigyelési célpontként választottak ki 2016-tól több mint ötven országban, köztük Magyarországon. Az NSO ügyfelei a programot legalább tíz országban használják újságírók, jogvédők, ellenzéki politikusok, ügyvédek és üzletemberek ellen - állapították meg. Sajtóhírek szerint az Amnesty International bocsátotta a Direkt36 rendelkezésére a magyar állampolgárok személyazonosító adatait és telefonszámait tartalmazó háromszázas listát, amely az eredetileg kiszivárgott ötvenezer telefonszámot tartalmazó listából származik - derül ki a NAIH honlapján olvasható jelentésből.

A Direkt36 rögzítette: egy telefonszám adatbázisba kerülése még nem feltétlenül jelenti, hogy a célszemélyek ellen biztosan be is vetették a Pegasust, telefonjukat fel is törték, de számos esetben a telefonok utólagos vizsgálata bizonyította: valóban behatoltak az NSO programjával a készülékekbe.

Péterfalvi Attila a hivatal augusztusban elindított eljárásáról a sajtótájékoztatón elmondta: végeztek helyszíni vizsgálatot a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnál, kértek szóbeli tájékoztatást, betekintettek dokumentumokba, ám jogellenességet nem tártak fel. Elmondta, hogy a sajtóban felmerült estek között több olyan volt, amelyben valóban használták a Pegasust. A NAIH mintegy száz minisztériumi engedélyezést is megvizsgált és azt állapította meg, hogy azok jogszerűek és indokoltak voltak.

Beismerték, hogy a Belügyminisztérium vett az izraeli Pegasus kémszoftverből, amivel kormánykritikus újságírókat és aktivistákat hallgattak le

Több hónap mellébeszélés után Kósa Lajos, a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság fideszes elnöke szólta el magát, de szerinte mindenre kaptak bírói, vagy igazságügyi miniszteri engedélyt. Ma ült össze a Honvédelmi és Rendészeti bizottság a Pegasus-ügy kapcsán, ahol meghallgatták Pintér Sándor belügyminisztert és Hajdu Jánost, a TEK-főigazgatóját, írja az ATV.

A hatóság vizsgálatában feltárt körülmények és a rendelkezésére álló információk szerint "a technikai eszközt a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat kizárólag a bűncselekmények és terrorcselekmények megelőzése és felderítése céljára, illetve a vonatkozó magyar jogszabályok által meghatározott feladatai ellátása érdekében használja és biztosítja, hogy azt nem használják alapvető jogok jogellenes korlátozására. A sajtóban megjelent hírekkel ellentétben (...) nem merült fel arra vonatkozó információ, hogy a technikai eszköz használatát az izraeli védelmi minisztérium megtiltotta volna Magyarországnak". A hatóság "az adatkezelőknél (megrendelő szervek) a vizsgált esetekben történt adatkezelések tekintetétben nem tárt fel jogellenességet. A (...) megvizsgált igazságügyért felelős miniszteri engedélyek az Nbtv-ben (nemzetbiztonsági törvényben) meghatározott tartalmi elemeket - a titkos információgyűjtés helye, ideje, érintettje, az engedélyezett eszköz megnevezése - minden esetben tartalmazták" - olvasható a NAIH jelentésében.

Péterfalvi Attila ugyanakkor elmondta azt is: az ötvenezres, illetve a háromszázas lista felveti a jogellenesség lehetőségét, személyes adatok kerülhettek illetéktelenekhez, ezért feljelentést tesznek.

A részletes jelentést 2050-ig titkosították, ami nyilvános belőle, a hatóság honlapján, ITT olvasható.

Szólj hozzá!

Új trend hódít a szemüvegpiacon!

Idén ismét a szemüvegdivaton van a fókusz.

Fullba nyomja a Voks X 2025 propagandát Kőszeg hivatalos Facebook-oldala

A város polgármestere az önkormányzati lapban hívta fel a figyelmet a sorsdöntő “népszavazásra”.

Hivatalosan is tulajdonosa lett a Haladás 1919 Labdarúgó Kft.-nek Schäfer András

40 millió forint plusz támogatást kap a szombathelyi önkormányzattól a focicsapat. 

Gábor Máté a Falco KC új ügyvezetője

A friss cégvezető eddig technikai vezetőként dolgozott a csapatnál. Gráczer György senior menedzseri kinevezést kapott.

Mutatjuk, mi alapján vásárol mosógépet egy kényszeresen maximalista ember!

Steve Jobs neve ma már mindenki számára ismerősen cseng, akit ugyan nehezen kezelhetőnek tituláltak munkatársai, ám sikereit valószínűleg épp ennek köszönhette.

Töretlen siker - Már most betelt a Vasi Vasember nevezési listája

Csak a váltókra tudnak fogadni, mindössze 8 jelentkezést a szervezők.

Üvegszilánkokat találtak a Szentiváni homokozóban

Példás gyorsasággal lépett az ügyben a Győr-Szol.

Több, mint 15 millió forintot gyűjtöttek a kórháznak a győriek a Richter egészségnapon

2000-nél is több szűrővizsgálatot végeztek el a Dunakapu téren.

Teljes útlezárás van az M86-os autóúton

Felsővezeték rongálódott a szombathelyi szakaszon.

Bezárta a szobába a barátnőjét egy sárvári férfi

Késsel fenyegette, és ütlegelni is kezdte.

Helyt adott a bíróság a fővárosi önkormányzat azonnali jogvédelem iránti kérelmének

A bíróság elrendelte, hogy a Magyar Államkincstár fizessen meg a budapesti önkormányzatnak 10 milliárd 171 millió 449 ezer 24 forintot és annak május 29-től a teljesítés napjáig számított kamatát.

Mentális betegség a sorozatokban: 4 főhős, 4 kórkép

A sorozatok és a filmek világa gyakran tükrözi a valóságot, néha egészen meglepő hitelességgel.

Az őriszentpéteri Pajta kapta az idén az Év étterme díjat

A zsűri méltatásában emlékeztetett arra, hogy a családi vállalkozásként működő Pajta egyedi, "farm-to-table" koncepciójának köszönhetően vált országszerte elismertté.

Kamu adásvételi miatt főhet a feje egy vasi férfinak

Egy közlekedési szabálysértés megfizetése alól akart trükközve kibújni.