Találós kérdés: vajon hazánk is azon országok közt van, melyek elítélték, hogy Oroszország zsoldosokat vetett be egy afrikai junta mellett?

Papp László Tamás 2021-12-25 15:14:00
Kattintson, és rögtön kiderül!

Tizenöt nyugati hatalom jelentette be csütörtökön, hogy Moszkva segítségével a Wagner orosz félkatonai szervezet fegyvereseket felvonultatott fel Maliban

írja az MTI-re hivatkozva a 444.hu.

A közös közlemény aláírói (köztük Franciaország, Németország, Nagy-Britannia és Kanada) bírálták Oroszországot, amiért támogatta a Wagner csoport fegyverzetének és zsoldosainak Maliba küldését.

A közleményben, amit Belgium, Dánia, Észtország, Olaszország, Litvánia. Norvégia, Hollandia, Portugália, Csehország, Románia és Svédország is aláírt, felszólítják Oroszországot

„a térségben tanúsítandó felelős és konstruktív magatartásra”.

Mint december 13-án az MTI leírta:

A Wagner Csoport (Wagner Group) egy oroszországi székhelyű, jogi személyiséggel nem rendelkező katonai magánszervezet, amelyet 2014-ben a Szláv Hadtest (Slavonic Corps) utódszervezeteként hoztak létre.

Alapítója és vezetője Dmitrij Utkin, a GRU (orosz katonai hírszerzés) egyik volt kommandósa, akit „Wagnerként” emlegetnek. A leginkább zsoldoscsoportra hasonlító Wagner Group fő finanszírozója pedig - az uniós határozat szerint - Jevgenyij Prigozsin orosz üzletember.

Prigozsin egyébként mindig tagadta, hogy köze lenne a szervezethez. 

A csoport saját kiképzést követően küldi embereit  a világ különböző konfliktusövezeteibe.

Egy neve elhallgatását kérő francia kormányilletékes szerint

orosz katonai szállítógépek érkeznek rendszeresen Maliba,

ahová gyakran látogatnak a Wagner középvezetői és az orosz magáncéghez közel álló orosz geológusok is ténykednek az országban.

A mali junta tagadta, hogy a Wagner orosz magáncég zsoldosait vonultatták volna fel a nyugat-afrikai országban, ahogyan azt a dzsihádellenes harcban érintetett tucatnyi nyugati hatalom közölte

– említi most a 444.hu.

A mali kormány közölte, hogy

hivatalosan tagadja azokat az alaptalan állításokat”, amik szerint „állítólag egy biztonsági magáncég alkalmazottjait vonultatták volna fel Maliban”.

A kormány független bizonyítékokat követelt, és „hangsúlyozta, hogy az európai kiképzőkhöz (EUTM) hasonlóan orosz kiképzők is jelen vannak Maliban a védelmi és nemzetbiztonsági erők műveleti képességeinek fokozása céljából”.

Maliban a francia csapatok mellett a kb. 600 tagú, a fenti országokat tömörítő Takuba fedőnevű EU-s különleges alakulat és az ENSZ kb. 2200 békefenntartója is segíti a szélsőségesek elleni fellépést.

Az afrikai országban 2012 óta tevékenykednek az al-Kaidával és az Iszlám Állammal kapcsolatban álló dzsihadista csoportok, állandósultak az „önvédelmi milíciák” által elkövetett erőszakcselekmények és a kormányerőket is visszaélésekkel vádolják.

A 2020-as bamakói katonai hatalomátvétel nem csökkentette az erőszakspirált. 

Az Európai Unió Tanácsa korlátozó intézkedéseket hozott az orosz Wagner Csoporttal, vele kapcsolatban álló 8 személlyel és 3 vállalattal szemben az Ukrajnában és több afrikai országban végrehajtott „destabilizáló” akcióikért

– közölte még december 13-án az MTI:

Az Európai Unió szerint

a Wagner Csoportot felelősség terheli Kelet-Ukrajnában, Szíriában, Líbiában, a Közép-afrikai Köztársaságban, Szudánban és Mozambikban elkövetett súlyos emberi jogi visszaélésekért, többek között kínzásért és bírósági eljárás nélküli, azonnali vagy önkényes kivégzésekért és emberölésekért.

Az EU szerint a csoport célja, hogy „erőszakot szítson, kifossza a tevékenysége által érintett területek természeti erőforrásait és megfélemlítse a civileket, megsértve ezzel a nemzetközi jogot, beleértve a nemzetközi emberi jogi törvényeket is”.

A szankciók jelenleg nyolc emberre, az egész Wagner Csoportra, valamint a csoporttal kapcsolatban álló három vállalkozásra terjednek ki.

Mivel a csoport - az Unió álláspontja szerint - fenyegetést jelent nemcsak ott, ahol jelen van, hanem a tágabb régióra és az Európai Unióra is, a megszorító intézkedés célja a szervezet

„felforgató tevékenységének korlátozása”

– közölték.

A büntetőintézkedések az EU-ba történő beutazási tilalmat, illetve vagyon-befagyasztást foglalnak magukban. Emellett uniós állampolgároknak és szervezeteknek tilos a jegyzékbe vettek rendelkezésére pénzeszközöket bocsátaniuk.

Címlapképünk illusztráció, forrás: Pixabay.

Szólj hozzá!

200 millió forintot nyert Körmend a Rákóczi Ferenc utcai háziorvosi- és fogorvosi rendelők fejlesztésére

Az épületek új hőszigetelt ablakokat kapnak, és LED világítást szerelnek fel.

Belvárosi forgalomkorlátozást hoz magával a szombathelyi Urban pARTy

Szombaton sétáló utcává változik a Kőszegi utca.

Alig 3 millió forint nyereséggel zárta a tavalyi évet a C.P. Portál Kft.

Miközben közel félmilliárd forint volt Varga Jenő, sárvári önkormányzati képviselő cégének a bevétele.

Újra Fröccsnapok lesznek a hétvégén Győrben 

Jön a nyár legpezsgőbb hétvégéje.

Remek rajt a Gyermek OB-n Győrben 

A városban tényleg úszóbajnokok születnek.

Gépjármű-kiskereskedelemre váltott Illés Károly vállalkozása

Továbbra is veszteséget termel a szombathelyi önkormányzati képviselő Kft.-je.

Betörtek a szombathelyi Ferences templomba

Egyelőre nem tudni, mit vittek el.

18 új kukásautó állt munkába Győrben

Végre saját lábra állhat a hulladékszállítás.

Ausztriába szökött egy sárvári, elítélt férfi

Az ítélet szerint nem hagyhatta volna el Vas megye területét.

Orbán Viktor a Facebook-on toborozza a harcosokat

A miniszterelnök kiküldte a digitális behívót, egyre alacsonyabban van a léc.

Változnak a rendelési idők Győrben

Ne megszokásból menjünk orvoshoz.

204 centis, angol centert igazolt a Falco

Jubrile Belo, a francia élvonalból érkezik.