Sok-sok évig Szombathelyen is a Volánbusz (korábbi nevén ÉNYKK, még korábbi nevén Vasi Volán) működtette a tömegközlekedést, így ő járatta a buszokat, készítette a mentrendet, a város pedig fizetett, mint a katonatiszt. Ezzel nem is lenne baj. Csakhogy a helyzet nem ilyen egyszerű, mert egy igen furcsa konstrukció állt fent: a város fizetett egy alap összeget, amiért cserébe jártak a buszok, majd a busztársaság utólag még kérhetett plusz pénzt, tulajdonképpen bármennyit, ha nem jöttek ki a korábban fizetett összegből. És természetesen kért is. Erről nem is nagyon kell magyarázni, mennyire előnytelen szerződés a városra nézve.
Január 1-től azonban sok minden megváltozik, hiszen a Volánbusz helyett a Blaguss fogja szolgáltatni a szombathelyi tömegközlekedést.
Igen ám, de van még pár kifizetés a Volánbusz felé. A busztársaság pedig a városvezetés szerint kimaxolná a lelépési pénzt.
A pluszpénz nagysága miatt az egyeztetés megindítását 2021. június 29-én kezdeményezte az önkormányzat a Volánbusz felé, amire végül augusztus 9-én került sor.
A 2020. évre előzetesen 481 millió forint ellentételezést kért a busztársaság, viszont a nemrég megküldött beszámolóban már 634 millió forintos összeg szerepel, amely 153 millióval több. Az Önkormányzat ebből már 268 millió forintot kifizetett, de
a megnövelt igény miatt további 365 millió forint átutalását várja el a Volánbusz.
Mivel 2020-ban a pandémia miatt eleve sokkal kevesebb járat volt, a szombathelyi önkormányzat nem érti, mire fel az elszállt összeg; így a város nem is akarja kifizetni a követelést.
2019. évhez képest 2020. évben a menetrendi km teljesítmény 15%-kal csökkent a pandémiás időszak alatt elrendelt menetrend módosítások miatt. A beszámolóban lényegesen lecsökkent kilométer kibocsátással fel nem oldott ellentmondásban áll az összes kimutatott ráfordítások 6 %-os emelkedése, és ezzel párhuzamosan a közlekedési bevételek aránytalanul magas, 27 %-os csökkenése
- olvasható az önkormányzat beszámolójában.
Mivel több, mint 30 százalékkal megemelt a követelt összeg, így a busztársaságnak részletesen be kell mutatni, hogy a változást milyen tényezők és milyen mértékben indokolják. Ezzel a busztársaság azonban "nem élt".
A közgyűlés ezért ma úgy döntött, hogy a Volánbusz által követelt, még fennálló 365 millió forint helyett - mivel a városvezetés szerint nincsen nyomós indoka annak, hogy miért kéne ennél többet kifizetni - csak 176,5 millió forintot fognak ellentételezésként elutalni.
Az új szolgáltató belépésével egyébként új lendületet kapott a menetrend felülvizsgálatának politikai akarata is, ezért most azt kérik a lakosságtól, hogy észrevételeikkel keressék a körzetük képviselőjét. A cél nem új járatok indítása, hanem a különböző városrészek összekapcsolása lesz.
Horváth Soma (Éljen Szombathely!) alpolgármester szerint januártól egy applikáción lehet majd követni, éppen merre jár a buszunk, valamint pár helyen jegyértékesítő automatákat is el fognak helyezni.
Frissítés
Cikkünk megjelenése után a Volánbusz Zrt. egy közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz, ezt a továbbiakban változtatás nélkül közöljük:
A koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet ideje alatt társaságunk szolgáltatási területén folyamatosan fenntartotta a személyszállítási közszolgálatást, a járvány elleni küzdelemben a járművek és utasforgalmi terek folyamatos fertőtlenítése mellett végrehajtotta a szükséges járatsűrítéseket is. Ennek megfelelően, a cikkben közöltekkel ellentétben a kibocsátott kilométer teljesítmények nem 15%-kal, hanem csupán 3,2%-kal csökkentek 2020-ban, a 2019. évhez képest. Emellett azonban a kapcsolódó személyszállítási bevételek – a járványügyi intézkedések (home office munkavégzés, online oktatás, kijárási korlátozás) hatására – jelentősen mérséklődtek, mely az ellentételezési igény növekedésével járt. A helyi közszolgáltatással kapcsolatos adatokat és az egyes költségtételek változásának indokait a VOLÁNBUSZ Zrt. nyilvános közszolgáltatási beszámolója tartalmazza. A társaság tehát részletesen, igazolható és a nyilvánosság számára is megismerhető módon bemutatta a költség-, és bevételváltozás indokait.
A szolgáltatásnyújtás ellentételezésének feltételeit és az elszámolás módját a felek kölcsönös megállapodásán alapuló közszolgáltatási szerződés tartalmazza.
A szerződésben foglaltak teljesítésével – így az elszámolással – kapcsolatban esetleg felmerülő vitás helyzeteket társaságunk elsősorban tárgyalásos úton igyekszik rendezni az Önkormányzattal.