Több tucat programot rendeznek meg Szombathelyen szeptember végén és október elején. A programok között találunk színházi előadásokat, de érkezik a kutatók éjszakája, és eggy rakás néptáncegyüttes is. A programok teljes listájából a továbbiakban böngészhetsz:
NICOLE ÉS MARTIN – több, mint színház…- szeptember 23-október 2.
Boldog Brenner János liget (Emlékmű alatti terület)
Angol nyelvű előadások iskolásoknak, családoknak és mindenkinek! Először Magyarországon! A svájci Nicole és Martin 21 éve járja Európát varázslatos fehér sátrukkal, és most először lépnek fel Magyarországon! A közönséget kortól függetlenül egy felejthetetlen költői utazásban részesítik, meséket és ősi történeteket alapul véve. Díjnyertes színdarabjaikban különleges módon egyesítik a mesemondást akrobatikus mozgáselemekkel és hangulatos zenével. Artisztikatanáruk a Magyar Állami Artistaképző Intézetben végzett egykoron. Zenés, artisztikus színházélmény minden generáció számára!
21 év - 3000 előadás - 600 helyszínen - 8 nyelven - 12 országban! Az iskolai előadások megtekintését különösen az angol oktatást kiemelten kezelő iskolák részére ajánlják.
Előadások:
Szept. 23. 10:30 - A brémai muzsikusok, iskolai előadás
Szept. 24. 10:30 - A halász és a nagyravágyó felesége, iskolai előadás
Szept. 25. 15:00 - A halász és a nagyravágyó felesége
Szept. 26. 15:00 - A kéz nélküli lány
Szept. 29. 10:30 - A kéz nélküli lány, iskolai előadás
Szept. 30. 10:30 - Világszép Vaszilisza, iskolai előadás
Okt. 1. 19:00 - Világszép Vaszilisza
Okt. 2. 15:00 - A brémai muzsikusok
Jegyek online: www.nicole-et-martin.ch
Árak: 3000 Ft felnőtt / 2500 Ft diák, nyugdíjas, /2000 Ft gyerek (5-16 év).
Az előadásokra 5 év alatti gyermekek nem léphetnek be. Az előadások angol nyelven tekinthetők meg, 70 percesek, szünet nélkül. További információ: facebook/nicole.es.martin.hu
Nicole & Martin ...more than Theatre (Minidoc Long Version)
Since 1999, critically acclaimed award-winning, Nicole & Martin have been travelling the roads of Europe, reaching audiences that eagerly await their return,...
Kutatók éjszakája: - szeptember 24. péntek 18:00
Savaria Múzeum
Ismeretterjesztő előadások, közművelődési programok, kézműves és interaktív foglalkozások.
Tervezett program:
17.00 Szombathelyi természetbúvár – a Múzeumpark élővilágát bemutató információs táblák avatása
18.00–23.00 Előadások, tárlatvezetések
- Beszédes csontok
- Élő holtak a múzeumban – bemutatóval egybekötött előadás
- Tárlatvezetés a Vadászat – közel a természethez c. kiállításban
- A Monarchia vadászbolt fegyverbemutatója
- A szelestei temető 441-es férfisírjának leletei
- Tárlatvezetés az állandó kiállításban Múzeumpedagógiai foglalkozások, játékok folyamatosan:
- bőrgravírozás, személyes ajándéktárgy készítése
- papírvadak készítése hajtogatással
- skatulyába zárt erdei világ
- memóriajátékok, kvízek, feladványok
- Ismerkedj meg II. Ulászlóval!
- csalihívók, erdő-rejtő játék
- vadászkutya-könyvjelző készítése
- vadászkellékek párosítása
- lézerszimuláció
- mikroszkóp alatt: szőrök, csontok, gombák
A belépés ingyenes.
A FÜRDŐKULTÚRA EMLÉKEI – TÁRLATVEZETÉS - szeptember 25. szombat 14:00
Smidt Múzeum
A hajdani Pannónia területén a rómaiak által épített fürdők (Aquincum, Balaton-felvidék) a társasági élet központjai voltak. A későbbi korokban az ásványos vizek, a meleg hévizek és a gyógyító források mellé kórházak és kolostorok épültek. Aztán jöttek a törökök, akik kifinomult fürdőkultúrát hoztak magukkal. A Monarchia területén a 19. század végén csaknem 800 fürdőhelyet tartottak számon, az elegáns kivitelezéstől a falusi fürdőkig sokféle adottsággal és eltérő kínálattal. A legpompásabbak között volt Harkány, Hévíz, Herkulesfürdő és Tusnádfürdő, de több budapesti fürdő is. Az élénk fürdőkultúra beszédes bizonyítéka a múzeumban őrzött képes levelezőlapok sokasága vagy a fürdőhelyekről származó emlékpoharak változatossága. A fürdőhelyek, nyaralóhelyek, gyógyvizes fürdővárosok hangulatát a "boldog békeidőkből" viseleti tárgyak is felidézik, mint egy-egy szép napernyő, szalmakalap és fürdőruha.
ŐRJÁRAT A KÜLSŐVÁRBAN, AVAGY MI MINDENRE VIGYÁZTAK A VÁRVIGYÁZÓK? –TÁRLATVEZETÉS - szeptember 25. szombat 14:00
Járdányi Paulovics István Romkert
A nagy kiterjedésű, négyszögletes alaprajzú külsővár volt hajdan a győri püspök szombathelyi uradalmának gazdasági központja. Ebben álltak azok az épületek, amelyekben a megtermelt javakon kívül a Vas vármegyéből terményben begyűjtött tizedet, elsősorban a gabonát és a bort raktározták. A felhalmozott készleteket azután felélték vagy a várpiacon értékesítették. Addig is azonban őrizni kellett őket! Ez volt a dolga a várvigyázóknak, kiknek nyomán most sétát teszünk az egykori külsővárban. Ez alkalommal bejárjuk az 1782. november 15-én megtörtént határjárás nyomvonalát is, azaz végigkövetjük az egykori várárok vonalát. Jog szerint ugyanis ennek közepe volt a mezsgye az akkor már szombathelyi püspök várának fundusa és a privilegizált mezőváros territóriuma között.
CSALÁDI NAP AZ 50 ÉVES SMIDT MÚZEUMBAN- október 02. szombat 14:00
Smidt Múzeum
A SMIDT MÚZEUM RÉGISÉGTÁRÁNAK AVAR KORI KINCSEI- október 02. szombat 15:00
Smidt Múzeum
"Eltűntek, mint az avarok, akikben sem utóduk, sem maradékuk nincs." (régi szláv közmondás) A Nyugat-Dunántúl a 7. század második felében vált a magyarok elődeiként számontartott avarok szállásterületének részévé. Ettől az időtől indult új településeik élete, és ekkor nyíltak a hozzájuk tartozó temetők is. Sírmellékletként megőrzött hagyatékukból a Smidt-gyűjtemény is őriz egy válogatást. Noha e tárgyak lelőhelyét egyelőre csak találgathatjuk, van egy Szombathely közelében fekvő nagy avar sírmező, amely származási helyükként felmerülhet!
Vasi Néptáncpanoráma-Néptánc-népzenei fesztivál október 2-án
Berzsenyi tér (rossz idő esetén MMIK)
Vasi Néptáncpanoráma tárul az érdeklődők elé október első szombatján, a Berzsenyi téren. A rendezvény célja a szülőföld hagyományos értékeinek, Vas megye néptánc-népzenei és kézműves hagyományainak népszerűsítése. Színpadi bemutatók, gyermekprogramok, magyar és nemzetiségi táncházak, kézműves kirakodóvásár és fotókiállítás várja az érdeklődőket.
Délelőtti gyermekműsorral és aprók táncával indul a program a Néptáncpanorámán – a Kuttyomfitty Társulat előadását követően a nyugati határszéltől Moldváig ívelő gyermektáncház varázsol üde hangulatot a Berzsenyi térre. A kora délutáni órákban aztán megkezdődik a vasi néptáncegyüttesek, népdalkörök és népzenei együttesek műsora: húsz néptáncos és tucatnyi énekes-hangszeres közösség, mintegy 600 közreműködő tárja elénk folklórörökségünk egy-egy szeletét, melyek az este 7 órai zárásra valóban sokszínű körképet mintáznak. A teret mindeközben megtöltik a korábbi esztendők néptánc-fesztiváljainak legemlékezetesebb pillanatai is, a Büki László fotóiból összeállított tárlat révén. Az érdeklődők a szemlélődés mellett bele is kóstolhatnak a régió kultúrájába, hiszen a színpadi bemutatók között magyar, horvát, német és cigány táncházak pezsdítik fel a tér hangulatát. Akik pedig a mozgás helyett inkább a kézügyességüket tennék próbára, a kézműves mesterek között kereshetnek kedvükre való tevékenységet és portékákat.
A rendezvényt Dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő és Dr. László Győző alpolgármester köszönti. A Vasi Néptáncpanoráma programja az MMIK aulájában rendezendő táncházzal zárul.
Program:
10:30 A Kuttyomfitty Társulat gyermekműsora
11:30 Gyermektáncház
13:30-19:00 Színpadi bemutatók és táncházak
20:00 Táncház az MMIK aulájában
Közreműködő néptáncegyüttesek:
- Ablánc Gyermek Néptánccsoport
- Béri Balogh Ádám Táncegyüttes
- Dr. Pesovár Ernő AMI csoportjai
- ELTE SEK Szökős Néptáncegyüttes
- Fergeteg Néptáncegyüttes
- Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes
- Hajnalcsillag Néptáncegyüttes
- HKE Gradisće Táncegyüttes
- Lukácsházi Közösségi Ház Derű Néptánccsoportja
- Partium AMI Kalimpa csoportja
- Partium Táncegyüttes
- Reményik Evangélikus Általános és Művészeti Iskola Bariska-Möndölecske, Berke és Bölicze csoportjai
- Sárvári Néptánckör
- Ungaresca Senior Táncegyüttes
- Ungaresca Táncegyüttes
- Ümmögő Néptáncegyüttes
- Vasi Kislegényczéh
- Vaskeresztesi Német Nemzetiségi Táncegyüttes
Népdalkörök és népzenei együttesek:
- Bendő Zenekar
- Boglya Népzenei Együttes
- Die Lausbuben Fúvószenekar
- Félnótás Férfi Népdalkör
- HKE Gradisće Tamburazenekar
- Horváth Attila és zenekara
- Iringó Énekegyüttes
- Kanizsa Csillagai
- Kekeri Citeraegyüttes
- Keltike Együttes
- Őszirózsa Népdalkör
- Perenyei Hagyományőrző Egyesület
- Répcementi Férfikar
- Tavaszi Szél Citerazenekar
- Vadrózsa Népdalkör
- Vasi Népdalstúdió – Boróka Együttes
- „Vassurányért” Kulturális Egyesület Dalköre
- Völcseji Népdalkör
Megvalósul a Csoóri Sándor Program és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az Érezd Szombathelyt! programsorozat keretében.
Rendező: Ungaresca Táncegyüttes
Szakmai partnerek: Béri Balogh Ádám Táncegyüttes, ELTE SEK Szökős Néptáncegyüttes, Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes, Magyar Művészeti Innovációs Központ