Harmincszázalékos többletfinanszírozással igyekszik visszavágni a járvány alatt megnyúlt kórházi várólistákat a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) – számolt be róla a Népszava.
Az intézkedésről Kiss Zsolt, az alapkezelő főigazgatója beszélt az IME XV. országos egészség-gazdaságtani konferenciáján. A szakember elmondta, hogy a koronavírus-járvány harmadik hullámának vége óta kilencezerrel nőtt a műtétre várakozók száma.
Ezzel mostanra már 41 209 beteg áll sorba várólistás ellátásokért, míg a pandémia kezdetén, 2019. március végén 25 240 várakozó volt, ami 28 százalékos növekedést jelent.
A járvány következménye az is, hogy több mint 40 százalékkal csökkent az orvosi kezelések száma a gyermekgyógyászatokon, a fülészeti, szemészeti szakellátásoknál, a hepatitisz kezelésével kapcsolatos szolgáltatásoknál, a különféle sebészeti beavatkozásoknál: így a sérvműtéteknél, a mellkasi, hasi, ágyéki sérülések tervezett műtéteinél. A főigazgató szerint ugyanakkor a daganatellenes terápiára szorulók, valamint a szív és érrendszeri betegeket a járvány alatt is valamennyi szükséges kezelésüket megkapták.
Kiss Zoltán érdekességként jegyezte meg, hogy az ellátott betegek számában összességében nem tapasztaltak visszaesést, de ez csak azért van, mert a rendszer azokat is ellátottként regisztrálta, akik a koronavírus elleni oltásukat vették fel.
Mint a NEAK főigazgatója elmondta: most az a feladatuk, hogy számba vegyék, kinek, milyen ellátása maradt el, és azt mielőbb pótolják. Ennek érdekében állítják vissza szeptember elsejétől a teljesítményalapú finanszírozást.