Brit kutatók szerint a delta variáns annyira keményen fertőz, hogy a koronavírus szintjei szinte ugyanakkorák az oltatlanok és az oltottak között. A kutatók szerint ez bizonyítja, hogy a varián miatt egy ideig még biztos nem tudjuk elérni a nyájimmunitást.
A vakcinák viszont továbbra is jól teljesítenek a vírussal szemben, hiszen sokkal kisebb a kórházbakerülés esélye azoknál, akik már megkapták mind a két adagot. A delta variáns viszont annyira fertőző, hogy már ki lehet jelenteni, az oltottak is elkaphatják, majd tovább is adhatják a betegséget.
Sarah Walker, az Oxfordi Egyetem kutatója a Guardiannek úgy nyilatkozott, hogy még vizsgálják mennyire fertőzők azok, akiket már beoltottak. A professzor szerint ugyanis elképzelhető, hogy az oltottak nehezebben kapják el a vírust, amelyet később nehezebben is adnak tovább. Walker szerint az is megeshet, hogy az oltottak szervezetében csak rövidebb ideig magas a vírus szintje, így rövidebb ideig fertőzhetik meg a társaikat is.
Az Egyesült Királyságban az elmúlt hetekben lassan, de biztosan emelkedett az új fertőzöttek és a kórházban ápoltak száma. Azt azonban már most látják a kutatók, hogy sokkal több az olyan beteg, aki tünetek nélkül, vagy enyhe tünetekkel esik át a betegségen, amit az oltottság sikerének könyvelnek el.
A brit kutatók összesen 2,6 millió olyan mintát vizsgáltak, amelyet 2020 decembere és 2021 májusa között vettek a fertőzöttektől, valamint több mint 800 ezer olyan mintát, amely már a delta variáns megjelenése után érkezett a laborokba. A szigetország kutatóinak a konklúziója megegyezik azzal, amelyet az amerikai járványügy adott ki a múlt hónapban. A szakértők szerint a delta variáns miatt hamarosan vissza kell térnünk arra, hogy zárt térben maszkot hordjunk.