Nem könnyű a kezdő edzők élete, de a rutinos mesterek is tétovázhatnak egy-egy mérkőzés összegzésénél. Most az edzőknek próbálunk meg azzal segíteni, hogy összeszedjük a szokásos paneleket, meccsek utáni közhelyek, bármilyen alkalomra!
Győzelem!
A legkönnyebb műfaj, ebben az esetben ugyanis szinte mindegy, hogy mit mond az edző, a szurkolók úgyis azzal vannak elfoglalva, hogy nyert a kedvenc csapatuk. Ha gyorsan le akarjuk tudni a sajtót, mert mennénk az öltözőbe pezsgőzni a fiúkkal, lányokkal, akkor a következő paneleket vehetjük elő:
Gratulálok a csapatomnak, azt hiszem ezen nem kell mit megmagyarázni, örülök a győzelemnek.
Vagy:
Gratulálok a csapatomnak, nem kis győzelem a mai, hiszen nagyon jó ellenféllel találkoztunk.
Ha kicsit bővebbek akarunk lenni, akkor mehet így is:
Nagyon nehéz hét van mögöttünk, rengeteget készültünk az ellenfél játékából, ezzel együtt azt kértem a csapatomtól, hogy sokkal inkább magunkkal foglalkozzunk. A csapat ezt megtette, elégedett vagyok, bízom a hasonló folytatásban.
Amennyiben a végét egy frappáns lezárással oldanánk meg egy “Megyünk tovább!” mindig, minden esetben jól jön.
Döntetlen
A döntetlen már nehezebb dió. Mert ugye lehet gól nélküli döntetlen, lehet mentett döntetlen, amikor egy vesztesnek kinéző meccsen sikerül valakinek betalálni a végén, de lehet egy már győztesnek hitt meccset is döntetlennel zárni. Kezdjük a gól nélküli döntetlenre egy variációval:
A meccs egész idején kerestük ellenfelünk gyenge pontját, bár a csapatom mindent megtett, ha dupla ennyi ideig játszunk is ma, akkor sem bírunk az ellenféllel.
A “Gratulálok a csapatomnak, az ellenfélnek” tetszés szerint beszúrható a nyilatkozat szinte bármelyik részébe.
Nézzük mi a helyzet, ha sikerül egy meccset vesztes helyzetből döntetlenre hozni:
Egész mérkőzésen csak loholunk az eredmény után, a mérkőzés utolsó szakaszában aztán rejtett tartalékokat szabadított fel csapatom és végül ennek köszönhetően sikerült pontot mentenünk.
Hogy hassunk a szurkolókra is, a “Nekem is el kell gondolkodnom, hogyha képesek vagyunk 10 perc jó játékra, akkor ez miért nem tud a meccs egészén megmutatkozni.” formula szabadon utána bökhető.
Jobban össze kell szednünk magunkat akkor, hogyha egy már kezünkben lévő meccset adunk le döntetlenre. Ilyen esetben nem árt kicsit a játékvezetőkkel kezdeni:
Én tényleg nem akarok a játékvezetőkkel foglalkozni, de meg fogjuk nézni az utolsó két ítéletüket videón, ugyanis az a belenyúlás volt az, ami miatt ellenfelünk egyenlíteni tudott, mi pedig már nem tudtunk visszajönni egy ilyen lélektani hullámvölgyből.
Egyenlítő öngól esetén:
A döntetlen ellenére gratulálok a csapatomnak, sajnos a végén volt egy hibánk, amivel most nem is akarok foglalkozni, hogy ki miatt, de ajándék pontot adtunk ellenfelünknek.
A “Jobban kell koncentrálunk.”, “Remélem a csapat hamar elfelejti ezt.” és a “Nem is akarok ezzel többet foglalkozni, hiszen pár nap múlva újabb ellenfél, újabb mérkőzés vár ránk.” még betoldható.
Vereség
Minden edző rémálma, amikor kikap a csapat. Persze erre is vannak megvált panalek. Elsőre nézzünk egy sima mezei vereség utáni nyilatkozat panelt:
Nem akarom bántani a játékosaimat, a sportban benne van a vereség. Ez egy ilyen nap volt, nem kell vele sokat foglalkozni.
A korábban már használt “Jobban kell koncentrálunk.”, “Remélem a csapat hamar elfelejti ezt.” és a “Nem is akarok ezzel többet foglalkozni, hiszen pár nap múlva újabb ellenfél, újabb mérkőzés vár ránk.” még betoldható.
Ha súlyos vereségbe futunk bele, akkor jobb a felelősséget elhárítani. Evégre kinek jó egy olyan szurkolói közhangulat, ami a végén az edző távozását követeli. Legjobb bűnbakok a játékvezetők, de mielőtt rájuk kitérünk mindenképpen kezdjük dicsérettel a nyilatkozatot. Csinálhatjuk így:
Gratulálok az ellenfelünknek, még akkor is ha a végeredmény nem tükrözi a két csapat közti minimális különbséget. Ekkora szakadék ugyanis ma nem volt közöttünk. Nem akarok a játékvezetőkkel foglalkozni, de a kapott gólok nagy részében benne volt az ő ténykedésük.
Érdemes olyan dolgot mondani, ami nyomatékosítja a szavainkat, de nem vetjük el mégsem a sulykot:
Az biztos, hogy vissza fogjuk nézni a mérkőzést, és ha szakmai stáb véleménye egyértelműen az lesz, hogy a játékvezető többször is hibázott, akkor le fogunk iratkozni róla.
Megint más a helyzet, ha nem ez az első vereségünk. Ilyenkor már egyértelműen taktikázni kell, hiszen túl sok vereség az edző pozíciójába kerülhet. Ilyenkor már muszáj a játékosokra kenni a vereség okát:
Gratulálok az ellenfelünknek, ma egyértelműen jobb volt nálunk. Muszáj beszélnek a csapatom teljesítményéről, voltak ugyanis ma játékosok, akik egyszerűen nem akartak játszani, mintha nem is a pályán lettek volna.
A “Játékosaim nevében is elnézést kérek a szurkolóinktól.” egy szintén bevethető forma egy ilyen szituációban.
Ha nagyon mozogni érezzük magunk alatt a széket egy vereség sorozat miatt használhatjuk ezt is:
Egész héten készültünk, kielemeztük az ellenfél játékát, próbáltuk kijavítani a hibáinkat, még ma délelőtt is ezzel foglalkoztunk, de lassan úgy néz ki a csapatnál képességbeli problémák vannak. Ezek után egyszerűen nem vagyunk méltók arra, hogy a klub mezét magunkra húzzuk.
Ezek voltak a legtipikusabb edzői panelek, remélem tudtam segíteni abban, hogy egy-egy meccs után könnyedén vegyék a mesterek sajtónyilatkozatok kötelező, ám néha gyötrelmes feladatát.