A Marburg vírus miatt halt meg egy beteg Guineában, Nyugat-Afrikában. A beteg még augusztus másodikán hunyt el, a tesztjei most mutatták ki, hogy elkapta a kórokozót, ami főleg denevérekről terjed át az emberekre, de emberek között is képes fertőzni. A vírus 88 százalékban vezet halálhoz, a WHO helyi szervezete szerint most mindent megtesznek, hogy minél hamarabb megállítsák a kórokozó útját.
Guineában nem új dolog a vírusok elleni küzdelem, hiszen korábban, még a koronavírus-járványa előtt legyőzték az ebola járványt is. Az ebola a Marburg-vírushoz hasonlóan terjed, a hatóságok szerint Guineában jelenleg magas a vírus miatti veszély, globális szinten viszont alacsony. A WHO szerint Guine két hónappal ezelőtt törte le az ebola járványt, ami tavaly pattant ki és összesen 12 életet követelt. Az első ebola járvány 2014 és 2016 között zajlott azt országban, akkor 11 ezer 325 emberéletet követelt a kórokozó.
A Marburg-vírust az elhunyt beteg egy erdős területen található faluban kapta el. Az első tünetei július 25-én jelentkeztek nála, az orvosai először azt hitték, maláriával betegedett meg, majd később hazaküldték. A férfi végül itt is halt meg, a beteg három családtagját és egy egészségügyi dolgozót most megfigyelés alá helyeztek, mert magas annak a veszélye, hogy ők is megfertőződhettek, írja a Metro.
Maga a Marburg-vírus nem most először fertőzött meg embereket, korábban már a Dél-afrikai Köztársaságban, Angolában, Kenyában, Ugandában és a Kongói Demokratikus Köztársaság területén is találtak betegeket.
A vírus hirtelen vált ki tüneteket a fertőzöttekből, akik előszőr erős fejfájásra, magas lázra és rosszullétre panaszkodnak. A betegek többségének ezután több testnyílásán keresztül, például a szemén vagy a fülén keresztül kezd vérezni. A Marburg-vírus ellen egyelőre nincs sem gyógyszer, sem vakcina, a betegeket hidratációval és kórházi ellátással próbálják gyógyítani.