A 444 adott hírt róla június közepén, hogy a magyar kormány váratlanul kifarolt abból a Németországgal, Ausztriával és Szlovákiával közös, több évtizede futó projektből, hogy a római határőrvidék érintett országban futó szakaszai felkerüljenek a világörökségi listára. A kormány érvelése szerint azért tették ezt, hogy a határvidék keleti szakaszának helyt adó Szerbiával, Horvátországgal, Romániával és Bulgáriával közösen gondolják újra az egész projektet, de mint arra ez a cikk rámutat, az érvelés hamiskás, mivel a kezdetektől fogva így gondolkodtak a felek a témában.
A kormány valódi indítékairól tehát egyelőre nincs információ,
az viszont biztos, hogy a világörökségi jelölés elkaszálásával, jó esetben csak elhalasztásával Győr is sokat veszít.
Győr ugyanis természetesen része lett volna a projektnek, mint már a római időszakban is létező település. Győrben a római időkből nem sok ma is látható emlékünk maradt fenn – a tábor és a mellette épült polgárváros a negyedik században semmisülhetett meg, és a római utakat is elmosta a folyók mederváltozása. Ennek ellenére a mai Káptalandombon egykor álló erőd, illetve a környező utcák lennének részei a Limes-projekt kapcsán a világörökségi helyszínnek.
Mivel a világörökségi helyszínné válás a történelmi emlékek fenntartható megőrzésének biztosítása mellett a tapasztalatok és a kutatások szerint is megdobja a turizmust, ezért a projekt a többi magyarországi helyszín mellett Győrnek is komoly idegenforgalmi bevételt hozott volna, főleg ha hozzászámoljuk, hogy közel van a világörökség részének számító pannonhalmi apátság is.
Az ügyben egyébként Donáth Anna momentumos EP-képviselő kezdett aláírást gyűjteni: azt szeretné elérni, hogy megmeneküljön a világörökségi pályázat.
A projekt kapcsán egyébként egyszer már felmerült Győr, amikor a Dunakapu tér felújítása során a régészeti emlékek szakszerű bemutatása helyett mélygarázst építettek a tér alá, és kiöntötték betonnal az egykori bástyát. A projekt akkor ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságától citromdíjat is kapott. Egyébként meg lehet tekinteni a várfal egy részét a mélygarázsból, mutatjuk, hogy ez hogy néz ki:
Azt egyelőre nem tudni, mi lesz pontosan a Limes-projekt sorsa, de a győri fideszes városvezetés által keresztülvitt térfelújítást elnézve sok pozitívumra nem számíthatunk.