Közleményük szerint a sztrájkbizottság május 21-én alakult meg, mert a szakszervezet nem tudta elérni, hogy a munkavállalókat „felháborító és őket hátrányosan érintő változásokat a munkáltató ne léptesse életbe.”
A sztrájkbizottság az MTI szerint hét pontban fogalmazta meg követeléseit.
- Szeretnék elérni, hogy a munkavállalókat az éjszakai munkavégzés során megillető műszakpótlék mértékét a munkáltató állítsa vissza a korábbi 40 százalékos mértékre,
- Emellett a melegüzemi fizikai munkára való tekintettel a dolgozók kapjanak a Munka törvénykönyve által rögzítetten túl pótszabadságot a fizikai munkát végző dolgozók.
- A pótszabadság mértékét a munkaviszonyban eltöltött évek után számolnák, egy pótszabadság járna 3 év munkaviszony után, kettő 5 év után, három 10 év után, négy 15 év után, öt 20 év után és hat 25 év munkaviszony után.
- A sztrájkbizottság követeli, hogy két hónappal emelkedjen a végkielégítés összege azoknál a munkavállalóknál, akik 15 évet dolgoztak a cégnél, az orvosi vizsgálat laborvizsgálatot is tartalmazzon.
- Emellett a Nemak egy szerződéses szolgáltatóval kössön egészségpénztári megállapodást.
- Szeretnék elérni, hogy a munkavállalók a pótszabadság igénybevételének idejéről maguk dönthessenek.
- A sztrájkbizottság mindezek mellett követeli azt is, hogy a Nemak vállaljon kötelezettséget az idei évre irányadó teljeskörű bérmegállapodás megkötésére, amelynek az az oka, hogy az alapbér emeléssel kapcsolatos egyezséget követően „a munkáltató más bérelemek elvételével elérte, hogy gyakorlatilag nem, vagy alig emelkedett a fizikai dolgozók javadalmazása.” A sztrájkbizottság garanciát szeretne arra, hogy a jövőben ez nem ismétlődik meg - áll a közleményben.
A Nemak Győr Alumíniumöntöde Kft. honlapja szerint mintegy ezer embert foglalkoztat. Az 1993-ban alapított győri alumíniumöntöde benzin és dízel motorokhoz gyárt hengerfejeket egyebek mellett a GM-Peugeot, a Renault, az Audi, a BMW és Volvo számára. Gyártási volumene eléri éves szinten a hárommillió darabot.
A nyilvános adatok szerint a cég 2019-ben 173,5 millió euró (57,3 milliárd forint) árbevételt ért el, amely 23,3 millió euróval (7,7 milliárd forint) maradt el az előző évi árbevételtől. Adózott eredménye 15,7 millió euró (5,2 milliárd forint) volt, 4,2 millió euróval (1,4 milliárd forint) kevesebb, mint 2018-ban.