Megugrott a megbetegedések miatti hiányzás a gyárakban, de hivatalos adatok erről nincsenek, munkaadók szerint viszont ez csak vaklárma - írja a Népszava.
A cikk szerint egyre több a koronavírus miatti megbetegedés a gyárakban is, a hiányzások már 15-20 százalékra rúgnak az egyes üzemekben, de a 30 százalékos távollét sem ritka.
László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke szerint meg kellene vizsgálni a nem létfontosságú termelést végző, nagy dolgozói létszámmal működő gyárak átmeneti bezárásának kérdését. Úgy véli, ebben a helyzetben politikai döntést kell hozni, nem gazdaságit.
A vállalatok ugyanakkor szerinte igyekeznek eltitkolni ezeket a gondokat: van olyan üzem, ahol heti kétszer tesztelik a munkásokat, de azoknak titoktartási nyilatkozatot kell aláírniuk, és nem szabad elárulniuk, ha pozitív eredményük miatt nem tudnak tovább dolgozni.
A szakszervezet alelnöke azért azt is elismeri, hogy a munkahelyi vezetők óriási nyomás alatt vannak, hiszen nekik az a dolguk, hogy a sorok menjenek.
A cégeknél szigorú járványügyi előírások vannak, és igyekeznek is ezeket betartatni, de az előírások már nem terjednek ki például az öltözőkre, ahol akár egy teljes műszaknyi dolgozó egyszerre öltözik át.
László szerint tarthatatlan, hogy a jelenlegi megbetegedési arányok mellett senki nem beszél arról, mi van a gyárakban.
Pedig azok tipikus gócpontok lehetnek, hiszen rengeteg ember dolgozik egy légtérben, és többnyire tömegközlekedéssel kell beutazni. Pengeélen táncolunk, ha szó nélkül hagyjuk, hogy miközben az oltások ellenére is agresszívan terjed a vírus, ezrek találkozzanak nap mint nap a gyárakban
- hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy a dolgozók viszont semmiképp sem maradhatnak jövedelem nélkül. Leszögezte, hogy az állam, a munkaadók és a dolgozók közös összefogása szükséges ahhoz, hogy a jelenlegi kritikus helyzetből úgy lehessen kilábalni, hogy utána gyorsabban tudjon újraindulni a gazdaság.
Vaklárma?
Rolek Ferenc, a Gyáriparosok és Munkaadók Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke szerint a dolgozók iránti aggodalom csupán vaklárma. Úgy véli, a felsorolt számok nem valósak, hiszen nem jön ki a matek: a hivatalos adatok szerint az országban 190 ezer körül mozog az aktív fertőzöttek száma, a termelésben viszont több mint egy millióan dolgoznak - ez alapján pedig nem lehetséges a 15-20 százalékos fertőzöttségi arány a gyárakban, ez nem tényeken alapuló állítás. Szerinte, ha valahol súlyos lenne a helyzet, azt jeleznék a cégek, de egyelőre ilyen nem érkezett az MGYOSZ-hoz, egyik cég sem kért ilyesmivel kapcsolatban intézkedéseket.