„Az oltás lesz az, ami miatt május-júniusban ki lehet nyitni. De aki a jövő héten megkapja az oltást, annak semmi sem garantálja, hogy ezen a héten nem kerül kórházba vagy intenzív osztályra"
– nyilatkozta Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke az InfoRádiónak.
A kamara legutóbbi közleményben már azzal a kéréssel fordult a lakossághoz, hogy mindenki csak rendkívül indokolt esetben hagyja el az otthonát, a kormánytól pedig azt kérte, hogy azonnal korlátozzák az üzletekben egyidejűleg tartózkodó vásárlók számát.
Magyar Orvosi Kamara: Nagy a baj!
Közleményt adott ki a Magyar Orvosi Kamara a súlyosbodó járványhelyzet kapcsán, amelyben a járvány harmadik hullámának súlyossága miatt arra kérik a lakosságot, hogy ha tehetik, maradjanak otthon, a döntéshozókat pedig arra, hogy azonnal korlátozzák az üzletekben egyidejűleg tartózkodó vásárlók számát. A közlemény szövege: A COVID-19 betegség minden eddiginél erősebben támad.
„Inkább legyen egy rövid, de nagyon szigorú zárás, mint elhúzódóan egy félig zárt és félig eredményes világ”
– emelte ki Kincses, majd hozzátette, hogy most és minden nap minden ember személyes felelőssége a védekezés, hogy ne fertőződjön meg.
„Élelmiszerbolton, patikán kívül gyakorlatilag mindent be kellene most zárni. Drogéria minek? Az alapvető tisztálkodási, higiéniás felszerelések mind kaphatók az élelmiszerboltokban is. És az emberek szervezzék észszerűen a vásárlásukat, ne legyen az, hogy ma berohanok egy vajért, holnap egy kiló kenyérért, hanem heti bevásárlásokat szervezzenek, minimalizálják a boltban való tartózkodást!"
– fogalmazott a MOK elnöke, aki szerint a barátoknak most szerinte skype-on kellene egymást felhívniuk azért, hogy „jövő húsvétkor legyen kit meglocsolni azok közül, akiket szeretünk”. Emellett hangsúlyozta, hogy muszáj a csoportosulást kerülni, beleértve a tömegközlekedést is.
„A számok sajnos minket igazolnak – két nap alatt meghalnak annyian, mint a tavaly tavaszi hullámban összesen –, a helyzet súlyossága változtat a közgondolkodáson és az intézkedéseken is. Mi Facebook-lájkokat nem gyűjtünk"
– mondta Kincses, aki úgy véli,
két hét durva szigor elég lenne egy olyan járványhelyzetben, amilyen nem volt az elmúlt ötven évben.