1976. január 13-án adták át ünnepélyesen a Domus üzletközpontot a Derkovits lakótelepen. Azzal a nem titkolt céllal, hogy létrehoznak egy új, a rendszer építészeti koncepciójába illő városközpontot. Ennek szándékát és nyomait megtalálhatjuk az akkori Kelet-Európában, a testvéri szocialista országokban.
Leginkább az NDK-ban és Csehszlovákiában dívott az úgynevezett „szocialista városmagok" tervezése és megépítése. Ezek a többnyire lakótelepi munkásnegyedekhez kötődő üzletközpontok a gyorsabb és egyszerűbb ellátást szolgálták. Csehszlovákiában odáig mentek, hogy a városok régi, klasszikus polgári negyedeiből egyszerűen elköltöztették a lakosságot az új, szocialista városközpontokba. Nem egy helyen a régi negyedeket egyszerűen ledózerolták.
Szerencsére nálunk elmaradtak a nagy pusztítások, az új lakótelepeket többnyire „zöldmezősen" oldották meg. A Domus-hálózat országos létrejöttével nyílt meg a lehetőség egy szombathelyi áruház megépítésére. Tervezését a Podmaniczky-díjas építészre, Rónai Károlyra bízták.
Amint az sorozatunk szakértője, Portschy Tamás okl. építészmérnök, okl. városépítés-városgazdasági szakmérnök megfogalmazta, Rónai Károly kiemelkedő munkásságot tudhat magáénak. Az építész 1964-ben szerzett diplomát, azóta a megyében él és alkot. A közéletben is ismert személyiség, hiszen tagja, majd elnöke hosszú évekig a Szombathelyi Szépítő Egyesületnek.
„Károly alapítása óta tagja a Magyar Építész Kamarának, munkái láthatólag a város és a megye építészeti örökségének értékes elemei. Ebbe a sorba illeszkedik a Domus, valamint a szomszédos, úgynevezett órásház is. Mondhatni, minden feltűnés nélkül alkot, mégis mindenütt jelen van, ahol szakmailag fontos dolgok történnek. Igényes és türelmes építőművész és ez nagy erény".
A Domus magán viseli a kor szimbolikáját, masszív betontömbjével szilárdságot, az idővel való dacolást hirdeti. Rónai ahol lehetett, finomított a terveken. Szeretett volna nagyobb közösségi-pihentető tereket létrehozni, de ez csak részben sikerült. A lényeg az üzleti terek gyors megépítése és átadása volt. A Domus Iparcikk Áruház átadásakor éppen olyan korszerű volt, mint budapesti rokona.
A Domus megépítése után a tervezőnek azonban hiányérzete volt. Mint mondta, a komplexum szinte eltűnt a nagy, „kilencemeletesek" mellett. Úgy fogalmazott, hogy kellett valami, ami kijelöli és egyértelművé teszi: ez ott egy új városközpont.
Ebből a hiányérzetből született aztán meg a köznyelvben csak „órásház" jelzővel illetett, középmagas épület. „Kellett egy jellegzetes épület, amit mindenki messziről megismer. Akkor gondoltam arra, hogy egy toronyóra szerű épület jól jönne. Meg is kérdeztem egy órást, hogy ez kivitelezhető-e, végül pedig el is készült", nyilatkozta korábban.
A Domusban az iparcikk és bútorkereskedelem mellett megvetette lábát a kiskereskedelem és a szolgáltatás is. A postától a zöldségesig, a butiktól az edzőteremig minden megjelent, amire csak igény mutatkozott. A fordulópontot az áruház bezárása hozta el, ezzel az eredeti funkció eltűnt.
Egy időben az is elterjedt, hogy a Domust végleg bezárják. Szerencsére erre nem került. Így a Rónai Károly tervezte komplexum Szombathely építészetének jellegzetes, megőrzésre méltó épülete maradt és remélhetőleg marad még sokáig.