Megjelent a város honlapján Győr 2021-es költségvetése. A dokumentum szerint
az idei költségvetés közel 10 milliárd forinttal kevesebb bevétellel, mint kiadással számol.
A nagyjából 67 milliárd forintra rúgó kiadások mellett 57,4 milliárd forint költségvetési bevétellel, ezen felül, 9,6 milliárd forint finanszírozási bevétellel számol a városvezetés, ami azt jelenti, hogy az előző évek maradványösszegeiből 8,8 milliárd forintot használnak fel a tervek szerint, míg 850 millió forintot a város tulajdonában álló értékpapírok eladásával pótolnak majd. A köztisztviselők illetményalapja a tavalyi évhez hasonlóan 46 500 forint, a városban idén is közalkalmazotti létszámstop van.
A kormány az összességében több milliárd forintra rúgó elvonásokat Győr esetében 2,2 milliárd forint visszacsorgatásával kompenzálná. Szolidaritási adó jogcímén Győr 7,88 milliárd forintot fizet be az államkasszába.
Balla Jenő a költségvetésről: rengeteg pénzt von el Győrtöl a kormányzat
A héten valamikor nyilvánosságra kerül az idei győri költségvetés, amelynek várhatóan nem lesz rendes, nyilvános vitája a járványhelyzet miatt a közgyűlésben - erre utal az is, hogy a költségvetés mintegy 123 oldalas tervezetét múlt héten megkapták véleményezésre a képviselők, akiknek 48 órájuk volt reagálni a méretes dokumentum számaira.
Pár érdekesebb tétel a költségvetésből
Hiába csökkentették végül növelés helyett az építményadót az idei évre, a költségvetés mégis magasabb bevétellel számol ezen a fronton, a korábbi 3,45 milliárd helyett 3,6 milliárddal. A helyi iparűzési adó kapcsán 2 milliárd forintos csökkenéssel számolt a tavalyi évhez képest az önkormányzat. Az idegenfrogalmi adóból 75 millió forint beérkezését reméli a város a tavaly várt – aztán a járvány miatt elmaradt – 200 millió helyett.
Utak és hidak karbantartására idén a tavaly tervezett 4,7 milliárd forint helyett csak 3,2 milliárd forinttal számol a városháza.
A Volánbusz 1 milliárd 476 millió forintot kap a buszhálózat üzemeltetésére, ami azt jelzi, hogy a polgármesternek végül sikerült lealkudnia a szerinte „pofátlanul” magas összeget.
A Városrendészet idén 599 millió forintos tételként szerepel a költségvetésben, míg a Mezőőri és Parkőri Szolgálat 86 milliót kap– közös jogelődjük, az év közben feldarabolt Közterület Felügyelet és Mezei Őrszolgálat a tavalyi költségvetés alapján egyébként ennek kevesebb mint felét, 250 milliót kapott volna.
A Győri Művészeti és Fesztiválközpont költségvetését valőszínűleg az év első felében még minden bizonnyal tomboló járvány miatt alapból visszafogottra vették, a tavaly tervezett 311 millió helyett idén csak 143 millióval gazdálkodnak.
A részben szintén rendezvényszervezéssel foglalkozó Győr Projekt Kft. 580 millió forintot kap.
Győr 750 éves évfordulójának megünneplésére 200 millió forintot különít el a költségvetés.
A Rómer Flóris Müvészeti és Történeti Múzeum idén a tavalyi 1,2 milliárd forinthoz képest szerényebb, 957 millió forintos költségvetéssel számolhat.
A város összesen 580 millió forint értékben tervez önkormányzati ingatlanokat értékesíteni.
A Győr-Szol és a GYHG kapcsán a korábbi évekhez képest ismét nem túl világos a költségvetés – ezen cégek kapcsán, bár rengeteg közpénzt kapnak, sem a költségvetésben, sem saját honlapjaikon nem derül ki, hogy mire költik pontosan a bevételeket. Nincs ez máshogy idén sem, de ami még meglepőbb, hogy a város bevételeket is vár a nehéz helyzetben lévő Győr-Szoltól: 314 millió forint tagi kölcsön adása mellett 400 millió forint tagi kölcsön visszafizetését, illetve még 400 millió forint „közérdekű adományra befizetést”.
Városüzemeltetésre egyébként összesen 1 milliárd 578 millió forintot tervez elkölteni a város, ebben van benne a két cég költségvetése is, de ebből konkrétan városüzemeltetésre csak 600 millióval számol a költségvetés – ez az összeg mindig jóval magasabb szokott lenni zárszámadáskor. Például 2019-ben 800 milliót számoltak rá eredetileg, de a zárszámadáskor 2,2 milliárd forintra rúgott ez a kiadási tétel. A GYHG csak a 150 milliós tagi kölcsönnel szerepel nevesítve a költségvetésben, de szinte biztos, hogy ennél többet kell rá idén (is) költeni.
A győri költségvetésről Pollreisz Balázs (MSZP) azt mondja, ez a trükkök és a hazugságok költségvetése, míg Glázer Tímea (DK) kijelentette, ő nem tudja támogatni a költségvetést.