Vidákovich Gábor alezredes, nemcsak rendőrként, de az I. világháborús tárgyak gyűjtőjeként, szakértőjeként is elismert.
1992-től dolgozik nyomozóként. Kezdetben azt gondolta, hogy a nyomozó hatalmas király, és várta a nagy, rejtélyes, furfangos eseteket. Majd beült egy irodába, és nekilátott az első ügyének, amelyben egy 92 éves öregúr bejelentette, hogy konyhai ülőalkalmatosságának láda részéből eltűnt két fűrészlap… Később a zseb- és vegyes lopási alosztályon dolgozott, majd rablási ügyek tetteseit üldözte, mondhatjuk, 1994 óta foglalkozik személyek elleni bűncselekményekkel. Ma a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság kiemelt főnyomozója, egyebek mellett részt vett annak a kettős emberölésnek a felderítésében, amelyben egy német házaspárt ölt meg valaki.
Vidákovich Gábor már kisfiúként vonzotta a katonásdi és a fegyverek, így a katonai egyenruha és a katonai múlt emlékei is. Az első valódi történelmi tárgy, ami 6-7 éves korában felkeltette az érdeklődését a múlt tárgyai iránt, egy II. világháborús gázálarc volt, amit a szomszéd talált a padláson, és neki ajándékozta. Így kezdődött a gyűjtőszenvedélye.
“Sokszor megtörtént, hogy születésnapomra régi kitüntetést kaptam, aminek gyerekként különösen örültem. És persze jártuk a bolhapiacokat. Amikor az internet is piaccá vált, akkor pörgött fel igazán a gyűjtés, a régiségek vásárlása, csereberéje. Szeretem, ha egy darab a hozzá tartozó tárgyakkal együtt látható. Amikor megszereztem az egyébként nagy ritkaságnak számító csendőrzubbonyt, akkor addig nem nyugodtam, amíg meg nem szereztem a hozzá való járőrtáskát, sípot, jelvényt, tölténytáskát, puskát és csizmát, azaz igyekeztem a bábut teljeskörűen felöltöztetni. Eredetileg német tárgyakat kezdtem gyűjteni, de egy alkalommal a kollekciót elcseréltem egy magyar gyűjteményre. A II. világháborús magyar tárgyak ritkaságnak számítanak, és gyűjtői szempontból feldolgozatlanok.”
Amúgy ma már a harcterek valamennyi buckájának történetét ismeri, azaz nemcsak a tárgy a fontos, hanem a mögöttes tartalmak, a kapcsolódó történelmi események is. Amelyek felfejtése kicsit a munkájához, a nyomozáshoz hasonlít.
Forrás: Magyar rendőrség Facebook