Elsőként írtunk még januárban az Őriszentpéter mellé tervezett ipari beruházásról, amivel kapcsolatban helyiek aláírásgyűjtést is indítottak.
Új szénhidrogén kutat fúrnak Őriszentpétertől pár száz méterre
A Vas Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály, azaz a zöldhatóság oldalán jelent meg egy tájékoztató, miszerint a MOL Nyrt. és a MOL Őrség Szénhidrogén Koncessziós Kft. Őriszentpéter mellett tervezi egy új, Őri-M-1 jelű mélyfúrás létesítését, majd egy szénhidrogén kút fúrását.
A helyi önkormányzat hivatalos álláspontját változtatás nélkül közzétesszük:
Őriszentpéter teljes bel- és külterülete nemzeti parki oltalom alatt álló terület, mely természeti értékei, történelme, épített öröksége és településképi sajátosságai alapján érdemelte ki ezt a státuszt. A tervezett fúrási helyszínhez legközelebb eső településrész, Galambosszer talán az egyik legkifejezőbb, máig megmaradó példája a szeres település szerkezetnek, amely a természetközeliség érzését is adja a környező erdőkkel, mezőkkel és patakokkal. A fúrás helyszíne a Galambosszer alatti terület a Cser-völgyi patak vízgyűjtő területében, a picinyke folyástól nem több, mint 50 m-re. Három oldalról erdő övezi a területet, csak éppen a galambosszeri oldalról nem. Hogy itt a domb aljában tervezett műtárgyra a fennsíkról mennyire lenne közvetlen a rálátás, azt előre nehéz lenne pontosan megítélni, viszont tény, hogy a tervezett létesítmény mellett talán 150-200 m-re már van egy szénhidrogén kút és nem nehéz megérteni és elképzelni, hogy az egymás mellett sokasodó ipari létesítmények látványa egyáltalán nem kívánatos településképi szempontból.
Őriszentpéternek nincs jelentős ipara – az IPA éves nagysága nem éri el a 40 millió ft-ot (tavaly a 30-at) a település városi rangja ellenére. A hátrányból azonban előnyök is fakadnak, a tiszta, szép természeti környezet, amely nagyszerű lehetőséget biztosít a pihenésre, rekreációra. A településen több mint 60 magánszállás és több kereskedelmi szálláshely is üzemel, amelyeknek jelentős-, sokaknak pedig fő bevételéi forrása is a turizmus. Galambosszeren is többek megélhetését biztosítja a vendégfogadásból származó bevétel, amit az ipari beruházás és annak zavaró hatásai miatt egyértelműen veszélyeztetni látnak. A becsatornázott lakossági véleményekből ez talán a konkrétumokon keresztül sokkal jobban körvonalazódik, amelyek közül kiemelek néhány példát. A már meglévő gázkút üzemeltetése során rendszeres volt a gázkút kiégetése, mely nem kis zajjal, fénnyel és levegőszennyezéssel járt – írja egyikük. Az építési helyszín elérését lehetővé tevő, a megvalósításához elengedhetetlenül szükséges, várhatóan jelentős teherforgalmat lebonyolító út pedig a szélső telkek mellett 70m-re haladna el. Ez szintén komoly zavaró hatást jelentene a vendégfogadással, állattartással is foglalkozó portákon – panaszolja egy másik. Amit pedig mindegyikük elfogadhatatlannak tart, az az értékhatár feletti zajterhelés, ami nem csak a potenciális vendégeket, hanem az ott élőket is akadályozza a pihenésben és a nyugodt alvásban, mindezt négy-hat héten keresztül, napi 24 órában. A zajterhelés vélhetően az egész településen érzékelhető és zavaró hatású lehet, hiszen volt már rá példa a korábban említett kutatófúrás során – kifogásolta egy sokadik véleménynyilvánító tiltakozó.
Talán nem tekinthető szakmai érvnek, mégis figyelemre méltó annak a helyi lakosok által kezdeményezett petíciónak az eredménye, amely nagyon erős ragaszkodást mutat a meglévő és megszokott értékekhez, tájképi elemekhez, egyúttal rendkívül erős elutasítottságot jelez az ipari infrastruktúrát telepítő tájképi beavatkozással szemben.
Mindezen okokból Őriszentpéter Város Önkormányzata a megismert hatástanulmány alapján és a korábban bemutatott érvek, lakossági észrevételek, vélemények alapján nem támogatja az engedélyezésre benyújtott projektet és ugyanerre kéri tisztelt engedélyező hatóságot is!
Őriszentpéter, 2021. február 16.
Őr Zoltán, polgármester