Február 8-án, hétfőn írtunk arról, hogy miféle problémákat okozott Szombathelyen az elmúlt tíz évben az átgondolatlan lakópark-építés, majd ezt szemléletesen be is mutattuk a Fidesz frakcióvezetőjének, Illés Károlynak vagyonosodása kapcsán. Január 28-án módosult a rendezési terv, egy sokkal szigorúbb szabályozás látott napvilágot.
Ugyan a rozsdaövezetek hasznosítása üdvözlendő, számos ellentmondást is szülnek ezek a beruházások: közlekedési aránytalanságokat, szegregált lakóparkokat, lebetonozott, zöldfelülettel alig rendelkező blokkokat, népességügyi és városképpel kapcsolatos kérdéseket, de a műszaki infrastruktúra is nem egyszer elnagyolt, átadás után derülnek ki a problémák.
A fenti hiányosságokkal már a szombathelyi közgyűlés is foglalkozott, ezekről kérdeztük az Éljen Szombathely! frakcióvezető-helyettesét, Németh Ákos tanácsnokot.
Az elmúlt tíz évben több alkalommal is sajtóhír lett a megyeszékhelyen végzett lakópark-építések által generált problémák.
Ezeknek a jó része műszaki problémákat jelent, ám az átgondolatlan, a beruházók profitéhségét kielégítő építkezések sem az odaköltöző lakóknak, sem a lakópark körül élő polgároknak nem tesznek jót. Nyilván egy beruházónak az az érdeke, hogy a nyereségét maximalizálja, a mi feladatunk azonban az, hogy zöld, élhető, birtokba vehető otthonok épüljenek a szombathelyiek számára. A politika feladata az, hogy megvédjék azokat, akiknek az érdekérvényesítő képessége alacsonyabb; egy-egy építőipari szereplő befolyása nem összehasonlítható egyes magánemberek lehetőségeivel. Ez a két, egyébként nem feloldhatatlan ellentét áll szemben egymással. Könnyen megtörténhet az, hogy valaki egy kertes házat vásárol, majd évekkel később egy betonblokk épül a szomszédos telekre; mi szeretnénk megvédeni ezeket a családi házas övezeteket! De előfordult már olyan is, hogy valaki vásárolt egy új ingatlant, és később derült ki számára, hogy a közműveket nem adták át a szolgáltatóknak, ugyanis azok nem lettek megfelelően megépítve.
A teljesség igénye nélkül egy kis emlékeztető a múltban történtekről: az Országh László utcai lakópark botrányos ügye, a zanati városrész át nem vett utcái, a Minerva lakópark esete, és Újperinten, majd az Oladi platón kezdett zavaros, a jelenben több gondot is okozó építkezések erős érvek amellett, hogy véglegesen és tisztán rendezzük a város viszonyait, minimalizáljuk a visszaélések vagy a hanyag munka lehetőségét.
A megoldást a tanácsnok és az Éljen Szombathely! frakció a törvényesség erősítésében, egy szigorúbb szabályozásban látta, ugyanis az önkormányzatnak meglepően kevés ráhatás van az építkezésekre.
Szombathely közgyűlése elfogadta azt azt az indítványomat, amely egy úgynevezett "SZABÁLYZAT A TELEPÜLÉSRENDEZÉSI SZERZŐDÉSEK MEGKÖTÉSÉRŐL" című dokumentum előkészítésére kérte fel a város szakértőit. A szabályzat elkészült, a tavaly szeptemberi közgyűlés legnagyobb örömömre egyhangúlag meg is szavazta azt. Ezzel új eszközt adtunk az Önkormányzat kezébe, ez volt az első lépés - újságolta a tanácsnok.
De mit is jelent ez az elsőre adminisztratívnak hangzó módosítás pontosan?
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a beruházóknak, amikor kérelmezik a településrendezési terv változtatását (például egy lakópark vagy irodaház építésénél), ezentúl komoly garanciákat kell tennie az önkormányzat felé. Ezek közé tartozik a tervek bemutatása, hatástanulmányok készítése a határidők kötelező kijelölése, az építkezés mögött álló elegendő tőkének az igazolása, a közművek megfelelő kiépítése, illetve a földhivatali bejegyeztetés is.
A január 28-ai rendezési-tervmódosítás célja a tanácsnok szerint az, hogy a véletlenül se növekedjen az utcán parkoló autók száma, hiszen ez jelenleg sem megoldott kérdés a város egyes részein. Ennek a módosítás úgy veszi elejét, hogy a valósághoz felzárkózva már két parkolóhely építése lesz kötelező háztartásonként, illetve bizonyos területeken az eddigiekhez képest kevesebb lakás épülhet.
A következő nagy lépést, reméljük, még idén meg tudjuk tenni: hatályba szeretnénk léptetni azt a rendelkezést is, hogy egy régi, elbontott ingatlan helyére maximum eggyel több háztartást befogadó lakóépület építésére kötelezi a beruházót, így elkerülve az emberi életterek szűkítését.
A tanácsnok szerint a városvezetés politikai elképzelése világos: a fejlődésnek lehetőséget kell adni, de irányított körülmények között, nem a nagyberuházók érdekeit kiszolgálva, hanem a polgárok szükségleteit képviselve.