2018. szeptember 6-án zárták le Szombathelyen az Arany-patak fahídját. A híd lezárására akkor azért volt szükség, mert a szakértői vélemény megállapította, hogy azon közlekedni életveszélyes - legalábbis akkor Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) polgármester ezt mondta. Aztán még ez év október 31-én mégis megnyitották, mert kiderült, hogy a híd mégsem életveszélyes. Időközben ugyanis előkerült az a szakértői vélemény, amiben semmi ilyesmiről nem volt szó. A híd története apró darabka, de szükség lesz rá a teljes mozaik összeállításához.
Puskás polgármester olyan szakvéleményre hivatkozott az Arany-patak híd lezárásakor, ami nem is létezik
A híd tervei nem állnak rendelkezése, így a híd alapozásának statikai vizsgálata nem lehetséges - áll abban a szakvéleményben, amit Horváth Attila (Éljen Szombathely!-MSZP-DK-Együtt) szombathelyi önkormányzati képviselő mutatott meg a sajtónak péntek délelőtt. Augusztus 31-én jelentette Puskás Tivadar polgármester, hogy lezárják az Arany-patak fahídját.
2016. október végén szóltak az első hírek arról, hogy társasház épül a Novák-piac helyén. A terület az Árkádia mellett található, ide egykor egy piacot álmondtak, ami igazán soha sem működött. Egy a területben fantáziát látó vállalkozó megvette az ingatlant, ledózerolt mindent és társasház építésébe kezdett volna, ha a terület besorolása erre alkalmas lett volna.
Ehhez ugyanis módosítani kellett a rendezési tervet. A Puskás Tivadar vezette fideszes városvezetés, amely kabinetnek Illés Károly volt az alpolgármestere végül megtette azt, hogy az egykori piac területét az Árkádiával együtt kereskedelmi övezetből vegyes használatú övezetbe sorolta át. Ez utóbbi azért lényeges, mert az építkezés csak így kezdődhetett el, másrészt pedig az Árkádia üzleteit akár még a bezárás veszélye is fenyegethette volna, hiszen átsorolták azt a területet, ahol korábban a kereskedelmi tevékenységet végezték.
Már akkor voltak olyan vélemények a városban, hogy a hajnalban árut pakoló kereskedőket azért akarják ellehetetleníteni, hogy ezzel garantálják a majdani lakók nyugalmát. Végül a városvezetés az Árkádia területét visszasorolta. Ehhez a kereskedők összefogása és tiltakozása kellett, akik még a bíróságig is elmentek. Az azonban mégsem tudták megakadályozni, hogy a társasház építkezése elkezdődjön.
A területtel aztán több érdekesség is történt. Például napvilágot látott egy olyan terv, ami szerint az Arany-patakon egy kétirányú forgalom lebonyolítására szolgáló hidat építenének, a mostani fa hidat pedig lezárnák az autóforgalom elől.
A tervről 2017. november 29-én egy lakossági fórumot is tartottak. Az új híd a Pásztor csárda melletti út folytatásaként épült volna meg, és mivel a forgalmat így a Kárpáti Kelemen utcára terelték volna, hát nem volt mit csodálkozni, az utca lakóinak dühe végül elsöpörte az egész kísérletet.
Azt akkor sem értette senki a fórumon jelenlévők közül, hogy az új híddal miért kellene teljesen megváltoztatni a forgalmi rendet. Mintha úgy tűnt volna, hogy a városvezetés azt szerette volna elérni, hogy pont a Novák-piac helyén épülő új társasház felé ne menjen a forgalom.
Az Árkádia bezáratására tett kísérlet és a forgalom elterelése is azt engedte sejtetni, hogy mintha Puskásék szándékosan megpróbáltak volna minden olyan zavaró körülményt kizárni, ami a majdani lakástulajdonosok lakhatását esetleg zavarná.
Ebbe a sorba illeszkedett az Arany-patak híd története is. A 2017-es lakossági fórumon a lakókat nem sikerült meggyőzni arról, hogy az új rendszer mindenkinek jó lesz. Hát 2018 szeptemberében egy szakértői véleményre hivatkozva lezárták, az amúgy hangosan csörgő, zörgő és napjában rengeteg autót így átengedő hidat. Az eredmény mindenki számára ismert már, a hidat felújították és azóta is használják.
Felújítás helyett inkább lezárta az Arany-patak hídját a szombathelyi városvezetés
Több évtizede ismert probléma a városban az Arany-patakon átívelő híd ügye. A városvezetők 1965-ben egy rekreációs övezethez illő, egysávos, faszerkezetű hidat helyeztek el a Csónakázó-tó melletti területre. A környéket azóta beépítették, a forgalom nőtt, de a híd maradt. Most több ezer ember napi közlekedését lehetetleníti el az intézkedés, hogy az autós forgalom elől lezárja hídat a városvezetés.
Lehet, ezek mind csak a véletlen egybeesései, de valóban úgy tűnik, hogy a házban lakók nyugalmáért próbáltak mindent megtenni Illésék.
Aztán február elején felkerültek a vagyonnyilatkozatok a szombathely.hu-ra. Illés Károly a Fidesz korábbi alpolgármestere, a párt mostani frakcióvezetőjének bevallásában olvasható, hogy 2020-ban vásárolt egy 50 négyzetméteres lakást, amelynek most fele részben a tulajdonosa, és övé a haszonélvezeti jog is.
Ez önmagában még talán érdekes sem lenne, csakhogy Illés Károly neve egy olyan lakás kaputelefonjára került ki, ami a Liget utcában található, és abban a társasházban van, amit a Novák-piac területére építettek fel.
Kerestük a képviselőt, hogy megtudjuk, hogy valóban őt takaja-e a kiírt Illés Károly név. Emailünket ugyan elolvasta, de válasz már nem érkezett tőle.
Több forrásból azonban úgy értesültünk, hogy egészen biztos a volt alpolgármester vásárolt lakást az épületben.
És nem ő az egyetlen Fidesz közeli tulajdonos a társasházban. Szakács Marcell lett ugyanis az egyik szomszédja Illésnek. Ő az a férfi, aki egészen 2018-ig volt Puskás Tivadar polgármesteri tanácsadója. Fizetése mindössze 400 ezer forint volt, ám mégis volt pénze megvenni a 273 millió forintért elárverezett volt Humán Operátor, vagyis a “Czeglédy-irodaházat”. Szakács egyébként az irodaház adás-vételi ügy kirobbanása után egy héttel felmondott a munkahelyén.