Az ismert olasz újságíró és képzőművész, akinek a meggyilkolt elnökről, Aldo Moro-ról és a tettes Vörös Brigádokról szóló könyvét Európa-szerte jegyzik, idén folytatni kívánta Szombathelyről szóló fotósorozatát. Az alkotó a vasi főváros nagy barátja. Amikor ide látogat Dél-Olaszországból, járja az utcákat, tereket, művészként szemléli hétköznapjainkat. Népszerű a városban, a Képtárban korábban rendezett önálló kiállításait (Stones,Totemszombathely) ezrek látogatták.
Rocco Turi rövid interjút adott lapunknak, méltatva a Magyar Kultúra Napját. Mint mondta, sajnálattal jelenti be itteni barátainak, hogy a 2021-re tervezett, újabb városi „elő-kiállítása" elmarad. Úgy tervezte, hogy folytatja a Totemszombathely címen ismertté vált művészeti projektjét, de a járvány miatt ez meghiúsulni látszik. Pedig nagyon bízott abban, hogy a karnevál idejére már itt lehet.
„Sajnos nagyon úgy néz ki, nem jön össze idén sem a találkozás, pedig szívesebben lennék a napsütötte Calabria helyett most Savaria városában", fogalmaz Rocco Turi. Aki Calabria tartomány Rende nevű városában él, ahol a 100 ezres lakosság fele egyetemista. „Azt terveztem, hogy a várost újabb szemszögekből mutatom be, De ehhez ott kell lennem, ami most bajos. Bár ne mondjuk, hogy lehetetlen, mert a dolgok jobbra fordulhatnak. Igaz, ez csoda lenne".
Az újságíró-művésznek számos magyar barátja van. Közte Wiktora Antal, a vasi TIT volt vezetője, aki az olasz alkotó számos projektjét támogatta. A felújítás alatt álló Képtárban is gyakori vendég, eddig négy önálló kiállítását jegyzik. Annyi bizonyos, Szombathelyt fotó-montázsain olyan összefüggésben és látásmóddal mutatja be, ami figyelmet kelt.
„Egyszer futva készítettem a képeket. A kamera ilyenkor billeg, de létrehoz egy új képi minőséget. Ez persze önmagában nem művészet. De ha képesek vagyunk hozzá adni a város lelkét, akkor már tovább gondolható a látványt. Egy másik alkalommal plakátokat, réteges papír-roncsokat exponáltam, változó fényviszonyokkal. Nagyon megragadott a plakátok magyar nyelvű szótöredéke. Számomra a magyar nyelv érdekes, mert pattogós, de mégis van zenéje. Nem lehet összekeverni mással".
Érdeklődtünk a dél-olasz járványhelyzetről is. Rocco Turi elmondta, hogy Európában a calabriai a legcsendesebbek közé sorolható.
„Reggio Calabriában és itt is, ahol élek, maszk nélkül sétálnak az emberek a tengerparton, többen fürödnek is. Szóval nem érzékeljük az északon kialakult helyzet súlyosságát. A számok is egyre jobbak. A mintegy 2 millió lakost számláló Reggio Calabriában az elmúlt 24 órában 258 új pozitív esetet regisztráltak, 387 gyógyultak meg 9 haláleset történt.
Maszkot csak társaságban kötelező viselni, a lakást 30 kilométeres távolságra lehet elhagyni. Sajnos, az éttermek zárva tartanak, csak elvitel van. Mivel a fertőzöttségi index 1 százalék alá csökkent, február 1-től már 100 kilométerre lehet elhagyni a lakhelyt".
Rocco, mint mondja, nem él a napfényes lehetőséggel. A veszélyeztetett korosztály tagjaként otthon tölti az idejét. Ha Szombathelyre nem is jöhet, azért alkot: ezekben a hetekben új konstrukciókban gondolkodik. A minimal art jegyében kiürült, magyar nyelvű üdítőitalos dobozok funkcióját gondolja újra. Persze, művészi szemmel.