Idősgondozásra szakosodott intézményvezetőként egyre több kérdést kapok hozzátartozóktól és egyéb érintettektől a COVID-19 (közismert nevén koronavírus) járvánnyal kapcsolatosan. A köznyugalom megőrzésének és a felesleges pánik elkerülésének szándékával az alábbi pontokba szedett gondolatmorzsákkal szeretném segíteni a szociális szférában dolgozók munkáját, valamint megértésre és az előírások maradéktalan betartására sarkallni az egyéb érintetteket.
1/ A Nemzeti Népegészségügyi Központ 2020. március 8. napjával határozatlan időre teljes látogatási tilalmat rendelt el a Magyarország területén működő összes bentlakásos idősek otthona esetében. Ennek nyilvánvaló indoka, hogy a COVID-19 megbetegedés súlyos formája elsősorban az idős korosztályt érinti, fertőző jellege pedig gyorsabb terjedést tesz lehetővé intézményekben, ahol tömeges és végzetes kimenetelű megbetegedés okozására képes.
2/ Tisztán kell látni, hogy ezen rendelkezés maradéktalan betartása elsősorban a gondjainkra bízott időseink érdekeit szolgálja. Tudatában vagyok annak, hogy az intézkedések következtében a hozzátartozók látogatásának elmaradása kétséget, félelmet kelthet bentlakóinkban. A kapcsolattartási jog ilyetén korlátozása azonban új kihívások elé állít bennünket. Alternatív megoldásként a gyakoribb telefonos kapcsolatfelvétel ösztönzése, az internetes felületek segítségül hívása megnyugtatólag hat idős ellátottra és egyéb érintettre egyaránt.
3/ Nagy hangsúlyt kell adnunk az ellátottak tájékoztatáshoz való jogának. Az intézményben elhelyezett idősek napi tájékoztatása, az aktuális helyzet – hangsúlyozottan objektív – ismertetése ezen időszakban különösen fontos. Próbáljunk meg az intézmény mentálhigiénéért felelős dolgozóink segítségével reális, de ugyanakkor a lehetőségekhez képest az ellátottak számára megnyugtató képet festeni a jelenlegi helyzetről.
4/ Csomagok bejuttatására van lehetőség, de kizárólag csak gyári csomagolású, igazolható forrásból származó bolti élelmiszerek beküldését javaslom mindenkinek.
5/ A járványveszély kezelésében nagy szerep hárul az egészségügyi biztonságért felelős intézményi orvosra. A médiából való „félreértesülés” helyett igyekezzünk szakemberrel konzultálni annak érdekében, hogy a járványügyi kitettséget a minimálisra tudjuk csökkenteni.
5/ Mindenki számára javaslom a Kormány és az operatív törzs tájékoztatóinak figyelemmel kísérését.
6/ Valamint a legfontosabb: minden lehetséges módon vigyázzunk időseinkre!
Tisztelettel,
Nagy Viktor
Dr. Nagy Viktor jogász, szociális menedzser, a Magyarok Nagyasszonya Társaság fenntartásában működő Időskorúak Árpád-házi Szent Erzsébet Szociális Otthonának, valamint a Szent Bernát Alapítvány által fenntartott Szent Bernát Ház bentlakásos idősek otthonának intézményvezetője.