Harminc éve írta az újság Győrben: Baross Gábor út lett a Lenin útból

Pintér Bence 2020-02-26 10:56:00
Dézsi Csaba András cikket írt Csernobil nyomán, Balogh József az ipari parkot tervezte, a városi tanács pedig köztereket nevezett át és költségvetést fogadott el. Mi történt harminc éve Győrben? Megnéztük!

1990 elég izgalmas év volt Magyarországon, hiszen épp folyt a rendszerváltás néven ismert folyamat, alakultak ki az új gazdasági, politikai és társadalmi rend keretei. Az év elején még nem volt biztos egy sor olyan dolog, ami aztán az év végére eldőlt, elkezdtek kivonulni a szovjet katonák, megtartották az első szabad parlamenti, majd az első szabad önkormányzati választásokat.

Mivel ezek az események éppen harminc éve folytak, talán tanulságos megemlékezni arról, hogy hol tartott akkor, és hová jutott most Győr városa.

Ezt az izgalmas évet ugyanis már több független médium is megörökítette: ilyen volt a Győri Vasárnap nevű „lokálpatrióta hetilap”, amelynek 1990-es, egybekötött évfolyama itt figyel a polcomon pár éve. A januári hírekről már megemlékeztünk, de

miről írt a Győri Vasárnap harminc éve, februárban?

A bős-nagymarosi vízlépcső ellen tüntettek

A rendszerváltás korszakának egyik fontos ügye volt a bős-nagymarosi vízlépcső építése – harminc éve február elején éppen már úgy nézett ki, hogy a csehországi bársonyos forradalom és a közelgő hazai választás nyomán nem lesz a környezetkárosító beruházásból semmi, de a biztonság kedvéért

február 3-án az ausztriai Hainburgból indulva Pozsony érintésével Komáromig magyar, szlovák és osztrák környezetvédők részvételével élőlánccal demonstráltak az építkezések ellen.

A történetnek nem lett happy end a vége: bár a csehszlovák kommunisták bukásával úgy tűnt, hogy mindkét országban a vízlépcső-ellenes hangulat győzedelmeskedik, Csehszlovákia 1992-ben mégis elterelte a Dunát, és beindította a bősi erőművet, amit tehát a jogutód szlovákok mai napig jogosulatlanul használnak – a két ország között azóta sem rendeződött a jogvita.

Költségvetésről tárgyaltak a győri városházán

Csak úgy, mint ezen a héten, harminc éve is költségvetést fogadtak el a győri városházán – ekkor még nem választott önkormányzat, hanem tanács döntött.

A költségvetésről nem volt nagy vita, fél óra alatt megvitatták, majd megszavazták

– az újságíró arról elmélkedett a cikkben, hogy vajon a választás után is ilyen könnyen, vita nélkül ment volna át a javaslat, vagy sem. Az ülésen emellett köztereket neveztek át: a Dimitrov sétány Bisinger sétány, az Engels tér Simor János püspök tere, a Lenin út Baross Gábor út, a Martinovics tér Apor Vilmos püspök tere, a Tanácsköztársaság út Szent István út lett.

Ipari park épül Győrszentivánon? Vagy lesz 8-10000 munkanélküli?

Ezzel a fenti címmel jelent meg interjú Balogh Józseffel, a város későbbi, 1994 és 2006 között hivatalban lévő szocialista polgármesterével, aki ekkor még tanácselnök volt. A probléma az volt akkoriban, hogy egyre több fiatal került ki az iskolákból, akiknek munkát kellett adni.

Balogh elmondta: ekkor már fél éve tárgyaltak a később valóban megvalósuló ipari park létrehozásáról.

A terület azonban ekkor nem volt a tanács tulajdonában, arra a költségvetésben 45 millió forintot (mai értéken nagyjából 612 millió forintot) különítettek el. Mint tudjuk, az Ipari Park azóta létrejött, 1991-ben alapult meg a cég, ami 1992 óta kínál területeket nagybefektetők, valamint kis- és közepes vállalkozások számára egyaránt, jelenleg 210 hektáron, 93 százalékos kihasználtsággal.

Nini, kit látunk itt?

A február 25-i számban ismerős névre bukkanhatunk: olvasói levelet írt ugyanis Dézsi Csaba András, a város jelenlegi polgármestere.

Dézsi Csaba Anrás azért ragadott tollat, mert korábban pletykaként terjedt el, hogy egy marcalvárosi ház valamiért leukémiás megbetegedést okoz, ezt aztán kivizsgálták, de nem bizonyult igaznak a pletyka. Ennek kapcsán jegyezte meg a négy évvel később a Fidesz színeiben képviselőnek megválasztott Dézsi, hogy a csernobili atomkatasztrófa eltitkolása népellenes bűncselekmény volt.

Szólj hozzá!

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.

Az épített medencénk az egyéni igényeink szerint készül el

Talán mindannyian eljátszottunk már a gondolattal, hogy milyen lenne, ha a saját udvarunkon várna minket egy medence munka után, ahol kedvünkre fürödhetünk, hűsölhetünk a nagy nyári kánikulában.

Mindennek a legalja: kerekesszékes hölgyet próbált meg kirabolni egy férfi Győr belvárosában

A gyanúsított a kísérlet előtt pár hónappal szabadult a börtönből.