Harcot hirdetett az akadémia forrásaiért az MTA elnöke, Lovász László - ezt maga nyilatkozta szerdán az ATV-nek. Az MTA korábban több mint 40 milliárd forintból működött egy évben a kutatóintézeteivel együtt, illetve ehhez társultak kutatási pályázati források, nagyrészt uniós finanszírozással. Az alapkeretből azonban 28 milliárd forintot vont el a magyar kormány, annak felhasználásban az Innovációs és Technológiai Minisztérium szeretne döntő szót szerezni - jelenleg erről folyik a vita, ami a kutatók szerint az MTA és intézeteinek alapműködését veszélyezteti. Emiatt a héten több ezer ember, köztük számos kutató tiltakozott az MTA székházánál.
A pénzek elosztásának hatalmas tétje lesz a jövőben, amit jó megvilágításba helyez az Európai Unió tervezete a 2021-2027-es uniós költségvetési ciklusra. Az EU a korábbiakhoz képest sokkal nagyobb összeget kíván fordítani innovációra és kutatásra, azaz K+F+I (kutatás, fejlesztés, innováció) tevékenységek támogatására.
„A következő évtizedben a kohéziós politika segíteni fogja az összes régiót az ipar modernizálásában és az innovációba, valamint az alacsony szén-dioxid-kibocsátású körforgásos gazdaságra való átállásba történő beruházásban. Emellett javaslatunk hozzájárul a vállalkozásbarát európai környezethez, meghatározva a növekedéshez, a munkahelyteremtéshez és a beruházásokhoz szükséges feltételeket.”
- nyilatkozta az uniós költségvetési tervezet tavaly májusban kialakított szempontjairól Jyrki Katainen, az Európai Bizottság munkahelyteremtésért, növekedésért, beruházásokért és versenyképességért felelős alelnöke.
Mivel várhatóan az egyik legnagyobb arányban a K+F+I pályázatokra kíván forrásokat biztosítani az EU, nem mindegy, hogy milyen magyarországi intézményi hálózat tudja ezeket az összegeket lehívni. Amennyiben a kormány - Palkovics László miniszter vezetésével - döntő befolyást tud szerezni az MTA kutatóintézetei felett, úgy a későbbi milliárdos fejlesztési források felhasználásába is beleszólhat, ezeket az összegeket az igényei és érdekei szerint irányíthatja, tehát nem pusztán tudományos és szakmai, hanem politikai érdekek mentén folyna a pénzek elosztása.
Az EU a 2021-ben induló új költségvetési ciklusra eddig nagyjából 5700 milliárd forintot kalkulált az előirányzatban, ebből egyelőre nem eldöntött pontosan mekkora, de várhatóan hatalmas szelet jutna kutatásra és innovációra.
Tehát az MTA nem pusztán a kormánytól független létezésért folytat harcot, hanem közvetve a jövőben várható uniós források tudományos szempontból indokolt felhasználásáért.