A munkaidő-beosztás önkéntes megváltoztatásáról szóló törvény a munkások érdekét szolgálja - nyilatkozta a miniszterelnök az Országházban kedden az atv.hu-nak.
A miniszterelnök állítása szerint figyel a szakszervezetekre, tiszteli őket, de hozzátette, nincs igazuk ebben az ügyben, mert a túlmunka vállalása önkéntes, az előterjesztés védi a munkásokat, és lehetővé teszi, hogy aki akar, többet dolgozhasson és többet kereshessen. Lehet, hogy ez a szakszervezeteknek nem érdeke, de a munkásoké mindenképpen és a kormány a munkások oldalán áll - tette hozzá.
A miniszterelnök a magyarázatában nem hangsúlyozta, hogy az "önkéntes" túlóra úgy értendő, hogy a munkavállaló a munkáltatóval létesítendő szerződésben elfogadhatja, hogy kiróhatnak rá évi 400 óra túlórát. Azaz a munkavállaló nem akkor vállalhat többet, amikor akar, hanem amikor kiszabják rá. Ezt hangsúlyozzák a szakszervezetek, akik arra is felhívják a figyelmet, hogy mivel a munkavállaló kiszolgáltatott a munkaadójának, kényszerűségből, hogy ne rúgják ki, akkor is el kell vállalja a túlórát.
Utóbbi felvetésre Orbán azt mondta, hogy a munkaerőhiány van - azaz a munkáltatók érdeke, hogy a munkavállalók ne menjenek el. Hogy ez olyan térségekben ahol egy-egy nagy munkáltató van csak mennyire tud érvényesülni, szintén nem tért ki a Orbán. A miniszterelnök válaszában hangsúlyozta, hogy a munkások most már több lehetőségek között választhatnak. "Azért dolgozom, hogy minél több lehetőség között választhassanak, mert (...) annál inkább ki tudnak állni az érdekeikért" - hangsúlyozta.
Orbán Viktor szerint a törvénymódosítás leginkább a kis- és középvállalkozásoknál dolgozókat segíti, ha többet akarnak dolgozni, de jelenleg "buta bürokratikus akadályok miatt" nem tehetik meg.
Szombathelyen is útlezárással tiltakoznak a rabszolgatörvény ellen
Minden megyeszékhelyre, többek között Szombathelyre is bejelentette a Magyar Szakszervezeti Szövetség, hogy útlezárással tiltakoznának a rabszolgatörvényként emlegetett törvénymódosítás elfogadása ellen - mondta még hétfőn este a szervezet elnöke, Székely Tamás a Népszavának. A szakszervezetek többek között azt is szorgalmazzák, hogy a polgárok kérdezzék ki fideszes országgyűlési képviselőiket azok fogadóóráin, hogy "miért dolgozik folyamatosan a magyar dolgozók érdekei ellen?"