200 millió évig dolgozott rajta az evolúció, amire a kemény héjú tojást megalkotta

Farkas Bazsi 2019-03-14 14:22:00
Nem volt egy könnyű szülés.

Kutatók részletes vizsgálatoknak vetették alá a legősibb tojáshéjak szerkezetét, amelyből kiderült: a tojásrakó szárazföldi gerincesek evolúciójuk első 120 millió évében nagy valószínűséggel kizárólag lágy héjú tojásokat raktak, ami megmagyarázza a tojásmaradványok teljes hiányát ebben az időszakban, míg a szilárd tojáshéj megjelenése és elterjedése nagyjából 200 millió éve történt .

A belga, magyar, kanadai, kínai és német kutatók részvételével készült tanulmányt a Nature Publishing Group Scientific Reports tudományos folyóirat közölte csütörtökön, ezt szemlézte most az MTI.

A tojásrakó gerincesek 315 millió éves evolúciójának egyik legnagyobb rejtélye a tojásmaradványok teljes hiánya az első 120 millió évben. A földtörténet legidősebb ismert tojásai és héjtöredékeik 195 millió évvel ezelőttről ismertek - olvasható abban a közleményben, amit a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) csütörtökön juttatott el az MTI-hez a tanulmány megjelenése kapcsán. 

Mint írják, a tojásokban talált embriók alapján a dinoszauruszok egy korai, nagy testű mindenevő csoportjához, az úgynevezett korai Sauropodomorpha dinoszauruszokhoz tartoztak, melyek a jól ismert hosszú nyakú sauropodák közeli rokonai. Ezeket a kora jura időszakból származó Sauropodomorpha-tojásokat a Dél-Afrikából ismert Massospondylus, a Kínából előkerült Lufengosaurus és az Argentínából leírt Mussaurus dinoszauruszok rakták.

Egy nemzetközi kutatókból álló csapat - melynek magyar résztvevője, Prondvai Edina az akkori MTA-ELTE Lendület Dinoszaurusz Kutatócsoport, illetve a Genti Egyetem Gerincesek Evolúciós Morfológiája Kutatócsoport tagjaként dolgozott a kutatásban - részletes vizsgálatoknak vetette alá a legősibb tojáshéjak szerkezetét. 

A különféle kémiai, ásványtani és modern vizualizációs technikák segítségével a kutatók kimutatták, hogy a tojások nagy mérete (körülbelül 200-600 gramm) ellenére a meszes tojáshéj meglepően vékony, csupán 80-100 mikrométer volt. Ez arányaiban annyira vékony, mint a mai, lágy héjú tojásokat rakó hüllők, például a tengeri teknősök és gyíkok tojáshéja, illetve a kihalt repülő hüllőké, melyek szintén lágy héjú tojást raktak.

Ennek ellenére a héj finomszerkezetében látható összekapcsolódó héjegységek, a héj repedezettsége és a tojások kerekded alakjának megőrződése arról tanúskodik, hogy a tojásokat nem pergamenszerű, hanem szerkezetileg szilárd héj védte a környezeti hatásokkal szemben, csakúgy, mint a mai madarak és krokodilok esetében. A tojáshéj vékonysága és a fészkelőhelyek félszáraz környezeti rekonstrukciója alapján ezek a korai Sauropodomorpha dinoszauruszok a fészkeiket betemették, így akadályozva meg a vékony héjú tojások kiszáradását.

A mai és egyéb ismert fosszilis tojáshéjak összevető elemzésével kiderült továbbá, hogy a tojásrakó szárazföldi gerincesek evolúciójuk első 120 millió évében nagy valószínűséggel kizárólag lágy héjú tojásokat raktak, így tehát a legkorábban megjelenő dinoszauruszok is. Ez megmagyarázza a fosszilis tojások hiányát is az ezt megelőző földtörténeti időszakból, hiszen a lágy héjú tojások csak kivételes körülmények közt őrződnek meg évmilliókon át. A szilárd tojáshéj megjelenése és elterjedése azonban a középső-késő jura időszakra robbanásszerűen, egymástól függetlenül, párhuzamosan több törzsfejlődési ágon is megtörtént - különféle krokodiloknál, egyes gyíkoknál, teknősöknél és a dinoszauruszoknál, beleértve a madarakat is.

A jelenlegi adatok szerint - meglepő módon - a dinoszauruszok csoportján belüli három fő ágon is egymástól függetlenül jelent meg a vastag, ellenálló meszes tojáshéj: a főként növényevő Sauropodomorpha és Ornithischia dinoszauruszoknál, illetve a javarészt ragadozókból álló Theropoda csoportban. Ugyan a szilárd, vastag tojáshéjak megjelenésének idejét röviddel megelőzően, nagyjából 200 millió éve jelentős légköri oxigénszint-emelkedés kezdete is kimutatható, a kettő közti lehetséges összefüggés feltárására egyelőre nem áll elég adat rendelkezésre. Ennek ellenére ezek az eredmények világosan mutatják a tojásrakás evolúciójának rendkívül összetett voltát, ami tükrözi azt is, hogy a dinoszauruszok és kortársaik hogyan birkóztak meg az ősi környezet viszontagságaival - olvasható az MTA közleményében.

Szólj hozzá!

Anyaegyesülete elbúcsúztatta az olimpiai bajnok Pars Krisztiánt

A civil élettel kapcsolatban még "kiforratlanok" a tervei.

A medence tisztaságának titka: az automatizált tisztítórendszerek

Ha valaha is elgondolkodtál azon, hogyan lehetne könnyebbé tenni a fárasztó medencetakarítást, jó helyen jársz. 

Közös felfedezések a párkapcsolatban

A párkapcsolat örömforrást jelenthet mindkét fél számára, függetlenül attól, hogy monogám vagy nyitott kapcsolatról van szó. A közösen megélt intimitás és vágy, amelyet időnként egészen új szintre emelhetünk, megnyithat egy új világot a szeretett személy számára.

Mire jó egy mini kompresszor?

Vannak olyan eszközök, amelyeknek otthon és ipari területeken is egyaránt nagy hasznát tudjuk venni - ezekről a szakmai hírekben is sokat olvashatunk.

Eljárás folyik a Haladás labdarúgó-csapat frissen kinevezett vezetőedzőjével szemben

Korábban két szombathelyi önkormányzati cégben dolgozóval szemben indult eljárás. Egyikük sem maradhatott a helyén.

Győri városi kitüntetésekhez várják a javaslatokat

Január 30-ig lehet Pro Urbe és díszpolgári címre jelölteket állítani.

Kilépett a pártból a Vas megyei LMP elnöksége

Németh Ákos, Gálffy Áron, és Hisham AbdulGhafoor is otthagyta a zöldeket.

Férfi kosárlabda Eb-selejtező - Hanga Ádám nélkül a magyarok

Február 20-án Szombathelyen folytatja a csapat.

Vígh Ferenc a Haladás vezetőedzője

Rózsa Dániel a kapusedző, Jakab Ferenc a masszőr, míg Márkus Gábor a technikai vezető.

Távozott Zdravko Bošković az Egis Körmendtől

Lejárt a két hónapos szerződése.

A városvezetés most azon dolgozik, hogy Szombathely lakossága minél egészségesebb legyen

Mozgásra buzdítás, szűrővizsgálatok, egészséges étrend is szerepel a Viva Savaria programban.

A ChampSport menedzserirodához igazolt Pődör Rebeka

Jelenleg az SZKKA sikere a játékos számára a legfontosabb.

Téli autózás szabályai

Megérkezett a hűvös őszi idő, és a tél is itt van a sarkon. A hidegebb időjárás komoly fejtörést tud okozni az autósoknak, és bizony jobban oda is kell figyelniük arra, hogyan közlekednek. Lássuk, milyen szabályok vannak, melyeket a téli autózás során érdemes betartani.

Intercityvel ütközött egy sárvári sofőr

A hátsó ülésen utazott a vádlott élettársa és egyéves gyermeke is.

MOHU: már több mint egymilliárd palackot váltottak vissza Magyarországon

A Győr-Moson-Sopron megyei lakosok, az egyik legszorgalmasabban gyűjtöttek.

Forray: Az egész MTE-családnak össze kell fognia, hogy együtt érjünk el újabb sikereket

Sérüléshullám nehezíti a körmendi kosárlabda-csapat további szereplését. Most Durázi Krisztoferre vár hosszabb kihagyás.

Hogyan számíthatjuk ki az 1 m3 gáz árát 2025-ben?

A lakossági gázár kiszámítása gyakran bonyolultabb, mint elsőre gondolnánk. Nem elég az 1 m³ gáz egységárát ismernünk, hiszen a végső költségeket számos tényező befolyásolja, mint például az alapdíj, a fogyasztási díj és a különféle adók. 2025-ben ezek az összetevők továbbra is meghatározzák a gázszámlák összegét.